Кохась О.М.

Викладач кафедри фінансів та обліку Чернігівського факультету бізнесу при ДВНЗ «Українська академія бізнесу та підприємництва», навчання в аспірантурі ДВНЗ «Українська академія бізнесу та підприємництва»

«Передумови появи ефективної моделі регулювання Національної економіки в Україні»

 

  Ефективне функціонування економіки забезпечується системою державного регулювання, спираючись на відповідну економічну політику (концепцію). Для цього в розпорядженні держави є цілий арсенал вивірених світовою і вітчизняною практикою економічних, правових і адміністративних важелів – ціни, податки, кредити, тарифи, інвестиції, цінні папери, резерви, амортизаційні відрахування, бюджет, програми, пільги, мито, ліцензії, державні замовлення, субсидії. Ефективність державного регулювання полягає в тому, щоб розумно і зважено використовувати ці важелі в процесі реалізації економічної політики.

         Державне втручання в економіку виникло на межі XIX XX ст. через необхідність реформування капіталістичної економіки, її демонополізації, підтримки малого і середнього бізнесу, розв’язання проблем соціальної та екологічної політики, протидіючи рушійним силам ринку і капіталу.

Відхід від директивного управління економікою і формування ринкових відносин в Україні вимагає створення кардинально нової методологічної і методичної бази, зокрема для прогнозування і державного регулювання розвитку економіки.

Регулювання складних, а часто й суперечливих процесів економічного розвитку, вимагає опрацювання чутливого економічного механізму регулювання, здатного активно впливати на соціально-економічні процеси. Тут важливо усвідомити ту закономірність, що держава і сфера функціонування суспільства мають бути чітко розмежовані. Зв’язок між ними здійснюється тільки на економічній і правовій основі. Держава, як і інші суб’єкти суспільства, ресурси для виконання своїх функцій повинна купувати.

   Реалізація моделі соціально-економічної політики, якої ми так прагнемо, вибір методів і за­собів державного регулювання економіки залежать від діяльності державного апарату з ураху­ванням вад держави. Вади держави – це її нездатність забезпе­чити ефективний вплив на розподіл обмежених ресурсів і невідповідність політики розподілу обмежених ресурсів пошире­ним у суспільстві уявленням про справедливість. Вирізняють чо­тири групи факторів, які негативно впливають на обґрунтування та реалізацію державних управлінських рішень у сфері державного регулювання економіки. Це:

1. Обмеженість інформації, державні органи, як і інші суб’єкти ринку, не володіють абсолютно повною та об’єктивною інформацією про стан економіки (інформаційна асиметрія). Застосування будь-яких ін­струментів державного регулювання економіки має ґрунтуватися на аналізі можливих наслідків прийнятих рішень.

2.  Нездатність держави повністю контролювати реакцію контрагентів на її дії, не тільки втручання держави в економіку, але й реалізація на перший погляд обґрунтованих державних рі­шень можуть спричиняти негативні побічні наслідки (екстерналії).

3.  Недосконалість політичного процесу, під впливом вибор­ців, груп спеціальних інтересів (лобі), політичних маніпуляцій тощо державні органи здатні застосовувати неадекватні методи регулювання і тим самим проводити неефективну політику.

4.  Обмеженість контролю над державним апаратом, особ­ливості становища і поведінки бюрократії здатні посилювати не­ефективність функціонування економіки, зокрема призводити до надмірного зростання управлінського апарату та невиправданого збільшення бюджетних витрат.

Саме таку модель, якої ми прагнемо – без вад, пропонується втілити в життя за допомогою законодавчого та нормативного механізмів, які представлені відносно новим та дієвим механізмом, а саме регуляторною політикою. Реакцією на вади можуть бути такі альтернативи вирішення проблем, виходячи з концепції регуляторної політики і взагалі «цивілізованого» державного регулювання;

