Буран В.Е.     к.е.н., доц. Татаренко В.О.

Донбаський державний технічний університет

 

 

ОЦІНКА ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ПРИВАБЛИВОСТІ ПІДПРИЄМСТВ ЗА ДАНИМИ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ

                                                                                                

На сьогодні існує безліч підходів до оцінки доцільності капіталовкладень в діяльність підприємств. Оцінка інвестиційної привабливості підприємств за даними фінансової звітності дає можливість  розраховувати  показники ефективності функціонування суб`єктів господарювання та визначити шляхи підвищення іх привабливості для потенційних інвесторів.

 

Методичне забезпечення, поряд з організаційним і інформаційним, являє собою один з найважливіших елементів системи оцінки інвестиційної привабливості підприємств.

         Проблемним моментом при оцінці інвестиційної привабливості господарюючого суб'єкта є побудова послідовного набору даних і вибір системи показників, які могли б найбільш ефективно використовуватися для аналізу фінансово-майнового стану підприємства. Проте, аналіз фінансової звітності, до якої відносять, у першу чергу, баланс і звіт про фінансові результати, дозволяє визначити певну незбалансованість щодо руху коштів підприємства, позитивні й негативні тенденції. Слід зазначити, що такий аналіз може зорієнтувати користувача інформації в оцінці фінансово-майнового стану підприємства й у визначенні його вузьких місць.

         Можна виділити основні напрями аналізу фінансового стану підприємства,  які представлені на рисунку 1.

         Інформація, представлена на рис. 1 будучи синтезом наявних напрямів аналізу фінансового стану, можливих для використання при проведенні оцінки інвестиційної привабливості, дозволяє дійти висновку, що ефективність інвестування визначається тим, наскільки швидко вкладені кошти обертаються в процесі діяльності підприємства.

         Хоча на тривалість знаходження коштів в обороті впливають численні зовнішні фактори (економічна ситуація в країні, швидкість проведення розрахункових операцій), а період обороту використовуваних активів значною мірою визначається внутрішніми умовами діяльності компанії, ефективністю маркетингової, виробничої й фінансової стратегії й тактики.

 

 

Рис. 1– Напрями фінансового аналізу інвестиційної привабливості підприємства

 

         Отже, існує п`ять основних напрямів аналізу фінансового стану підприємства, які можна використовувати під час проведення оцінки інвестиційної привабливості підприємств.

На нашу думку для проведення оцінювання інвестиційної привабливості підприємства, з метою визначення його фінансово становища, по кожному з напрямів фінансового аналізу повинні бути розраховані групи показників які представлені в таблиці 1.1.

 

 

Таблиця 1.1

Групи показників для оцінки інвестиційної привабливості підприємств

Напрям фінансового аналізу

Група показників

Аналіз майнового стану об`єкту інвестування

1.    Коефіцієнт зносу основних засобів

2.    Коефіцієнт оновлення основних засобів

3.    Коефіцієнт вибуття

Аналіз фінансової стійкості об`єкту інвестування

1.        Власні обігові засоби підприємства

2.        Робочий капітал  підприємства

3.        Маневреність робочого капіталу

4.        Коефіцієнт незалежності (автономії)

5.        Коефіцієнт фінансування

Аналіз ліквідності активів

1.        Коефіцієнт покриття (загальної ліквідності)

2.        Коефіцієнт абсолютної ліквідності

3.        Коефіцієнт співвідношення кредиторської та дебіторської заборгованості

Аналіз прибутковості об`єкту інвестування

1.        Рентабельність власного капіталу

2.        Операційна рентабельність продажу

3.        Коефіцієнт експлуатаційних витрат

4.        Економічна рентабельність (рентабельність активів)

Оцінка ділової активності

1.        Продуктивність праці

2.        Фондовіддача

3.        Коефіцієнт оборотності та тривалість обороту коштів у розрахунках

4.        Коефіцієнт оборотності та тривалість обороту виробничих запасів

5.        Коефіцієнт оборотності та тривалість обороту власного капіталу

6.        Коефіцієнт оборотності та тривалість обороту основного капіталу

 

         Група показників оцінки майнового стану розраховується при ознайомленні інвестора з об'єктом інвестування та визначенні потенційних можливостей повернення вкладених коштів.

Група показників оцінки фінансової стійкості (платоспроможності) інвестованого об'єкта є пріоритетною при проведенні фінансового обґрунтування інвестиційних проектів, а також при вирішенні інших питань, пов'язаних із визначенням наявності, розміщення та використання грошових коштів.

Аналіз ліквідності активів підприємства допомагає визначити можливість покриття зобов'язань підприємства його активами, строк перетворення яких у грошові кошти відповідає строку погашення зобов'язань.

Група показників ділової активності характеризує виробничі досягнення підприємства та ефективність управління ним.

Отже, проаналізувавши діяльність підприємства за показниками, приведеними в таблиці 1.1, потенційний інвестор зможе отримати об`єктивну картину фінансового стану підприємства, перспектив його подальшого функціонування та розвитку і зробити висновок о доцільності вкладання коштів в діяльність цього суб`єкту господарювання.

 

ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТРИ

         1. Єпіфанов, А.О. Оцінка кредитоспроможності та інвестиційної привабливості суб'єктів господарювання: монографія / А.О. Єпіфанов, H.A. Дехтяр, Т.М. Мельник, І.О. Школьник та ін. / За ред. доктора економічних наук А.О. Єпіфанова. - Суми: УАБС НБУ, 2007. - 286 с           

2. Богатко, Н.Г. Облік та аналіз фінансових інвестицій: автореф. дис. канд. екон. наук: 08.06.04 [Текст] / Н.Г. Богатко; Харк. держ. акад. технології та орг. харчування. - X., 1999. - 17 с.

            3. Краснокутська, HC. Потенціал підприємства: формування та оцінка: навчальний посібник. [Текст]/ НС. Краснокутська. - Київ: Центр навчальної літератури, 2005. - 352 с.

4. Методика інтегральної оцінки інвестиційної привабливості підприємств та організацій,  затв. Наказом Агенства з питань запобігання банкрутству від 23.02.98 №22.