Секція 7 “Облік і аудит”

К.е.н. Мошковська О.А.

Київський національний торговельно – економічний університет

 

АНАЛІЗ ЗАТРАТ НА ПІДВИЩЕННЯ ЯКОСТІ МОЛОЧНОЇ ПРОДУКЦІЇ

 

На підприємствах молочної промисловості одним із основних елементів системи управління якості продукції є аналіз якості. В умовах ринкової економіки здійснюється аналіз не тільки внутрішньої діяльності підприємства щодо питань якості, але й вивчається ринок молокопродукції (ціни, знижки, умови заключення договорів, ринкова політика в цьому сегменті, канали та методи збуту, тенденції щодо виробництва), об’єктивно аналізуються конкуруючі на ринку товари, світові досягнення та напрями розвитку цієї асортиментної групи. Проводячи ці дослідження, у підприємства з’являється можливість критично оцінити конкурентноздатність своїх виробів та окреслити відповідні заходи щодо її підвищення. Конкурентноздатність є інтегральною характеристикою продукції. На конкурентноздатність молочної продукції здійснюють вплив її якість, ціна, імідж виробника, його здатність дотримуватись договірних термінів постачання  тощо.

В даний період часу аналіз якості продукції та затрат, які виділяються на ефективне управління якістю є найменш відпрацьованою в методичному плані ланкою в аналізі діяльності молокопереробного підприємства.

Мету аналізу якості можна визначити як прагнення випередження конкурентів при найменших затратах з використанням  методології управління якістю.

З нашої точки зору, аналіз затрат на підвищення якості молочної продукції повинний починатись з загальної оцінки виконання плану по кількості затверджених заходів та, виділених на їх здійснення, коштів. На цьому етапі необхідно розмежовувати  заходи, спрямовані на забезпечення якості продукції, та заходи щодо підвищення надійності, харчової цінності, термінів зберігання та інші якісні показники молокопродукції, що випускається. В звітному періоді можуть бути впроваджені понадпланові (додаткові) заходи, у зв’язку з чим, з нашої точки зору, достовірна оцінка результатів роботи підприємства та його підрозділів в цій сфері повинна здійснюватись з урахуванням цих заходів.

Затрати, пов’язані з впровадженням заходів щодо підвищення якості молокопродукції, розподіляються на одноразові та поточні.

В разі дослідження одноразових затрат на впровадження заходів щодо підвищення якості молочної продукції, слід порівнювати їх фактичний рівень з обсягом, передбаченим кошторисом. Крім того, порівняння повинно здійснюватись як в цілому по певному заходу, так і по окремим підрозділам підприємства.

В процесі аналізу поточних затрат, пов’язаних з підвищенням якості молока і молочної продукції, слід порівнювати рівень фактичних затрат на виробництво продукції (одного виробу або декількох різновидів продукції) до впровадження заходу з рівнем затрат на виробництво після їх впровадження. Такий аналіз надає можливість визначити загальну величину поточних затрат на реалізацію заходів щодо підвищення якості продукції, їх постатейну величину та відхилення в розрізі статей калькуляції та заходів.

Особливу увагу слід приділяти аналізу затрат на підвищення якості по окремим видам готової продукції, змінам динаміки додаткових затрат на підвищення якості продукції, використовуючи як планові, так і фактичні дані, виходячи із зміни основних параметрів якості за певний проміжок часу, визначенню питомої ваги цих витрат у собівартості продукції.

З нашої точки зору, для забезпечення мінімізації затрат на підвищення якості продукції величина затрат на профілактику і оцінку якості повинна дорівнювати або дещо перевищувати затрати на усунення дефектів та збитків від браку. В цілому на підприємствах необхідно приділяти увагу отриманню достовірної інформації щодо затрат обох вищезазначених груп.

За результатами правильно організованої системи забезпечення якості, розробці заходів щодо упередження випуску бракованої продукції створюється можливість досягнення оптимального розміру затрат на якість.

Для оцінки якості слід використовувати метод “затрати на якість/собівартість/прибуток”. Аналіз по вищезазначеному критерію слід здійснювати в наступній послідовності:

·      впевнитись, що запропоновані заходи щодо підвищення якості є чітко визначеними, запланованими, а визначені затрати узгоджені з основною метою функціонування підприємства;

·      спрогнозувати вплив на споживачів збільшення кількості факторів, які викликають у них позитивне сприйняття запропонованого асортименту молокопродукції, а також зменшення кількості факторів, які викликають негативну реакцію;

·      оцінити збільшення доходів від операційної діяльності молокопереробних підприємств завдяки підвищенню якості продукції та рівню задоволення потреб споживачів;

·      визначити загальний вплив запропонованих заходів на фінансовий стан суб’єкту господарювання;

·      порівняти загальні вигоди, отримані внаслідок вкладання коштів в заходи щодо підвищення якості молочної продукції і вирішення питання відносно доцільності продовження цього напряму роботи.

В процесі організації, планування та впровадження затверджених заходів щодо підвищення якості готової продукції на молокопереробних підприємствах слід дотримуватись обережності з метою забезпечення максимальних вигід при мінімальних затратах.

 

Список використаної літератури

1.        Методичні рекомендації  з формування собівартості продукції (робіт, послуг) у промисловості: Затв. Наказом Державного комітету промполітики України від 02.02.2001 р. №47

2.      Цал – Цалко Ю.С. Витрати підприємства: Навч. посібник. – Київ: ЦУЛ, 2002. – 656 с.

3.      Чернелевський Л.М., Осадча Г.Г. Управлінський облік на підприємствах харчової промисловості. Навчальний посібник. – К.: Пектораль, 2005. – 364 с.