Татаренко В.О. доц. кафедри фінансів Донбаського державного технічного університету

Ботвинко І.М. студентка магістратури Донбаського державного технічного університету

 

система Бюджетного контролювання та регулювання на підприємстві

 

Анотація

У статті автор досліджує систему бюджетного контролювання та регулювання на підприємстві, наведені загальні положення постановки системи бюджетного контролювання, послідовність здійснення контролювання виконання та регулювання бюджетних показників на підприємстві.

Ключові слова

Бюджетне контролювання, система бюджетного контролю, класифікація, принципи та методи бюджетного контролю, бюджетне регулювання, звіт про виконання бюджету.

I. Вступ

Формування сучасних систем менеджменту на підприємствах України вимагає не лише узагальнення та удосконалення власних здобутків у цій сфері, а й залучення прогресивних управлінських технологій, що зарекомендували себе у практиці функціонування успішних іноземних організацій. У таких умовах особливого значення набувають ідеї бюджетування. Застосування на вітчизняних підприємствах ефективних бюджетних систем сприяє вирішенню низки існуючих проблем з метою забезпечення раціонального управління ресурсами підприємства та їх цільового використання, удосконалення управління грошовими потоками для підтримання необхідного рівня платоспроможності, прийняття більш обґрунтованих управлінських рішень тощо. Але впровадження бюджетування на підприємстві неможливе без впровадження системи бюджетного контролювання та регулювання. Саме бюджетне контролювання дає змогу перевірити та оцінити результативність функціонування бюджетної системи, виявити недоліки і здійснити бюджетне регулювання. Тому постановка системи бюджетного контролювання та регулювання є актуальним питанням для вітчизняних підприємств.

У вітчизняній та російській економічній літературі цьому питанню присвячені праці А.Г. Загороднього, І.В. Зятковського, О.Є. Кузьміна, О.Г. Мельника, Г.О. Партина, Г.Б. Поляка, А.Д. Шеремета та інших.

II. Постановка завдання

Метою статті є розробка загальних положень щодо впровадження бюджетного контролювання та регулювання на підприємстві.

III. Результати

Бюджетне контролювання – це вид управлінської діяльності, пов'язаний із перевіркою та оцінюванням результативності функціонування бюджетної системи на підприємстві відповідно до встановлених критеріїв і стандартів, та, зокрема, оцінювання бюджетів організації. Доцільно зазначити, що бюджетне контролювання охоплює широкий спектр питань, пов’язаних зі здійсненням перевірки досягнення бюджетних показників, оцінюванням кінцевих результатів виконання бюджетів, виявлення факторів та причин, що зумовили невиконання бюджетних показників, виявленням недоліків у діяльності центрів відповідальності та функціонування бюджетних систем загалом, визначенням ефективності бюджетних витрат і раціональності розподілу ресурсів організації, виявленням неузгодженостей у процедурі консолідування бюджетних показників, визначенням ефективності бюджетного мотивування тощо.

Бюджетне контролювання забезпечує перевірку та оцінювання результативності реалізації бюджетування, організування та мотивування і служить базою для здійснення бюджетного регулювання [1].

Для підвищення ефективності бюджетного контролю, подальшого розроблення методики доцільно ознайомитись із класифікацією бюджетного контролю [2], яка зображена на рисунку 1.

 

 


                                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 1 – Класифікація бюджетного контролю

 

Для забезпечення дієвого бюджетування на підприємстві пропонуємо сформувати систему бюджетного контролювання, складові елементи якої наведені на рисунку 2.

Як вказано вище, бюджетне контролювання покликане перевірити та оцінити результативність та ефективність бюджетної системи підприємства в цілому, тому об’єктами бюджетного контролю виступають окремі складові та результати бюджетних процесів: працівники, ресурси, стадії здійснення, взаємозв’язки. Предметами бюджетного контролю виступають характеристики бюджетних процесів та їх складових. До суб’єктів бюджетного контролю належать посадові особи та формальні групи підприємства, які здійснюватимуть контрольовані процедури.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 2 – Система бюджетного контролю в організації

 

Інструментарій бюджетного контролю складається з принципів бюджетного контролю (основних вихідних положень щодо здійснення бюджетного контролю на підприємстві), які зображені на рисунку 3; методів бюджетного контролю (способів та прийомів здійснення бюджетного контролю в організації), зображених на рисунку 4; процедур бюджетного контролю (порядку і послідовності здійснення бюджетного контролю відносно визначених об’єктів та предметів) [3].

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 3 – Принципи бюджетного контролю

 

Рисунок 4 – Методи бюджетного контролю

Вибір методів бюджетного контролю здійснюється за критеріями:

- ефективності (досягнення визначених цілей, результативності, точності та практичної придатності контролю);

- простоти і надійності (доступність контролеру, достовірність результатів дослідження);

- економічності (економії часу і засобів проведення контролю);

- науковості (обґрунтованості);

- комплексності (застосування мінімальної кількості методів з максимальною інформаційною віддачею) тощо [3].

Процедури бюджетного контролю пов’язані з визначенням послідовності, термінів проведення контрольованих операцій, закріпленням завдань бюджетного контролю за конкретними працівниками організації тощо.

Бюджетне регулювання – вид управлінської діяльності, пов'язаний з усуненням недоліків, відхилень, неточностей, неузгодженостей, що виявлені у процесі бюджетного контролювання, та здійсненням необхідних коректив на попередніх стадіях бюджетування. Інформаційне забезпечення бюджетного регулювання здійснюється переважно на етапі бюджетного контролювання.

