К.е.н. Аветісян К.П., Вальпуська І.С.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова

ефективність використання сучасних Інтернет-технологій в діяльності банків

 

Розвиток комп'ютерних технологій і поява нових способів надання банківських послуг в українській банківській системі вимагають аналізу проблем становлення та розвитку електронних банківських послуг. У зв'язку з цим стає зрозумілою актуальність і гострота проблеми вибору (створення) найбільш ефективного інструменту оплати споживачем товарів і послуг в мережі Інтернет. На практиці набуті через Інтернет (з використанням мережі Інтернет) товари і послуги оплачуються одним з наступних способів:

а) шляхом розрахунків у готівковій формі (грошові кошти передаються кур'єру);

б) у безготівковій електронній формі (за допомогою поштового переказу або платіжним дорученням);

 в) шляхом здійснення розрахунків у безготівковій формі з використанням послуг суб'єктів Інтернет - банкінгу;

 г) оплата через мережу Інтернет з використанням банківської картки;

 д) оплата через мережу Інтернет з використанням різних електронних платіжних систем (Yandex, тощо) [2];

е) оплата шляхом отримання доступу і керування через Інтернет банківським рахунком (Телебанк, Банк - Клієнт).

 Дистанційне банківське обслуговування - загальний термін для технологій надання банківських послуг на підставі розпоряджень, переданих клієнтом, віддаленим чином (тобто без його візиту в банк), причому, частіше за все, з використанням комп'ютерних мереж.

Інтернет - банкінг - це загальна назва технологій дистанційного банківського обслуговування, при якому доступ до рахунків та операцій по них надається в будь-який час і з будь-якого комп'ютера, що має доступ в Інтернет [1].

Інтернет - банкінг є банківською технологією, що забезпечує віддалений доступ до банківських послуг. Розвиваючи такі технології, банки переслідують цілі: зберегти і розширити свою частку на ринку послуг; скоротити операційні витрати; отримати нові джерела доходів.

В даний час сформувалося чотири основних моделі онлайнового банківського бізнесу в Інтернеті:

 1. Інтернет - банкінг, спосіб надання онлайнових послуг, яким займаються Інтернет - підрозділи традиційного, офф - лайнового банку, що доповнюють мережу філій і телефонних центрів.

 2. Інтернет - банк, заснований офф - лайновим банком у вигляді самостійної юридичної особи зі своєю торговою маркою (директ - банки).

 3. Віртуальний банк (аналог Інтернет - банку, організованого небанківською компанією - найчастіше страховою чи технологічною).

 4. Агрегатор електронного фінансового супермаркету (банк, який здійснює Web-продаж як своїх, так і пропонованих іншими фінансовими інститутами послуг).

Дослідження показують, що Інтернет суттєво знижує витрати компаній на рекламу та обслуговування клієнтів. Скорочення витрат дозволяє знизити ціни на продукцію до 50% і тим самим залучити додаткових покупців.

Очевидний плюс електронного обслуговування - розширення його «географії», але він, однак, може обернутися підвищенням кредитного ризику, з огляду на відсутність особистих контактів з клієнтами.

В умовах, коли банківський бізнес переживає Інтернет-революцію, клієнтові важливий вільний вибір, якщо в класичних філіальних операціях він обмежений місцем і часом роботи свого банку, то тепер його «ніщо не тримає», до того ж він отримує явний виграш у часі (таблиця 1).

Таблиця 1. Витрати часу для підготовки і проведення одного платежу

Найменування операції

Звичайний банківський платіж

Інтернет-банкінг

Складання платіжного документа

близько 4 хв.

близько 4 хв.

Перевірка платіжного документа

2 хв.

1 хв.

Друк платіжного документа

2 хв.

 

Поїздка в банк

30 хв.

 

Обслуговування в банку через операціоніста (за відсутності черги)

15 хв.

 

Поїздка з банку в офіс

30 хв.

 

Всього

1 година 23 хв.

5 хв.

 

Інтернет - банкінг дозволяє зробити послуги не тільки максимально зручними для клієнтів, але й економічно ефективними для банків. Виникнення та розвиток системи віддаленого банкінгу в Україні збіглося з розвитком банківської системи в цілому. Але якщо друга успішно працює, то оптимістично стверджувати це само щодо першої не можна. Банки намагаються пропонувати своїм клієнтам такі послуги, Популяризуючи їх різними способами, але клієнти воліють довіряти старим перевіреним способів управління грошовими рахунками. А якщо поглянути глибше і вивчити спектр послуг віддаленого банкінгу, то виявиться, що лише деякі банки України вкладають гроші в розвиток цього, не завжди надійного і поки ще не дуже популярного виду послуг.

 

Література

1.     http://uk.wikipedia.org/

2.     Бойчун О.В. Технология коммерческих и денежных операций в Internet. / В сборнике тезисов докладов конференции "Internet-коммерция-2000" – К.: 2000, http://www.ecworld.com.ua:8101/ic99/e-comm.html.

3.     http://e-commerce.com.ua/735