Економічні науки /5 Управління трудовими ресурсами

Гаврилюк Т. І

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Шляхи удосконалення  кадрової політики підприємства

В умовах модернізації сучасного українського суспільства під впливом системних ринкових перетворень особливу актуальність в управлінні організаціями набуває проблема кадрової політики спрямованої на задоволення потреб організації у кваліфікованій робочій силі.

Актуальність поставленої проблеми підтверджується тим, що  трудові ресурси визначають стратегічний успіх підприємства, є основою забезпечення його конкурентоспроможності.

Вагомий внесок у вивчення теорії та практики реформування сфери кадрової політики внесли Бандур  С.І., Богиня  Д.П., Грішнова О.А., Гурне  В., Дмитренко Г.А., Дорогунцов  С.І., Магура М.І., Кібанов В.А., Козлова  О.В., Колот  А.М., Щокін Г.В. та інші. Зокрема, ними сформовано підходи щодо трактування категорії “кадрова політика”, з’ясовано основні принципи сучасної кадрової політики, охарактеризовано сутність системи кадрової роботи та її елементи та шляхи покращення.

При всій значущості їх наукових розробок, слід зауважити, що спроба розроблені шляхи покращення системи управління персоналом є різноманітними.. Тому основною метою цієї статті стало дослідження основних можливостей вдосконалення кадрової політики на підприємствах, підвищення її ефективності на основі узагальнення праць провідних науковців.

У вимогах стандарту ІSО 9001:2000 у п. 6.2.2. зазначається, що організація повинна:

1) визначати необхідний рівень компетентності для персоналу, залученого до робіт, що впливають на якість продукції;

2) організувати підготовку або вживати інших заходів для задоволення цієї потреби;

3) оцінювати ефективність вжитих заходів;

4) забезпечувати мотивованість працівників шляхом обізнаності персоналу у доцільності та важливості своєї діяльності і щодо внеску в досягнення цілей у сфері якості;

5) реєструвати дані про освіту, професійну підготовку, кваліфікацію та досвід роботи [1].

Основними завданнями кадрової політики є: формування кадрового потенціалу, принципи та методи добору;  навчання та розташування кадрів;  профорієнтація та перепідготовка кадрів, проведення атестації та оцінки рівня кваліфікації;  підвищення кваліфікації персоналу;  підвищення освітнього рівня персоналу; аналіз плинності кадрів [2].

Для підвищення ефективності кадрової політики вітчизняним підприємствам слід інтенсифікувати власні зусилля у таких напрямках роботи з персоналом:

1) кадрове планування,  яке відбиваючи політику і стратегію організації, визначає якісну і кількісну потребу в персоналі. Кадрове планування задає чіткі орієнтири, що стосуються професійної приналежності, кваліфікації і чисельності організації працівників, що вимагається.

2) аналіз роботи, нормування праці й оцінка виконання, які дозволяють виробити вимоги і критерії, відповідно до яких будуть відбиратися кандидати на конкретні вакантні посади.

3) система стимулювання, яка дає можливість виробити політику стимулювання праці і набір стимулів, спрямованих на залучення кандидатів, що відповідають усім необхідним вимогам, а також сприяє утриманню вже найнятих працівників.

4) оргкультура, тобто порядки, норми поводження і трудові цінності, які культивуються в організації, враховуються при встановленні критеріїв, використовуваних при пошуку і доборі нових працівників. Укомплектувати організацію працівниками, здатними прийняти діючі в ній норми, цінності, правила, не менш важливо, чим знайти професіоналів, що володіють необхідними знаннями, досвідом, навичками і діловими якостями.

5) система заходів для адаптації нових працівників до роботи в організації і до трудового колективу,  яка полягає в  забезпеченні  їх легкого  входження в організацію і швидкий вихід на необхідний рівень робочих показників.

Керівництву будь-якого підприємства слід також більше уваги приділяти такому заходу як планування кар'єри робітника, яке орієнтоване на визначення стратегії й етапів розвитку і просування фахівців. Цей процес полягає у зіставленні потенційних можливостей, здібностей і цілей людини, з вимогами організації, стратегією і планами її розвитку, що виражається в складанні програми професійного і посадового росту.

Важливим напрямком підвищення компетентності і кваліфікації працівників підприємства є посадова ротація, яка передбачає горизонтальне переміщення, яке дозволяє спеціалістам накопичувати досвід роботи, полегшує комунікацію із колегами інших підрозділів, сприяє ефективнішому використанню неформальних комунікацій, дозволяє усвідомити та проаналізувати проблеми інших виробничих та функціональних підрозділів.

Отже, головна мета удосконалення  кадрової політики  полягає  в забезпеченні підприємства працівниками, що відповідають вимогам даного підприємства, їхньої професійної і соціальної адаптації.

Література:

1. В.П. Миша Кадрова політика на підприємстві: проблеми і перспективи // Актуальні проблеми економіки. – 2008 –  №6. – С.165 – 168

2. М.О. Жуковський Трудові ресурси як складова конкурентоспроможності підприємства // Актуальні проблеми економіки. – 2007 –  №2. – С.54 – 58

3. О. Ф. Удалов Кадровый потенциал и рост эффективности управления на промышленных предприятиях  // Менеджмент в России и за рубежом . – 2009 –  №4. – С.93 – 99