Педагогічні науки /5.Сучасні методи викладання.

Рябоконь О. В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», Україна

Використання елементів ІТ в навчальному процесі

Повсякденне використання інформаційних ресурсів, які є продуктом інтелектуальної діяльності найбільш кваліфікованої частини працездатного населення суспільства, зумовлює необхідність підготовки підростаючого покоління як творчо активного резерву, що здатний професійно використовувати засоби ІТ. З цієї причини необхідна розробка певних методичних підходів до використання засобів ІТ як для розвитку особистості того, хто навчається, так і для його підготовки до майбутньої професійної діяльності. Зокрема, для формування вмінь здійснювати прогнозування результатів своєї діяльності, розробки стратегії пошуку шляхів і методів вирішення завдань як навчальних, так і практичних, а в майбутньому - професійних. Не менш важливе завдання - забезпечення студентів психолого-педагогічними і методичними розробками, які спрямовані на виявлення оптимальних умов використання ІТ з метою інтенсифікації навчального процесу, підвищення його ефективності, якості та результативності. Важливість зазначеного вище обумовлюється не тільки соціальним заказом, а й потребами індивіда до самовизначення і самовиразу в умовах сучасного суспільства, етапу інформатизації.

Особливої уваги заслуговує опис унікальних можливостей інформаційних технологій, реалізація яких створює передумови для небувалої в історії дидактики інтенсифікації навчального процесу, а також створення методик, які орієнтовані на розвиток особистості тих, хто навчається. Зазначимо ці можливості:

а) миттєвий зворотний зв'язок між користувачем та інформаційними і комунікаційними технологіями;

б) комп'ютерна візуалізація навчальної інформації про об'єкти або закономірності явищ, як таких що реально відбуваються, так і "віртуальних";

в) архівне зберігання великих обсягів інформації з можливістю її передачі, а також легкий доступ користувача до центрального банку даних;

г) автоматизація процесів обчислювальної, інформаційно-пошукової діяльності, а також обробка результатів навчального експерименту з можливістю багаторазового відтворення фрагменту, або самого експерименту;

Реалізація можливостей інформаційних і комунікативних технологій, що зазначені вище, дозволяє організувати такі види діяльності з використаннями засобів ІТ:

1) реєстрація, збір, накопичення, зберігання, обробка інформації про об'єкти, явища, процеси, які вивчаються, у тому числі реальні, та передавання достатньо великих обсягів інформації, яка може бути представлена у різноманітній формі;

2) інтерактивний діалог - взаємодія користувача з програмною (програмно-апаратною) системою, яка характеризується (на відміну від діалогового, що передбачає обмін текстовими командами і відповідями) реалізацією більш розвинених засобів ведення діалогу (наприклад, можливість ставити питання у довільній формі, з використанням "ключового" слова, у формі з обмеженим набором символів); при цьому забезпечується можливість відбору варіантів змісту навчального матеріалу, режиму роботи;

3) керування відображенням на екрані монітора моделей різних об'єктів, явищ, процесів, у тому числі і тих, які реально відбуваються;

4) автоматизований контроль (самоконтроль) результатів навчальної діяльності; корегування за результатами контролю, тестування.

На підставі вище зазначеного виділимо такі дидактичні цілі використання засобів інформаційних технологій:

1. Розвиток умінь здійснювати експериментально-дослідницьку діяльність (наприклад, за рахунок реалізації можливостей комп'ютерного моделювання або використання обладнання, яке працює спільно з ЕОМ).

2. Формування інформаційної культури, вмінь виконувати обробку інформації (наприклад, за рахунок використання інтегрованих пакетів користувача, різноманітних графічних і музичних редакторів).

3. Формування вмінь приймати оптимальне рішення або пропонувати варіанти вирішення у складній ситуації (наприклад, за рахунок використання комп'ютерних ігор, які орієнтовані на оптимізацію щодо прийняття рішення).

4. Розвиток мислення (наприклад, наочно-діючого, наочно-образного, інтуїтивного, творчого, теоретичного видів мислення).

5. Естетичне виховання (наприклад, за рахунок використання можливостей комп'ютерної графіки, технології "мультимедіа").

Крім цього, в умовах сучасності потрібна відповідна підготовка підростаючого покоління у галузі володіння засобами інформаційних технологій як пропедевтична підготовка до майбутньої професійної діяльності, тобто реалізація соціального замовлення, яке зумовлене інформатизацією сучасного суспільства, зокрема:

-  підготовкою фахівців у галузі інформатики та обчислювальної техніки;

-  підготовкою користувача засобами інформаційних і комунікативних технологій.

Не менш важливе використання можливостей інформаційних технологій з метою інтенсифікації усіх рівнів навчально-виховного процесу, зокрема:

-  підвищення ефективності, якості та результативності процесу навчання за рахунок реалізації можливостей інформаційних технологій;

-  забезпечення спонукальних мотивів (стимулів), які зумовлюють активізацію пізнавальної діяльності (наприклад, за рахунок комп'ютерної візуалізації навчальної інформації, використання ігрових ситуацій, можливості керування, вибору режиму навчальної діяльності);

-  поглиблення міжпредметних зв'язків, які побудовані на інтеграційній основі, за рахунок використання сучасних засобів обробки інформації, у тому числі й аудіовізуальної, при вирішенні завдань різних предметних галузей.

Засоби інформаційних технологій використовуються у сучасному навчальному процесі, перш за все, як засоби навчання при організації різних видів навчальної діяльності, які були зазначені нами вище. При цьому, як при вивченні загальноосвітніх, так і спеціальних предметів, і в процесі професійної підготовки використовуються прикладні програмні засоби, які автоматизують процеси контролю та тренування навчальної діяльності. Ці прикладні програмні засоби є найбільш популярними, бо вони забезпечують комфортність праці викладача при забезпеченні автоматизації процесів контролю, корегування результатів навчальної діяльності, тестування та психодіагностики.

Література

1.  Афанасьев В.В., Тыщенко О.Б., Афанасьева И.В. Анализ показателей эффективности обучающих программ. Нижний Новгород, I Всероссийская научно-техническая конференция "Компьютерные технологии в науке, проектировании и производстве": Тезисы докладов. Ч. V. 1999.

2.  Бобков Н.К., Морозов М.Н. Технологии Multimedia в Марийском государственном техническом университете // http://www.informika.ru/text/magaz/bullprob/1_96/19605_03.html

3.  Василенко Н.В. Интеграция знаний на основе использования новых информационных технологий в общеобразовательной школе. Дисс. к.п.н. - СПб., 2001. - 202с.

4.  Гиркин И.В. Новые подходы к организации учебного процесса с использованием современных компьютерных технологий // Информационные технологии. - 1998. - №6. - С. 44-47.

5.  Казакевич В.М. Информационный подход к методам обучения // Педагогика. - 1998. - №6. - С. 43-47.

6.  Куприянов М., Околелов О. Дидактический инструментарий новых образовательных технологий // Высшее образование в России. - 2001. - №1. - С. 124-126.