Право / Хозяйственное право

 

К.ю.н., доцент кафедри правознавства Письменна О.П., студентка 4 курсу факультету економіки та підприємництва Крикун В.В.

Вінницький національний аграрний університет

 

ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

       Одним з найважливіших завдань для України, на сьогодні, є розвиток вітчизняного підприємництва. В умовах вільного доступу до ресурсів України закордонних підприємств важливо забезпечити вітчизняним підприємствам найсприятливіші умови розвитку своєї справи. Тільки міцна вітчизняна промисловість дозволить Україні відчувати себе впевнено на світовому ринку.

       Українські підприємства, зіткнувшись з необхідністю розширювати свою справу, повинні бути всебічно підтримані владою. На фоні великої кількості не використовуваних або напівзруйнованих об’єктів, розташованих переважно в сільській місцевості, незадіяних в сільськогосподарській діяльності ділянок землі зрозуміло особливо актуальним є питання залучення інвестицій.

       Особливо важливим є розвиток економіки в сільській місцевості, окрім наповнення бюджету, він має ще одну важливу функцію: місцеве населення може бути залучене до виробництва, а це – заробітна плата, впевненість у майбутньому та довіра до влади. 

       Говорячи про інвестиційну діяльність необхідно виділити основні норма-тивно-правові акти, що регулюють інвестиційну діяльність в Україні, а саме: Господарський кодекс України; Закон України «Про інвестиційну діяльність»; Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок»; Закон України «Про іноземні інвестиції»; Закон України «Про режим іноземного інвестування»; Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів України» та інші нормативні акти передбачені законодавством України.

      Так,  питання  інвестиційної  діяльності є досить актуальним, тому його вив-

ченню присвячена велика кількість праць різних науковців. Вивченням даної проблеми займалися: Масловська Л., Тимошенко О.В., Марченко С.К., Дацій Н.В. та інші. Але не зважаючи на велику кількість наукових робіт і досліджень з даного питання багато питань є невирішеними.

       У Вінницькій області діє програма розвитку регіону, згідно з якою велика увага звернена на залучення інвестицій. Спеціальний підрозділ ЄС започатко-вує в Україні мережу регіональних офісів, що переймаються розвитком економіки, зокрема – залученням інвестицій. Існує указ Президента, що стосується покращання інвестиційного клімату. [4]

       Все це говорить про надзвичайну важливість питання залучення інвестицій. Покращувати показники необхідно окремо по регіонах, адже це сприяє більш ефективній роботі.

       Інвестиційна діяльність в регіоні формується під впливом багатьох факторів. Попри загальнонаціональні чинники це: рівень економічного розвит-ку регіону; демографічний; щільність транспортних мереж та розвиток комуні-кацій; інвестиційна інфраструктура, місцеві податки та ефективність інвести-цій; соціальна інфраструктура; ризики; науково-технічний потенціал; природ-но-кліматичний. Іноземні інвестори звертають увагу і на такі чинники як: динаміка розвитку економіки та її окремих галузей; перспективи подальшого стабільного розвитку; рівень кваліфікації інженерно-технічних кадрів, менед-жерів, вартість робочої сили; перспективи розширення сфери панування в майбутньому на інші ринки.

       Так, загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, спрямованих в економ-міку Вінницької області, на 1 січня 2009 р. становить 161,3 млн. дол. США.
Іноземні інвестиції надійшли із 40 країн світу. Найбільші обсяги інвестицій внесені інвесторами з Франції – 31,5 млн. дол. (19,5% до загального обсягу), Німеччини – 29,2 млн.дол. (18,1%) та Польщі - 17,1 млн. дол. (10,6%).
Значну частину іноземних інвестицій – 76,4 млн.дол. (47,4%) вкладено в переробну промисловість, з них у виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів – 45,6 млн.дол., у хімічну промисловість – 25,3 млн.дол.

       Інвестиційно привабливою протягом усього періоду інвестування залиша-ється харчова промисловість, її обсяги в сукупному капіталі нерезидентів становлять 47,9 млн. дол. Також сталою є зацікавленість у закордонних інвесторів до таких видів економічної діяльності, як: операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям, де вкладено 33,4 млн. дол.; хімічна та нафтохімічна промисловість – 26,4 млн. дол.; добувна промисловість – 20,1 млн. дол.; сільське господарство, мисливство та пов’язані з ними послуги – 18,7 млн. дол.

       Майже половина загального обсягу іноземного капіталу (47,0%) зосеред-жена у м. Вінниці – 83,9 млн. дол. Також значні обсяги іноземних інвестицій зосереджено у Козятинському районі – 20,3 млн. дол. (11,4%) та Немирівському районі – 19,0 млн. дол. (10,6%). Серед інших регіонів області провідні місця за обсягами іноземних інвестицій утримують м. Ладижин та райони: Барський, Тиврівський, Вінницький, Липовецький.

       Сума кредитів та позик, отриманих підприємствами області від прямих інвесторів, на 1 жовтня 2009 р. становила 115,6 млн.дол. Найбільше їх на-дійшло з Польщі – 90,8 млн.дол., що складає 78,5% від загального обсягу, та Ро

Російської Федерації – 9,3 млн.дол. (8,0%).

