Прийдак Т.Б.

Полтавська державна аграрна академія, Україна

Цукробурякове виробництво України

Цукробурякове виробництво в Україні бере свій початок у двадцятих роках ХІХ століття і за короткий історичний період набуло швидко плинного розвитку. Це було зумовлено сприятливими грунтово-кліматичними умовами та наявністю дешевої кріпосної робочої сили для вирощування цукрових буряків.

Стратегічною метою розвитку цукробурякового виробництва є повне самозабезпечення країни цукром у розмірах, необхідних для споживання населенням, забезпечення харчових галузей, які споживають цукор як сировину, мати необхідні резерви, в тому числі і для зовнішньої торгівлі. Донедавна Україна входила в першу десятку країн - найбільших виробників цукрових буряків й цукру і поставляла його за межі держави понад 3,5млн.т, на внутрішній - до 2,5млн.т. У вартості експортних продовольчих товарів частка цукру становила понад 30%. Тому на перспективу цукробурякове виробництво України повинно розвиватись як експортно-орієнтована сфера.

Цукрові буряки в нашій державі, як і в ряді інших, є єди­­­ною сільськогосподарською культурою для виробництва  цукру. Багатокомпонентність вихідної продукції цукробурякового виробництва, використання її в багатьох сферах народного господарства зумовлює не тільки конкурентність галузі, а й виробничо-економічну залежність від її ефективного розвитку підприємств і організацій інших галузей, зокрема, харчової промисловості. У структурі харчування населення України цукор має важливе значення як високопоживний продукт харчування. Він є також технологічним консерватором для плодоовочеконсервної промисловості, допоміжним (спеціальним) продуктом для плодово-виноградно-виноробної й лікеро-горілчаної промисловості. Цукор – також стратегічний продукт у розвитку міжнародних економічних зв’язків і один із важливих джерел надходжень до бюджету.

Досліджено теоретичні та методологічні засади ринкової трансформації цукробурякового комплексу з урахуванням результатів впровадження організаційно-економічного механізму ефективного регулювання ринку цукру. Встановлено, що основним напрямком його стабілізації та подальшого ефективного розвитку є повне задоволення потреб населення цукром вітчизняного виробництва відповідно до науково обґрунтованих норм споживання та поетапне відновлення можливостей держави в експорті цукру. Обґрунтовано доцільність врахування специфіки окремих сегментів світового ринку цукру з метою захисту внутрішнього вітчизняного ринку цукру.

Відродження цукробурякового виробництва в Україні, формування та розвиток внутрішнього й зовнішнього ринків цукру перебувають у площині стратегічних напрямів здійснення глибоких соціально-економічних перетворень в агропромисловому комплексі у процесі створення демократичної незалежної держави. Це зумовлюється як важливим значенням цукру в продовольчих ресурсах, так і сприятливими природно-економічними умовами України у розвитку цукробурякового виробництва. Тривала системна економічна криза, яка охопила всі галузі агропромислового комплексу, особливо відчутно позначилася на цукровому виробництві, призвела до занепаду буряківництва як провідної рослинницької галузі, руйнування матеріально-ресурсного потенціалу цукрової промисловості, різкого спаду виробництва цукру й витіснення вітчизняних товаровиробників із зовнішнього продовольчого ринку.

Проблеми розвитку бурякоцукрового підкомплексу  привернули увагу таких науковців, як І.Лукінов, П.Саблук, П.Гайдуцький, О.Онищенко, В.Юрчишин, П.Борщевський, В.Месель-Веселяк, М.Дем’яненко, О.Шпичак, М.Лобас, В.Амбросов, Б.Пасхавер. В.Андрійчук, В.Бойко, О.Крисальний, М.Коденська, М.Малік, М.Федоров та інші.

Вирішенню нагальних проблем, пов'язаних з відродженням і розвитком буря­­­ківництва в Україні, де в наявності унікальні грунтово-кліма­­­тичні і економічні умови для вирощування цукрових буряків, від­­­новленням діяльності потужної цукрової промисловості з широким залученням іноземних інвесторів, застосуванням сучасних ресурсозберігаючих технологій, створення цивілізованого національного внут­­­рішнього ринку цукру, входженням України в світове ринкове середовище. Однією з причин охоплення цукробурякового підкомплексу кризовими явищами було різке послаблення участі держави в регулюванні ринкових відносин. В державі практично відсутня цілісна концепція розвитку галузі і розбудови інфраструктури ринку цукру. Аналіз нормативно-правових актів щодо розвитку цукробурякового комплексу за останні 10 років свідчить про те, що вони, як правило, з запізненням фіксують негативну ситуацію, що склалась в галузі, а не упереджують її. Основні суб’єкти цукрового ринку - держава, виробники цукрових буряків, виробники цукру і комерційні структури - діють на ринку цукру не за єдиними правилами, вдаються до неофіційних змов, відстоювання групових та індивідуальних інтересів, крупні фірми намагаються знищити середні і малі, та утвердити власну монополію.

Література:

1.     Імас Є.В. Розвиток цукробурякового виробництва та ринку цукру в Україні: Автореф. дис.. доктора економ. наук. - Київ. 2004.-43с.

2.     Саблук П.Т., Коденська М.Ю.Цукробурякове виробництво України: проблеми відродження, перспективи розвитку. - К.:ННЦ ІАЕ, 2007.390с.

3.           Левицька І. В. Економічна ефективність виробництва підприємств бурякоцукрового підкомплексу АПК: Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т харчових технологій. — К., 2004. — 20с.: табл.