Экономические науки/ 7. Учет и аудит

к.е.н. Сіменко І.В.,

Тохтарова І.М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Проблеми інформаційного забезпечення економічного аналізу

В сучасних умовах розвитку економіки України, коли кризові явища пронизують всі сфери господарської діяльності, особливої актуальності набувають питання інформаційного забезпечення економічного аналізу, тому що саме якісне інформаційне забезпечення сприятиме проведенню ефективного економічного аналізу, а відповідно і оптимізації діяльності всього підприємства.

Вивчення проблем інформаційного забезпечення аналізу стало предметом досліджень таких вчених як Іванов Д.І., Панов М.М., Лазаришиної І.Д., Олейник О.В.

Основними проблемами інформаційного забезпечення аналізу є відсутність серед багатьох досліджень визначення цього поняття та організаційна проблема.

Метою статті є розробка науково обґрунтованих рекомендацій для розв’язання певних проблем інформаційного забезпечення аналізу.

Дослідження наукових праць свідчать про відсутність у роботах багатьох науковців тлумачення сутності поняття «інформаційного забезпечення аналізу». Багато вчених дають визначення поняттям інформація та аналіз, однак лише деякі дають визначення саме «інформаційному забезпеченню аналізу».

З точки зору П.Я. Поповича, сутність поняття інформаційне забезпечення аналізу – це система даних та засоби їх обробки, що дозволяють дослідити реальний стан управляємого об’єкту,  виміряти вплив факторів, його визначаючих, а також виявити можливість здійснення необхідних управлінських дій. [1, стр. 63].

З даним визначенням слід погодитися, однак його необхідно доповнити істотною складовою, а саме висновком на базі отриманих даних. Таким чином, інформаційне забезпечення аналізу – це система даних та засоби їх обробки, що дозволяють дослідити реальний стан управляємого об’єкту,  виміряти вплив факторів, його визначаючих, зробити висновки на основі існуючих даних, визначити перелік заходів з покращення стану об’єкту, а також виявити можливість здійснення необхідних управлінських дій.

Серед проблем інформаційного забезпечення аналізу слід виділити організаційну проблему, яка полягає у тому, що:

- діяльність компанії як цілісного організму, а також її підрозділів та працівників не має повного об’єктивного інформаційного відображення або фіксується фрагментарно;

- часто неможливо дізнатися історію питання: хто був ініціатором, які  були вихідні документи, чому і ким було прийняте конкретне рішення;

- у деяких компаніях відсутня можливість відшукати необхідні документи або навіть отримати відомості про їх існування;

- не вдається дістати адекватну запиту інформацію із документів, в якихз вона міститься;

- важливі документи іноді втрачаються;

- зявляються дублюючі та суперечливі документи;

- доручення підготувати документи не виконується вчасно або взагалі.

Цей перелік можна продовжувати,  зрозуміло, однак, що без спеціальних технологій обліку реєстрації, збереження та мобілізації інформаційних ресурсів, накопичені досвід та знання не будуть використані у повному обсязі для вирішення завдань управління.

Організаційну проблему інформаційного забезпечення економічного аналізу можна вирішити за допомогою програмних продуктів, які здатні ліквідувати прогалини в інформаційних технологіях компаній, але впровадження програмного забезпечення не призведе до  позитивних результатів без попередньої підготовки та налаштування організаційної системи, її узгодження із конфігураціями бізнес процесів та формальною структурою компанії.

У рамках вирішення окресленої проблеми необхідно приділити особливу увагу постановці роботи відділу інформаційного забезпечення. На нашу думку такий відділ має бути створений у кожній великій компанії, а у підприємствах середнього розміру пропонуємо створювати посади декільком фахівцям, які будуть займатися виключно інформаційним забезпеченням. Робота відділу інформаційного забезпечення, на нашу думку, повинна базуватися на виконанні певних функцій, а саме:

1.     ідентифікація інформації;

2.     управління інформацією, яке в свою чергу включає:

-         управління документообігом (документування усної інформації, перевірка друкованої або електронної інформації, введення отриманих даних у базу даних компанії, кодування даних, контроль руху, збереження документів);

-         експертиза (очистка від «шуму», кодування даних, визначення користувачів, використання даних, пошук у базі даних, підготовка аналітичних звітів та ін.) [2];

3.     логістична функція (копіювання, розмноження, доставка, звітність);

4.     архівна функція (архівування (тимчасове та постійне), пошук та видача документів та копій, знищення документів, звітність).

Вважаємо функціонування відділу інформаційного забезпечення ефективним лише за умов належного виконання всіх перелічених функцій.

Підводячи підсумки слід зазначити, що дістало подальший розвиток поняття «інформаційне забезпечення аналізу», запропоновані шляхи розв’язання організаційної проблеми інформаційного забезпечення аналізу.

Література

1.     Попович П.Я. Економічний аналіз діяльності суб’єктів господарювання. Підручник. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – 416с.

2.     Б. Бармаков. Роль информационного обеспечения в управлении компанией. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.management.com.ua.