       Найвагоміша частка інвестицій припадає на Сполучені Штати Америки, Канаду, Іспанію, Німеччину, Австрію, Люксембург, Угорщину. Намітилась тенденція до надходження в область інвестицій у вигляді обладнання та іншого майна. [4]

       Не дивлячись на позитивний розвиток інвестування Вінницької області потрібно виділити основні проблемні питання залучення необхідної кількості інвестицій у 2009 році: політична нестабільність в країні; недосконалість існуючої правової бази для інвестиційної діяльності, суперечливість та  неповнота чинних законів та нормативно-правових актів; нестабільні перс-пективи економіки в цілому; фінансова нестабільність (можливі зміни в оподаткуванні, інфляція тощо); неврегульованість питань фінансування та кредитування, високі процентні ставки на кредити, високі вимоги банків до кредиторів, складна процедура оформлення кредиту; недостатня державна підтримка підприємницької діяльності; недостатня поінформованість та доступ-ність даних як про об’єкти інвестицій, так і про процес оформлення інвестицій.

       Тепер було б доцільним назвати підприємства, які не дивлячись на економічну нестабільність в державі найбільш активно протягом 3-го кварталу 2009 року залучали іноземні інвестиції, а саме: ЗАТ «Глуховецький каоліновий завод», Козятинський район, вид діяльності - видобування глини та каоліну; ТОВ «Старвуд Закарпаття», Немирівський район, вид діяльності - продаж пиломатеріалів, виробництво паркетних заготовок, (відбулась перереєстрація підприємства з Закарпатської області); ТОВ «Аграна Фрут Україна», м. Вінни-ця, вид діяльності - виробництво концентрованих фруктових та овочевих соків, пюре в асептичній упаковці, та фруктових наповнювачів; ТОВ «Валром Україна», Тиврівський район, вид діяльності - виробництво та продаж труб та фітінгів з термопластичних матеріалів; ТОВ «Паннер Бар», Барський район, вид діяльності - виробництво фруктових соків та пюре. [2]

       Говорячи про компанії найбільших інвесторів у Вінницької області  не можливо не згадати про горілчана компанію «Nemiroff». Компанія є одним з лі-дерів українського горілчаного ринку. На сьогодні «Nemiroff» набув статусу міжнародної торгової марки: її продукція постачається в понад 40 країн світу, а в Росії, Латвії та Вірменії за обсягами імпорту «Nemiroff» випередив усі інші марки, в тому числі і всесвітньо відомих виробників.

       ТОВ «Барлінек Україна» є підприємством з іноземними інвестиціями (Польща). Група «Barlinek» є одним з найбільших в Польщі та одним з п'яти провідних у світі виробників дерев'яних підлог.

       ТОВ «Пфаннер-Бар». Соки ТМ «Pfanner» впізнанні й улюблені в усьому світі. Більше 60-ти країн світу постачають на свій ринок цю продукцію, але найвищий рівень визнання вона має, звичайно, в традиційному для себе Євро-пейському регіоні.

       ТОВ «Аграна Фрут Україна». На даний час основним інвестором підпри-мства є французьке Акціонерне товариство «Аграна Фрут СА».

       ВАТ «Вінницька кондитерська фабрика» - торгівельна марка «Roshen» займається випуском цукерок, шоколаду, тортів. В даний час фабрика випускає більш 100 найменувань кондитерських виробів загальним обсягом близько 50 тис. тонн у рік. [4]

       Але не дивлячись  на те, що на території області розташовані підприємства з світом ім'ям, необхідно не забувати той факт, що Вінниччина є однією з найменш привабливих регіонів України серед інвесторів, свідченням цього є те, що обсяг прямих іноземних інвестицій у Вінницьку область по відношенню до

України склав 0,44%. Це зумовлено рядом негативних факторів, основними серед яких є: політична нестабільність в країні,  недосконалість існуючої пра-вової бази для інвестиційної діяльності, суперечливість та  неповнота чинних законів та нормативно-правових актів.

       Залучення міжнародного капіталу в економіку Вінницької області є наваж-ливішою задачею зовнішньої політики місцевих органів виконавчої влади адже зрозуміємо, що капітал іде туди, де є сировина і дешева робоча сила, де є можливість для виробництва, де є ефективна  підтримка влади, можливість дати потужні експортні потоки.

       Поки що ми не можемо пишатися показниками рейтингів, сформованих у світовій системі оцінок інвестиційної привабливості і ризику. Тому місцева влада повинна брати на себе відповідальність у забезпеченні максимального захисту прав інвесторів у регіоні - виступати гарантом створення режиму найбільшого сприяння, забезпечувати правову і законодавчу підтримку на місцях, захищати інтереси інвесторів в самих вищих державних колах.

 

Література:

1. Піріашвілі О.Б. Роль інвестиційної діяльності у регіональному розвитку //  Інвестиції: практика та досвід. - 2008. - №21. - С.15 - 17.

2. www.vininvest.gov.ua (Інвестиційний портал Вінничини)

3. vin.gov.ua

4. vinrda.gov.ua