Економічні науки/ Облік та аудит

                                      Донецький національний університет економіки і торгівлі

                                                                           імені Михайла Туган-Барановського

                                       Закалінська К. О., студентка гр. ОА-05-В Назаренко О.В.

Розвиток нормативного регулювання аудиторської діяльності в Україні

 

Ефективність організації та здійснення аудитор­ської діяльності багато в чому визначається рівнем її нормативного регулювання.

Упродовж 2008 р. Аудиторська палата України (АПУ) систематично приділила увагу вдоскона­ленню регламентації різноманітних аспектів аудиторської діяльності. Мета статті аналіз змін нормативного регулювання аудиторської діяльності в Україні.

Важливою подією став переклад та публікація нової редакції Міжнародних стандартів аудиту, надання впевненості та етики (видання 2007 р.), що розроблюються Радою з міжнародних стандартів аудиту та падання впевненості (РМСАНВ), затверд­жуються і вводяться вдію Міжнародною федерацією бухгалтерів (МФБ) та які визнані рішенням АПУ як національні в Україні з 2003 р. Порівняно з 2006 р. це видання містить такі найсуттєвіші зміни та допо­внення: оновлено Глосарій термінів;  вилучено у грудні 2006 р. МСА 700 «Аудитор­ський висновок про фінансову звітність», обов'яз­кове застосування положень переглянутого МСА 700 «Висновок незалежного аудитора щодо повного па­кета фінансових звітів загального призначення» для аудиторських висновків, датованих 31 грудня 2006 р. і необхідність внесення відповідних змін до МСА 200, 210, 560 та 800 (внесено у текст видання 2007 р.); у червні 2006 р. вилучено МСА 230 «Докумен­тація» та введено в дію переглянутий МСА 230 «До­кументація з аудиторської перевірки»; починаючи з березня 2003 р. МФБ дотримується політики щодо включення питань регламентації аудиту малих під­приємств до основної частини МСА (у разі потреби), а тому рекомендації, що містяться у спеціальному ПМПА 1005 «Особливості аудиту малих підпри­ємств» поступово вилучаються, коли набувають чинності перегляди відповідних МСА.

РМСАНВ реалізує проект з підвищення зрозумі­лості своїх стандартів, у рамках якого вже у грудні 2006 р. затверджено Зміни до Передмови до міжнародних стандартів контролю якості, аудиту, огляду, інших завдань з надання впевненості та супутніх по­слуг, а також нові редакції чотирьох перейменованих МСА (МСА 240 «Відповідальність аудитора за роз­гляд шахрайства під час аудиту фінансових звітів», МСА 300 «Планування аудиту фінансових звітів», МСА 315 «Ідентифікація та оцінка ризиків суттєвих викривлень через розуміння суб'єкта господарюван­ня та його середовища», МСА 330 «Дії аудитора у відповідь на оцінені ризики»), які як очікується на­будуть чинності для аудиту фінансових звітів за пе­ріоди, що починаються з 15 грудня 2008 р. або піз­ніше.

У 2006 р. РМСАНВ для розгляду та обговорення видала попередні варіанти переглянутих або нових редакцій таких стандартів: МСА 230, 260, 320, 450, 540, 550, 560, 580, 600, 610, 720.

2 жовтня 2008 року РМСАНВ, після розгляду і ухвалення Наглядовою Радою з питань захисту сус­пільних інтересів, випустила сім Міжнародних стан­дартів аудиту, які мають новий стиль викладення та є більш зручними для застосування: МСА 200 (пере­глянутий та у новій редакції) «Загальні завдання не­залежного аудитора та проведення аудиту згідно з Міжнародними стандартами аудиту»; МСА 320 (пе­реглянутий та у новій редакції) «Суттєвість у плану­ванні та здійсненні аудиту»; МСА 450 (переглянутий тау новій редакції) «Оцінка викривлень, виявлених в ході аудиту»; МСА 530 (нова редакція) «Аудиторсь­ка вибірка»; МСА 610 (нова редакція) «Використан­ня роботи внутрішніх аудиторів»; МСА 705 (пере­глянутий та у повій редакції) «Зміни до висновку у звіті незалежного аудитора»; МСА 706 (перегляну­тий та у повій редакції) «Пояснювальні параграфи та інші пояснення у звіті незалежного аудитора». За­значені вище стандарти набувають чинності для аудиторських перевірок фінансових звітів за періоди, що починаються 15 грудня 2009 р. або пізніше.