Бюджетний контроль, який за своєю сутністю повинен охоплювати всі елементи бюджетних систем, на вітчизняних підприємствах переважно перетворюється у контроль бюджетів.

Основними завданнями контролювання бюджетів є:

- оцінювання виконання планових бюджетних показників;

- виявлення відхилень, недоліків та неточностей у бюджетах;

- виявлення факторів та причин, що зумовили виникнення відхилень при реалізації планових бюджетів;

- виявлення неузгодженостей між бюджетними показниками різних бюджетів підприємства;

- визначення нераціонального, нецільового та неефективного використання ресурсів підприємства;

- виявлення резервів при виконанні бюджетів;

- визначення ефективності бюджетних витрат і видатків;

- виявлення касових розривів;

- визначення фінансової стійкості підприємства на засадах звітних бюджетів.

Процес контролювання та регулювання бюджетів здійснюється у такій послідовності:

1) попереднє контролювання та регулювання – передбачає оцінювання бюджетних показників на етапі формування планових бюджетів і у разі виявлення певних невідповідностей здійснення регулювання планових бюджетів;

2) поточне контролювання та реагування – передбачає оцінювання поточного виконання планових бюджетів протягом бюджетного періоду, а у разі не прогнозованої зміни умов функціонування та суттєвих невідповідностей у планових та поточних фактичних бюджетних показниках здійснення регулювання планових бюджетів на залишковий бюджетний період та регулювання на етапах бюджетного організування і мотивування;

3) завершальне контролювання та регулювання – передбачає оцінювання фактичних бюджетних показників у порівнянні з плановими актуалізованими бюджетними показниками, виявлення суттєвих недоліків, відхилень і забезпечення регулювання на етапі бюджетного планування, організування і мотивування.

Послідовність здійснення контролювання виконання та регулювання бюджетних показників наведена на рисунку 5 [4]. Після виконання бюджету виникає необхідність у здійсненні контролювання виконання бюджетних показників порівняно із плановим бюджетом, при цьому відбувається виявлення відхилень та оцінка їх значимості. Якщо виявлено значні відхилення фактичних бюджетних показників від планових, то виникає необхідність пошуку причин їх виникнення: неточності планування чи непередбачувана зміна умов функціонування протягом бюджетного періоду. Залежно від цього здійснюються відповідні корегувальні дії на одному з етапів реалізації бюджетування.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 5 – Послідовність здійснення контролювання виконання та регулювання бюджетних показників

 

Для забезпечення системності та комплексності контролювання та регулювання виконання бюджетів на підприємствах доцільно формувати звіт про їх виконання. Такі звіти обов’язково формуються відносно всіх бюджетів, які розробляються на підприємстві. Стандартна форма звіту про виконання бюджету зображена за допомогою таблиці 1.

 

 

 

 

Таблиця 1 – Звіт про виконання бюджету_____________________________

(назва бюджету)

Статті бюджету

Планові бюджетні показники

Фактичні бюджетні показники

Абсолютне відхилення

Відносне відхилення

Значимість відхилення

Пояснення

Заходи щодо регулювання

Код

Назва

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Звіт про виконання бюджетних показників доцільно формувати за мінімальними бюджетними періодами (частковими) регулярно, оскільки лише за дотриманням цієї умови створюються можливості для виявлення тенденцій у відхиленнях бюджетних показників та ігнорування несуттєвих відхилень, що сприятиме економії часу управлінців.

IV. Висновки

На більшості вітчизняних підприємствах основною ціллю впровадження бюджетних систем є удосконалення управління грошовими потоками для уникнення касових розривів та підтримання необхідного рівня платоспроможності. На етапах формування, виконання бюджетів та після реалізаційному виникає необхідність проаналізувати планові та фактичні бюджетні показники та сформувати інформаційну базу для регулювання діяльності організації. Досягнення цієї цілі здійснюється за допомогою системи контролювання та регулювання.

Саме бюджетне контролювання дає змогу перевірити та оцінити результативність функціонування бюджетної системи на підприємстві. Бюджетне контролювання охоплює широкий спектр питань, пов’язаних зі здійсненням перевірки досягнення бюджетних показників, оцінюванням кінцевих результатів виконання бюджетів, виявлення факторів та причин, що зумовили невиконання бюджетних показників, виявленням недоліків у діяльності центрів відповідальності та функціонування бюджетних систем загалом, визначенням ефективності бюджетних витрат і раціональності розподілу ресурсів організації, виявленням неузгодженостей у процедурі консолідування бюджетних показників, визначенням ефективності бюджетного мотивування.

Отже, використання системи бюджетного контролювання та регулювання на підприємстві підвищить ефективність бюджетної системи підприємства та сприятиме уникненню недоліків бюджетування на підприємстві.

Література

1. Білик М.Д. Бюджетування у системі фінансового планування //Фінанси України. – 2003. - №3. – с.97-109.

2. Бутинець Ф.Ф., Бардаш С.В., Малюга Н.М. Контроль і ревізія. Вид. 2-е., доп. і перероб. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – 512с.

3. Зятковський І.В. Бюджет підприємства як інструмент управління фінансовими ресурсами // Фінанси України. – 2001. - №7. – с.75-79.

4. Кузьмін О.Є., Мельник О.Г. Основи менеджменту: Підручник. – К.: «Академвидав», 2003. – 416с.