Сучасні інформаційні технології/3. Програмне забезпечення.

 

Причепa Г.В.

наук. керівник: Іонаш І.В.

Вінницький національний аграрний університет, м. Вінниця, Україна

 

ПОРІВНЯННЯ МОЖЛИВОСТЕЙ КОМПЮТЕРНИХ ПРОГРАМ «1С: БУХГАЛТЕРИЯ 7.7» ТА «ФІНАНСИ БЕЗ ПРОБЛЕМ»

 

Багато хто погодиться з думкою про те, що результативність роботи будь-якого підприємства в наш час багато в чому залежить від вибору програмного забезпечення, особливо що стосується управлінських процесів. У даному напрямі було створено два різновиди програм, а саме: ті, що базуються на автоматизованості більшості облікових та аналітичних процесів, а також програми-конструктори, що дають відносну свободу у виборі дій.

В умовах ринкових відносин, коли на економічному просторі працюють різноманітні господарські суб’єкти – юридичні та фізичні особи, звітність стає основним джерелом інформації [1].

Проблема використання інформаційних технологій у господарській діяльності підприємств, а саме у веденні бухгалтерського обліку була висвітлена у працях таких вітчизняних і зарубіжних вчених як Бутинець Ф.Ф., Гільде Е.К., Даллас К.Е., Загородній А.Г., Ісаков В.І., Кузьмінський Ю.А., Писаревська Т.А.

Загальновідомим представником бухгалтерських програм з високою автоматизацією процесів являється програма «1С: Бухгалтерія 7.7», тоді як однією з найвідоміших програм-конструкторів є розроблена у 1991 році і удосконалена у відповідності з сучасними технологіями програма «Фінанси без проблем». В таблиці 1 представлено сильні та слабкі сторони програмного пакету «Фінанси без проблем».

Таблиця 1

Переваги та недоліки програми «Фінанси без проблем»

Переваги

1. Надвисока швидкість обрахунків

2. Максимальна здатність пристосовуватись до конкретної облікової задачі

3. Програма не вимагає високоспеціалізованих знань і навиків

4. Можливість використання у різних галузях народного господарства

5. Застосування переваг динамічного обліку

6. Надійність збереження даних та захищеність від помилок

7. Програма не вимагає використання потужних комп’ютерів та  їх мереж

8. Доступність для друку будь-яких файлів

Недоліки

1. ФБП – це  програма-конструктор, що вимагає від користувача вміння створювати потрібні налаштування.

2. Вимагає часу на побудову потрібних звітів

3. Можуть виникнути певні складнощі зі створенням документів, де відображені зміни певної величини (курс валют, ціни ресурсів) у часі

4. Записи у журналі операцій можуть не поміщатись у вибране поле при великій їх кількості, тому побачити потрібну інформацію ми можемо лише почерговим клацанням мишки

 

Головною характеристикою «ФБП», на наш погляд, є універсальність цієї програми, що дозволяє використовувати її у різних галузях економіки, для розв’язання найрізноманітніших задач бухгалтерського обліку. «ФБП» не потребує особливих знань щодо її використання, її мова є простою ї доступною для користувача.

Всі операції, що виникають у процесі господарської діяльності можна заносити у спеціальний журнал операцій, де відображається лише дата, зміст господарської операції і сума коштів. Самі ж бухгалтерські проводки знаходять своє відображення у дереві операцій, яке створюється одразу після побудови плану рахунків.

Поля таблиці субрахунків (параметри та екстра параметри) дозволяють проведення динамічного бухгалтерського обліку, коли будь-які зміни величин внесені після обрахунків проводок не викличуть їх миттєвий перерахунок, що характерно для  «1С: Бухгалтерія 7.7» (статичний облік), і до моменту внесення наступних корективів ці нововведення будуть враховуватись.

У «ФБП» можна друкувати як первинну документацію, звіти, так і дерево операцій, план рахунків, обороти коштів на рахунках. [2]

Переваги і недоліки програми «1С: Бухгалтерія 7.7» відображено в таблиці 2.

Таблиця 2

Переваги та недоліки програми «1С: Бухгалтерія 7.7»

Переваги

1. Наявність готових налаштувань

2. Одержання потрібної докумен6тації за допомогою типових форм з мінімальними затратами часу

3. Відсутність потреби у високій кваліфікації спеціалістів

4. Можливість на певний момент часу отримати програму, яка б максимально відповідала поставленим завданням

Недоліки

1. Неможливість ведення обліку в динаміці

2. Відносно не найвища швидкість проведення обрахунків

3. Програма 1С не універсальна, розроблені спеціальні версії для кожного виду діяльності

 

Велика розповсюдженість програми  «1С: Бухгалтерія 7.7» пояснюється присутністю в ній готових шаблонів, алгоритмів, налаштувань, що побудовані на базі новітній SQL технологій [3]. За лічені хвилини у даному програмному середовищі можна підготувати потрібні звітні документи чи роздрукувати первинну документацію, інформація ж зберігається у системі  зручних структуризованих довідників. Проте «1С: Бухгалтерія 7.7» не притаманна висока гнучкість у пристосуванні до низки облікових задач, як це ми бачимо на прикладі програм –конструкторів, до того ж для її впровадження потрібні комп’ютерні системи високої потужності.

Отже, можна говорити про очевидні переваги, так і недоліки програм-конструкторів та майже повністю автоматизованих систем. Тому доцільно при веденні господарської діяльності підприємства застосовувати комбіноване програмне середовище. Як уже зазначалося, одним із нечисленних  недоліків програмного середовища «ФБП» є досконале знання користувачем всіх тонкощів облікового процесу, тобто висока кваліфікованість кадрів. Крім того динамічний облік, гнучкість і швидкість обрахунків допоможуть вищому адміністративному персоналу проводити не лише бухгалтерський облік, але прогнозування, планування та аналіз фінансового стану підприємства та фінансових результатів.

«1С: Бухгалтерія 7.7» у свою чергу дозволить проводити безперервний документообіг без зайвих затримок на будь-якому його етапі. Програма також не вимагає високих професійних знань всіх деталей обліку, тому підходить для застосування персоналом нижчого рангу. 

Завдяки своїй поширеності на сьогоднішній день дана програма  «1С: Бухгалтерія 7.7» має більше шансів на удосконалення в напрямі ринкових потреб, зокрема нещодавно зявилась нова версія «1С: Бухгалтерия 8.1 для Украины» [3]. Програмне забезпечення «Фінанси без проблем» досі ще не набуло такого розповсюдження, але також має свого споживача.

 

Література:

1) Дмитренко А.В.  Удосконалення обліку податку на додану вартість в умовах здійснення спільної діяльності при застосуванні програмного продукту «1С: Бухгалтерія»/ А.В. Дмитенко// Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. – 2009. – №1(32). – с. 67-70.

2) Технологии автоматизированной обработки учетно-аналитической информации: Учеб пособие / Ю.Ю. Королев, Л.А. Попкова, Т.В. Прохорова и др. – Мн.: УП “ИВЦ Минфина”, 2002. – 352 с.

3) 1C: Бухгалтерия 8 для Украини. – М.: Фирма «1С», 2006. – 464 с.