В.В.Костенко, Ю.В.Лихолат

Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара,

МОРФОЛОГІЧНІ і ФІЗІОЛОГІЧНІ ПАРАМЕТРИ ОНТОГЕНЕЗУ LEONURUS СARDIACA ПІД  ВПЛИВОМ ГІДРАЗИНУ

Збільшення кількості викидів підприємств промисловості, автомобільного транспорту, постійне інтенсивне використання хімічних засобів у сільському господарстві приводять до зростання комплексного забруднення навколишнього середовища. Саме тому виникає потреба в точній оцінці адаптивного потенціалу рослин, що у свою чергу вимагає вивчення механізмів їх стійкості до шкідливого впливу хімічних  речовини. При цьому важливе значення мають ростові показники, які характеризують фізіологічний стан рослини з перших етапів розвитку зародка. До найбільш небезпечних токсикантів належить гідразин, який широко використовується у промисловому виробництві і має сильну фізіологічну дію.

Мета роботи полягала у дослідженні ростових показників Leonurus cardiaca L. під впливом розчинів гідразину, залежно від їх концентрації, тривалості обробки та часу аплікації препарату.

Об’єктом дослідження є Leonurus cardiaca L, або собача кропива звичайна,   яка широко використовується у медицині і фармакології. Насіння пророщували на розчинах з різними концентраціями гідразину: ×10-5 :1×10-4  :  1×10-3  :1×10-2  :1×10-1 %. Обробка  тривала  на протязі 2-х діб , 24 годин (I доба) і 24 годин (II доба) - протягом 1-ої доби проростки знаходились у воді. Для контролю насіння замочувалось у воді. Повторність дослідів трикратна. Визначався вплив гідразину на довжину надземної частини і довжину кореня проростків. Заміри  робили на 7-й день.  Коефіціент фізіологічної активності  Кфа визначається поділом середнього показника  певного параметру в дослідженому варіанті на середній показник цього  параметру в контролі. Кфа токсиканту  характеризує збільшення або зменшення інтенсивності росту надземної частини і росту  корінців проростів сердечника  при дії розчинів певних концентрацій  у трьох різних варіантом за часом обробки  (табл.1).  Якщо Кфа  набуває значень, більших за одиницю, це свідчить про стимулюючу дію токсиканту. Значення Кфа  менші за одиницю, вказують на пригнічення.

Таблиця 1   КФА різних концетрацій гідразину  відносно довжини корінця і  надземної частини проростків Leonurus cardiaca L. в залежності від тривалості та часу обробки

Показник

Час обробки

                              Концентрація гіразина, %

1×10-5

1×10-4

1×10-3

1×10-2

1×10-1

довжина надземної частини, мм

24 години

(I доба)

0,9

0,8

0,8

0,6

0,5

24 години

(II  доба)

0,6

0,8

0,8

0,6

0,4

48 годин

(2 доби)

0,7

0,8

0,7

0,6

0,5

довжина корінця, мм

24 години

(I доба)

1,0

1,0

1,0

1,0

0,7

24 години

(II  доба)

0,9

1,1

1,1

0,9

0,4

48 годин

(2 доби)

0,9

1.1

1,0

1,0

0,9

Кфа  гідразину, відносно довжини надземної частини проростків Leonurus cardiaca L., менший за одиницю у всі варіантах за часом обробки і при всіх його досліджених концентраціях. Інша картина  спостерігається  відносно корінців при концентраціях 1×10-4 % ,1×10-3 %  Кфа ≥ 1, також у всі варіантах за часом обробки. Кфа при концентрації 1×10-2  %  тільки у варіанті 24 години (II  доба) менше одиниці, і двох інших варіантах Кфа дорівнює одиниці. Кфа при концентрації 1×10-5%  у варіантах 24 години (II  доба) і 48 годин (2 доби) менше за одиницю і тільки у одному варіанті 24 години (I доба) дорівнює одиниці.                                           

В результаті проведених дослідів були отримані наступні результати: у варіанті обробки 24 годин (I доба) і при обробці протягом 48-ми годин спостерігається зменшення довжини  надземної частини  рослини пропорційно збільшенню концентрації токсиканту. Більш суттєві зміни відмічались при обробці  24 години (II  доба): спостерігається стимуляція росту надземної частини проростків при невисоких концентраціях гідразину (1×10-4  %  і 1×10-3 %). Таким чином, відбувається посилення перебігу захисних процесів у рослинному організмі. За перші 24 години обробки довжина надземної частини при всіх концентраціях токсиканту зменшується несуттєво, але з плином часу пригнічення росту посилюється. Всі концентрації гідразину, при порівнянні з контролем, затримують ріст надземної частини проростків.

Що стосується кореневої системи: більший вплив на неї мають концентрації гіразину  1×10-4  %  і 1×10-3 %. При цьому спостерігається збільшення довжини коренів у всіх варіантах за часом обробки. Що також свідчить про посилення перебігу захисних процесів у рослинному організмі.  При концентрації  1×10-1 % токсиканту в розчині   показники довжини, як надземної частини так і корінців,  найменші.

Порівняльний аналіз показників довжини надземної частини і показників довжини коріння проростків Leonurus cardiaca L. показав що разом з негативним впливом гідразину при високих концентраціях  - зменшення довжини,  є також позитивний – збільшення довжини при низьких концентраціях препарату. Але гідразин - ксенобіотик, тому збільшення довжини органів свідчить про посилення захисної реакції рослинного організму.  Таким чином, можна зробити висновок, що рослина проявляє резистентність до низьких концентрацій гідразину.