Для аудиторських висновків з надання впевнено­сті, датованих ЗІ грудня 2008 р. або пізніше, чиннос­ті набувають переглянуті у 2006 р. Радою з міжнаро­дних стандартів етики для бухгалтерів (РМСЕБ) ви­значення у Кодексі етики професійних бухгалтерів таких понять: «фірма» - а) одноосібний професій­ний бухгалтер-практик, партнерство чи корпорація професійних бухгалтерів; б) суб'єкт господарюван­ня, який контролює такі сторони через власність, управління або іншим шляхом; «мережева фірма» - фірма або суб'єкт господарювання, що належить до мережі; «мережа» - велика зовнішня структура, яка має за мету співробітництво та чітко націлена на розподіл прибутків або видатків між своїми членами, суб'єкти господарювання, що входять до неї або під загальним контролем чи управлінням, використову­ють спільну політику та процедури контролю якості, спільну стратегію бізнесу, спільне найменування або значну частину професійних ресурсів.

У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання фінансовим правопорушенням, за­безпечення ефективного використання бюджетних коштів, державного і комунального майна» від 15.12.2005 р. №3202-ІУ і внесенням ним змін до ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу», зокрема в частині виокремлення і узаконення такого поняття, як «державний фінан­совий аудит». Рішенням АПУ від 26.06.2008 р. № 191/10.1 внесено доповнення до п. 10.2 розд. 10 Положення про сертифікацію аудиторів, які поляга­ють у тому, що аудитори, які здійснюють державний фінансовий аудит як різновид державного фінансо­вого контролю також набувають право на продов­ження чинності сертифіката па наступні п'ять років при підтвердженні вимог, зазначених у підпунктах в), г) п. 10 цього Положення.

Значну увагу АПУ в 2008 р. приділяла формуван­ню складу та нормативному регулюванню діяльності Комісій АПУ. Діє шість комісій у складі АПУ:

Комісія з сертифікації та освіти аудиторів;

Комісія зі стандартів та практики аудиту;

• Комісія 3 моніторингу та законодавчого регу­лювання аудиту;

• Комісія з контролю якості та професійної етики;

• Комісія з зовнішніх зв'язків та інформаційного забезпечення аудиту;

Дисциплінарна комісія.

Положення про Комісію АПУ з контролю яко­сті та професійної етики затверджено Рішенням АПУ від 14.02.2008 р. №187/5.3 і передбачає, що Комісія має такі повноваження: організовує та координує роботу Комітету з контролю за аудиторською діяльністю; сприяє впровадженню та дотриманню аудито­рами норм професійної етики аудиторів; здійснює контроль за дотриманням аудитор­ськими фірмами та аудиторами вимог Закону Украї­ни «Про аудиторську діяльність», стандартів аудиту, норм професійної етики аудиторів; здійснює моніторинг якості аудиту та супутніх послуг шляхом отримання звітів суб'єктів аудитор­ської діяльності, їхнього анкетування, тестування та безпосередньо через Комітет З контролю за аудитор­ською діяльністю здійснює перевірку їх діяльності; здійснює заходи щодо забезпечення незалеж­ності аудиторів при проведенні ними аудиторських перевірок та організації контролю за якісно ауди­торських послуг.

Наведений аналіз змін нормативного регулювання аудиторської діяльності в Україні свідчить про постійне вдосконалення унормування її теоретичних, методологічних, методичних та організа­ційних засад, а існуючі невирішені проблемні питання у сфері аудиторської діяльності, невідповід­ність і неузгодженість положень окремих законодавчих і нормативних актів потребує продовження цієї роботи, а також проведення відповідних наукових досліджень.

Література

1.     Кузьмінського А.Н., "Аудит" практичний посібник, Київ "Облікінформ", 2007 р.

2.     Усач Б.Ф. Аудит: Навч. посіб.— К.: Знання-Прес, 2006.— 233 с.