Економічні науки/ Економіка підприємства

Купріянова К.О.

Одеська національна академія зв’язку ім.О.С.Попова

Синергетичний ефект, як засіб підвищення ефективності діяльності підприємства

Впродовж останніх років особливої актуальності набули наукові дослідження питань підвищення ефективності діяльності підприємств та їх конкурентоспроможності. Одним з напрямків рішення цих питань є застосування синергетичного підходу до аналізу діяльності підприємства, що дозволяє розглядати підприємство, як відкриту систему, активно взаємодіючу із зовнішнім оточенням.

Будь-яке підприємство в економічній моделі вільного підприємництва є відкритою матеріальною системою, що активно взаємодіє із зовнішнім середовищем. Кожна матеріальна система є соціально цілісний живий організм з інформаційною складовою, що прагне налаштуватися на більш ощадливий режим функціонування за рахунок постійної зміни своєї структури чи функцій. Підприємство, як живий організм, побудований як спеціально структурована і координована система, пов'язана з оточуючим середовищем. Саме підприємство як відкрита система повинно взаємодіяти з оточуючим середовищем для свого виживання, використовувати ресурси оточуючого середовища і постійно змінюватися, адаптуючись до оточуючого середовища. Чим більшою інформацією володіє підприємство про своє внутрішнє і зовнішнє середовище, тим більша імовірність її стійкого функціонування. Кожна матеріальна система прагне зберегти у своїй структурі всі необхідні елементи (композицію), що знаходяться в заданому підпорядкуванні (пропорції), щоб досягти найбільшого сумарного потенціалу на всіх етапах життєвого циклу.

Одним з головних принципів ефективного розвитку є раціональне використання ресурсів, що досягається на підприємстві формуванням ефекту синергії. Ефект синергії, це ефект від спільної дії всіх елементів системи, що призводить до збільшення якісних показників функціонування без збільшення кількісних. Це пояснюється тим що підприємство, як відкрита система є одночасно і матеріально-інформаційною сутністю і інформаційно-матеріальною.  Як матеріально-інформаційна сутність вона існує для обслуговування матеріальної основи системи. На це спрямовані матеріально-енергетичні обміни системи із середовищем і між окремими частинами системи, а також інформаційний контроль за потоками матеріальних субстанцій у просторі й часі. Як інформаційно-матеріальна сутність система існує для реалізації інформаційних функцій системи, тобто діяльності її інформаційної основи. Інформаційні функції передбачають інформаційний контакт між окремими складовими системи. Саме такі контакти забезпечуються потоками матеріальних субстанцій, що виникають у процесі метаболізму. Таким чином, можна сказати, що інформаційна основа обслуговує матеріальну, а матеріальна - інформаційну. Але саме інформаційна сутність надає системі неповторного вигляду і фактично робить систему системою, формуючи її зі стандартних матеріальних блоків. Кількісне збільшення кожного з параметрів системи не завжди означає поліпшення її якісного стану, але якщо кількість матеріального (суми складових компонентів) при утворенні системи не змінюється, а якість єдиного цілого зростає, отже, цей приріст відбувається внаслідок збільшення в системі обсягу інформації.

Концепцію синергізму в економічних системах пов’язують з порушенням пропорційності. Іноді синергізм називають ефектом «2+2=5», для того щоб підкреслити що підприємство веде пошук таких ресурсно-виробничих та товарно-ринкових комбінацій, в яких ефект від суми перевищує суму складових елементів. При цьому виникає додаткова одиниця ефекту (1=5-4) що обумовлюється синергізмом, або синергетичний ефектом.

Таким чином, синергетичним ефектом будемо називати збільшення показників ефективності діяльності підприємства в результаті об’єднання, інтеграції, злиття окремих частин в єдину систему, де ефект від взаємодії елементів системи підприємства перевищує суму ефектів діяльності кожного елементу окремо.

Розглядаючи підприємство, як відкриту систему в економічній моделі вільного підприємництва можемо виділити наступні основні види синергії, що сприяють  раціональному використанню ресурсів та підвищенню конкурентоспроможності підприємства: синергія управління, виробнича синергія, маркетингова синергія, фінансова синергія. Досягнення усіх видів синергії на підприємстві призводить до формування загального синергетичного ефекту, як головного важеля забезпечення ефективного розвитку підприємства.

Література:

1.     Воронкова В.Г.,Беліченко А.Г., Попов О.М. Управління Людськими ресурсами: філософськи засади/ Воронкова В.Г.//Професіонал – Київ 2006 – с.12-33

2.     Мельник Л.Г., Основи стійкого розвитку/ Мельник Л.Г.//Університетська книга – Київ 2005 – с.16-20