Редько І.А., ст. викладач Колокольцев О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Необхідність та проблеми впровадження МСБО в Україні

 

Фінансова звітність підприємств різних країн має певні відмінності, що зумовлені соціальними, економічними та політичними чинниками. Відмінності в  підходах до змісту фінансових звітів значно ускладнюють аналіз інформації та прийняття рішень в умовах розвитку міжнародної торгівлі, транснаціональних корпорацій, глобалізації фінансових ринків. Для розвязку даної проблеми фаховими бухгалтерськими організаціями економічно розвинутих країн світу був створений Комітет з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (КМСБО), який пізніше було перейменовано на Раду з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (РМСБО), яка ставить за ціль розроблення єдиної системи високоякісних, зрозумілих і глобальних стандартів бухгалтерського обліку, відповідно до яких висвітлювалася інформація про господарську діяльність підприємств, поширення даних стандартів та забезпечення зближення національниз стандартів бухгалтерського обліку країн світу з МСБО, виходячи з найбільш оптимального розвязання питань бухгалтерського обліку і звітності [1, с.7-9].

Україна – держава, яка тільки нещодавно закінчила перехідний період до ринкової економіки, тому їй необхідно визначити ступінь застосування МСБО у практиці діяльності вітчизняних підприємств. МСБО мають рекомендаційний характер і є міжнародним орієнтиром гармонізації та стандартизації бухгалтерського обліку і фінансової звітності в усьому світі. Багато країн приймають МСБО як базовий документ, на основі якого розробляються національні стандарти. Україна входить до групи країн, де національні стандарти розробляються окремо, але в більшості випадків базуються на аналогічних МСБО.

Таким чином, метою даної наукової роботи є розробка рекомендацій щодо вдалого впровадження МСБО та ефективного використання на вітчизняних підприємствах.

Однією з важливих передумов успішного розвитку бізнесу є інформаційне взаєморозуміння, тому перехід національної системи бухгалтерського обліку  та складання звітності на міжнародні стандарти стає вимогою часу, але, як зазначають науковці та практики, перехід на міжнародні стандарти фінансової звітності в Україні зіштовхується з необхідністю вирішення певного кола проблемних питань, серед яких:

-       відсутність освітніх програм щодо МСФЗ;

-       відсутність достатньої кількості фахівців з МСФЗ;

-       відсутність матеріальної бази та коштів щодо переходу на МСФЗ [3].

Одразу ж фахівці пропонують наступні заходи задля ефективного впровадження МСБО в Україна як одного з головних інструментів ринкової економіки, що робив би її привабливішою для міжнародного суспільства:

-       чітке на законодавчому рівні визначення принципів, які будуть діяти на перехідному періоді;

-       створення методичних рекомендацій відносно застосування міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності;

-       удосконалення первинної облікової документації з урахуванням умов ринкової економіки та міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності;

-       координація дій органів державної влади, регулюючих організацію та методику бухгалтерського обліку і звітності;

-       узгодження норм положень (стандартів) бухгалтерського обліку  та податкового законодавства з метою формування оптимальної моделі взаємозв'язку системи оподаткування з системою бухгалтерського обліку;

-       видання навчально-методичної літератури, яка освітлює застосування  міжнародних стандартів бухгалтерського обліку  і фінансової звітності;

-       підготовка, перепідготовка  та підвищення кваліфікації спеціалістів в галузі бухгалтерського обліку;

-       проведення заходів, спрямованих на дотримання професійної етики;

-       міжнародна співпраця в рамках міжнародних спеціалізованих професійних організацій.

Висновки: таким чином, незважаючи на вже здійснені Україною заходи у рамках Програми реформування бухгалтерського обліку, серед яких прийнятий Закон України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" та затверджені і введені в дію 32 П(С)БО, робота у напрямку пристосування МСБО до особливостей ведення господарської діяльності в Україні триватиме і далі, і треба приділяти їй дуже велику увагу, оскільки кінцевою метою є підвищення конкурентоспроможності українських підприємств на світовому ринку. В цьому процесі повинні приймати активну участь не тільки спеціалізовані фахові організації з бухгалтерського обліку чи уряд держави, але й кожне вітчизняне підприємство, намагаючись у своїй практиці застосувати МСБО. Подальші дослідження у цій галузі можуть знайти своє відображення у наукових роботах, присвячених особливостям використання МСБО на підприємствах, трансформуванню фінансової звітності згідно міжнародних стандартів, тощо.

Література:

1.     Голов С.Ф., Костюченко В.М., Кравченко І.Ю., Ямборко Г.А. Фінансовий облік: Підручник. – К.: Лібра, 2005. – 976 с.

2.     Швець В.Г. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. – К.: Знання, 2004. – 447 с.

3.     Лісіна В.Ю./ Впровадження міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності: об'єктивна необхідність чи вимога часу? // Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку та фінансової звітності: досвід та перспективи впровадження в країнах з перехідною економікою [Текст]: міжнар. наук.-практ. конф., 28 лютого – 1 березня 2007 р. (Київ, Україна). – Дніпропетровськ: ІМА-прес, 2007. – 204 с.