К. е. н. Курмаєв П. Ю.

Науково-дослідний економічний інститут (м. Київ)

Актуальні питання фінансового забезпечення регіонального розвитку

 

Економічне зростання більшості країн світу, зокрема у рамках ЄС, супроводжувалося підвищенням ролі регіональних фінансів у розв’язанні

чисельних соціально-економічних завдань регіонального розвитку. Проблема місцевих фінансів в Україні загострюється в силу неможливості застосування універсальної  моделі регіонального розвитку, що була б прийнятна для будь -  якої  країни ринкової  орієнтації  у світовому  масштабі. Кожній  країні  та території  властиві  iндивiдуальнi  iсторичнi, соціально-економічні, фінансово – політичні  особливості,  які i обумовлюють риси цієї  моделі.

Реалiзацiя моделі регіональної  політики повинна сприяти розвитку виробництва, підвищення рівня зайнятості населення, стимулювання     інвестиційної  діяльності у пріоритетних напрямках місцевого господарського комплексу. В умовах наближення до європейських стандартів необхідним є комплексне вирішення проблем місцевих фінансів, що дозволить Україні гідно увійти у європейське співтовариство.

Отже, основними завданнями регіональної  фінансової  політики є забезпечення економічної  незалежності i здатності  до саморозвитку регіону. Виникає загальна потреба організації  моніторингу важелів, якi характеризують сталість розвитку його економіки. Регiональнi важелі - це система кiлькiсних i якісних показників, які засвідчують перманентний та ретроспективний вплив різноманітних факторів на соціально - економічну стабільність регіону. Механізм реалізації стабілізаційних регіональних важелів потребує економічно - правового впровадження фінансової політики як на державному, так i на регіональному  рівнях, враховуючи при цьому централізоване  та регіональне  прогнозування, планування та програмування соціально – економічних  процесів.

Фінансове  забезпечення розвитку регіонів в сучасних умовах повинно характеризуватися такими функціями:

- пріоритетоутворююча -  залежно від фінансового стану та поточної соціально–економічної ситуації визначаються пріоритети розвитку;

  - ресурсною - перспективні та поточні плани розвитку регіонів  базуються на конкретних фінансових ресурсах;

- координаційною - залежно від рівня фінансового забезпечення встановлюються спiввiдношення  мiж окремими завданнями перспективних та поточних планів розвитку;

- коригувальною - зміна  показників перспективних та поточних планів здійснюється  залежно від фінансового стану.

При  плануванні розвитку регіонів, формуванні фінансово - кредитної та податкової  політики не завжди враховуються концептуальні орієнтири їх  розвитку, що,  в свою чергу, не забезпечує очікуваних результатів.

Концептуальні орієнтири розвитку регіонів доцільно групувати  з урахуванням:

- вибору пріоритетних напрямків, зорієнтованих на наявні природно -  сировинні ресурси;

- випуску продукції  з закінченим технологічним циклом для внутрішньо -  регіонального споживання i мiжрегiонального  обміну;

- зменшення ресурсомiсткостi  шляхом впровадження ресурсо - i енергозберігаючих технологій;

- забезпечення конкурентоспроможності продукції  за рахунок науково - технічного оновлення виробництва;

- нарощування  експортного потенціалу;

- технологічного циклу переробки сільськогосподарської  продукції  i її збереження.

Вiдповiдно до закріплених  за місцевими органами повноважень  як власних, так  i делегованих, вони наділяються фінансовими ресурсами, тобто джерелами фінансування.  Реальна фінансова автономія  органів  місцевого самоврядування забезпечується  за допомогою: місцевих  податків  i зборів, неоподаткованих надходжень (доходiв від  майна, що належить мiсцевiй  владі, доходiв від господарської  діяльності комунальних підприємств),  переданих  доходiв з боку державного бюджету, трансфертів.  Частка власних доходiв місцевих бюджетів є дуже малою та потребує  значного зростання, оскільки низька ступінь наповнення  бюджетів за рахунок власної дохідної бази ніколи  не стимулювала ефективну роботу місцевої  влади. В основі регіонального  розвитку є  самостiйнiсть  окремих територій  у визначенні  перспективних  цілей  та можливості  фінансувати  заходи для їх реалізації, насамперед, за рахунок власних джерел i залучених інвестицій.

Концепція субсидiарностi,  що лежить в основі  фінансових відносин  мiж місцевим самоврядуванням та державою, за якої держава гарантує  мінімальний  по країні  рівень доходiв на душу населення, на даний момент не забезпечує принципу автономності  муніципальних  утворень в Україні.  Процес становлення  i подальшого розвитку місцевого самоврядування в Україні  суттєво залежить від того, як формуватиметься місцева фінансова система. На даний момент органи регіональної влади  майже повністю залежать у контексті фінансового забезпечення від держави. Світова  практика свідчить про те, що основну  частку доходiв місцевих бюджетів цивілізованих країн складають власні доходи. Так у США та Великобританії  доходи місцевих  бюджетів, що утворені із місцевих  джерел, складають 60-70%.