– вирішення проблеми інформаційної асиметрії: законодавчий захист прав споживачів та гарантії поширення інформації про умови праці; встановлення обов’язкових стандартів та введення обов’язкової сертифіка­ції продукції; встановлення правил продажу товарів (надання послуг), в яких визначають­ся вимоги до продавців (виконавців) щодо повного інформування спожива­чів про ризики, пов’язані з користуванням цими товарами (послугами); запровадження процедур підтвердження достатньої кваліфікації виробни­ка, продавця чи виконавця (зокрема, ліцензування, сертифікація, тощо); централізоване  надання державними  органами  необхідної інформації споживачам через ЗМІ, поради, навчальні програми, тощо (застосовується у тих обмежених випадках, коли існують серйозні проблеми з виконанням особами, які пропонують на ринку товари та послуги, вимоги щодо повно­го інформування споживачів). Слід зазначити, що ці та інші заходи повинні бути спрямовані насамперед на створення умов для одержання повної та достовірної інформації, тоді як в ціло­му є хибною орієнтація на те, що держава повинна бути гарантом безпеки това­рів та послуг;

– проблему екстерналій, можна подолати шляхом, вирішення задачі стосовно «зовнішніх ефектів», а саме оскільки проблема зовнішніх ефектів полягає у невідповіднос­ті вартості виробництва чи споживання продукції для учасників господарських відносин вартості цього ж самого виробництва чи споживання для суспільства в цілому, то усунення згаданої проблеми можливе шляхом визначення реальної вартості виробництва чи споживання продукції для суспільства в цілому (з по­дальшим встановленням цієї вартості на ринку через механізм ціноутворення), посередництвом державного регулювання за допомогою відповідних регуляторних актів, які мають юридичну силу;

– політичні маніпуляції, вирішуються посередництвом діалогу між владою та громадськістю, це прописано в одному з головних принципів Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері підприємницької діяльності» від 11.09.2003р. №1160, далі Закон. У Законі одним з основних принципів державної регуляторної політики визна­чено прозорість та врахування громадської думки. Це означає – «відкритість для фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань дій регуляторних органів на всіх ета­пах їх регуляторної діяльності, обов’язковий розгляд регуляторними органами ініціатив, зауважень та пропозицій, наданих у встановленому законом порядку фізичними та юридичними особами, їх об’єднаннями, обов’язковість і своєчас­ність доведення прийнятих регуляторних актів до відома фізичних та юридич­них осіб, їх об’єднань, інформування громадськості про здійснення регуляторної діяльності»;

стосовно обмеженості контролю над державним апаратом то частково проблема вирішується за допомогою принципу прозорості та врахування громадської думки. По суті Закон є барєром для влади на шляху здійснення нею необґрунтованих заходів з приводу прийняття регуляторних актів, які можуть суперечити державним програмам, концепціям розвитку, створення такого бюрократичного механізму для самих себе є доказом того, що перші паростки так званої демократії вже мають місце, але це все жорстко регламентовано законодавством тому ніяких апріорних тверджень тут нема.

Головна перевага даного Закону і методик які конфігуровані під нього – це те, що вони не є кон’юнктурними як переважна більшість нормативної та законодавчої бази, він (Закон) саме і покликаний її змінювати. Як  не дивно багато можновладців, економістів, бізнесменів, рейдерів ще не знайшли йому «ефективного» призначення.

Чому? Відповідь є очевидною: перекривається дихання тіньовому сектору економіки, зменшуються бюрократичні витрати, прозорими стають корумповані дії влади, методики розрахунків приведеного ефекту, не виключається прямий вплив громади на кінцевий результат і т.д., тому він  є не вигідним інструментом для даного прошарку населення, але ефективним важелем до економічного та соціального добробуту на шляху побудови дійсно ринкової моделі регулювання.  

 

Література:

 1. Закон України «Про засади державної регуляторної політики у сфері підприємницької діяльності» від 11.09.2003р. №1160.

2. Панасюк Б.Я. Прогнозування та регулювання розвитку економіки. – К.: Поліграф книга, 1998. –  С. 3; 92; 97; 105.

3.  Держване регулювання економіки: Навч. посіб. / С.М.Чистов, А.Є.Никифоров, Т.Ф.Куценко та ін. – Вид. 2-ге, доопрац. і допов. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 19–20.  

4. Регуляторна політика нові можливості. / За ред. К. Ляпіної, Д. Ляпіна, Я. Демченкова. – Київ.: Інститут конкурентного суспільства; 2004. – С. 49; 59–60.