Фокіна М.О.,

Тодосейчук Г.С.

Донецький національний університет

економіки та торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

КАТАЛІЗАТОРИ ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ В УКРАЇНІ ТА ЇЇ НАСЛІДКИ ДЛЯ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ

Кожна економічна криза має своє специфічне коріння  і відповідні  шляхи розвитку та подолання наслідків. Проте в одному всі кризи абсолютно однакові: вони виникають унаслідок порушення макроекономічної рівноваги. Їх подолання пов`язане з установленням нової рівноваги [2].

Метою статті є розгляд проблеми каталізаторів фінансової кризи в Україні та її вплив на банківську систему.

Світова фінансова криза 2008 року не є особливою у світовій фінансовій системі. Але її масштаби значно посилилися наслідками фінансової глобалізації.

Україна має свої характерні, специфічні риси, які посилюють проблему кризи:

­       дефіцитний  платіжний баланс, велика залежність від експорту металів і зерна та імпорту капіталу, високих технологій, нафти й газу;

­       висока концентрація виробництва і капіталу в країні, низькі можливості децентралізації ризиків;

­       висока соціальна поляризація, брак практики та інструментів адресної соціальної політики;

­       низький рівень міжнародних резервів Національного банку України, брак резервних фондів у державі;

­       крихкість політичної системи, неспроможність виробити і реалізувати швидкі й ефективні рішення в економічній політиці;

­       порівняно низька частка малих та середніх підприємств у ВВП;

­       високий рівень приватного споживання у ВВП [2].

Крім того, два попередні десятиліття характеризувалися невисокими темпами інфляції, в результаті чого зростали ціни на активи та зменшувалася премія за ризик. Що, в свою чергу, стимулювало використання кредитів у всій фінансовій системі.

Зростання обсягів довгострокових ризикових та відносно неліквідних активів, що фінансувалися за рахунок короткострокових запозичень, зробило значну кількість інструментів та інвестиційних фінансових інститутів вразливими – відносно невелика частка ризикових активів могла підірвати довіру інвесторів та інших учасників ринку до широкого кола активів. У такій ситуації банки не змогли повністю подолати та нівелювати ефект «утечі» інвесторів з небанківської системи [1].

Часто саме банки були власниками небанківських інвестиційних посередників  і, щоб підтримати ліквідність останніх, їм довелося списати багато зобов’язань. Ситуація ускладнювалася падінням цін на нерухомість і серйозними проблемами на ринках сек’юритизації та структурованого фінансування. В результаті банки фактично втратили можливість виводити зі своїх балансів ризикові активи.

Основними аспектами, в яких проявляються наслідки світової фінансової кризи для української банківської системи:

1.     Зниження довіри населення до банків. Останнім часом поширилися панічні настрої серед вкладників комерційних банків, викликані ситуацією навколо Промінвестбанку, а також частково спровоковані запровадженою в жовтні Національним банком забороною на дострокове вилучення депозитів.

2.     Серйозні труднощі українських банків пов’язані з поверненням до кінця 2008 року значних зовнішніх запозичень, які активно залучалися у попередні роки. А також складнощі із залученням нових інвестицій, зумовлені кризовими явищами на європейських фінансових ринках та зниженням кредитних рейтингів значної частини українських банків.

3.     Наслідком фінансової кризи стала нестабільність на валютному ринку. Хоча вона має більше внутрішній спекулятивний характер, проте призводить  до нестабільності міжбанківського валютного ринку , зменшення  резервів НБУ, який змушений продавати  валюту для задоволення ажіотажного попиту.

4.     Криза істотно вплинула і на підвищення процентних ставок за кредитами.

5.     Наслідком кризи є той факт, що в усьому світі порятунок фінансових установ став завданням держави – вона вливала бюджетні кошти, а також брала комерційні банки під свій контроль.

6.     Криза може призвести до укрупнення банків в Україні, оскільки дрібні банки просто не впораються з проблемами. Цей процес може проходити шляхом злиття і поглинання більшими фінансовими установами менших[3].

Таким чином для України в умовах світової фінансової нестабільності на перший план виходять завдання зміцнення основ фінансового розвитку шляхом забезпечення низьких і стабільних рівнів інфляції, підвищення якості діяльності фінансових посередників і забезпечення верховенства закону. Важливе значення має створення ефективно функціонуючого ринку державних цінних паперів, забезпечення корпоративного управління і захисту прав кредиторів та сприяння формуванню інституційних інвесторів.

Література

1.     Бобров Є.А. Аналіз причин виникнення світової фінансової кризи та її вплив на економіку України // Фінанси України. - 2008.- №12.- с. 33-44.

2.     Багратян Г., Кравченко І. Криза та регулювання фінансової системи: уроки і перспективи // Вісник НБУ.- січень. - 2009.- с. 19-23.

3.     Вахненко Т.П. Фінансова криза  в Україні: фактори, механізми дії, заходи подолання // Фінанси України. - 2008.- №10.