Економічні науки/3. Фінансові відносини

Болотіна І. Ю.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Баранвського

 ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ СТРАХОВОГО РИНОКУ УКРАЇНИ

Перехідний період визначається зростанням ризикованості для усіх суб’єктів господарювання. Вивчення економічної природи ризиків, характерних для цього періоду, механізму відшкодування непередбачених та передбачених витрат стає насущною проблемою. Тому створення ефективно функціонуючого страхового ринку в Україні набуває важливого значення для подальшого розвитку країни [1].

Повноцінний страховий ринок є важливою умовою для підвищення добробуту населення та сталого економічного розвитку країни.

Міжнародний досвід засвідчує, що про розвиток країни часто судять на підставі того, як у ній організовано страхову справу, яка за дохідністю в багатьох країнах посідає друге місце після туризму, випереджаючи рентабельність у промисловості та в банківському бізнесі. У країнах з розвинутою ринковою економікою страхування є важливим механізмом залучення в економіку інвестиційних ресурсів. Так загальна сума інвестицій, якими керують страхові компанії Європи, США та Японії, сягає 4 трлн. дол. США.

Нині страховий ринок в Україні є одним з сегментів ринку фінансових послуг, що динамічно розвивається. У цілому стан страхового ринку свідчить про значний його потенціал, зокрема:

·        прискорення темпів зростання показників діяльності страховиків (страхових платежів, рівня капіталізації страхових резервів);

·        зростання кількості видів обов’язкового страхування;

·        податкові переваги порівняно з іншими секторами економіки;

·        висока прибутковість страхових компаній;

·        пенсійна реформа;

·        зростання доходів населення;

·        значна кількість потенційних споживачів страхових послуг;

·        бажання України увійти в європейський простір [2].

Розвиток національного страхового ринку за останні роки характеризується високою динамікою. Страховий ринок України протягом 2007 року мав позитивну динаміку розвитку. Зростання обсягів страхової діяльності стало одним із факторів росту страхових резервів та активів.

Отже, в Україні страхування є одним із найбільш рентабельних видів бізнесу, навіть рентабельнішим, ніж у розвинутих країнах, де рівень зібраних страхових премій перевищує 70% [1].

За даними видання Sigma, вже два роки поспіль український страховий ринок займає 24 місце серед 35 європейських країн за обсягами страхових премій.

Найважливішою проблемою страхового ринку України є непрозорість інформації про страхові компанії.

Страхування в Україні, залучаючи мільярдні засоби клієнтів, залишається одним з найбільш закритих сегментів фінансового ринку. Сьогодні український страховий сектор містить у собі біля чотирьохсот компаній. Однак велика їхня частина - працюючі по схемах оптимізації оподатковування, їм невигідно розкривати інформацію про себе. Відкритість потрібна лише тим компаніям, що займаються класичним страхуванням, а їх не так вже й багато [3].

Рішенням цієї проблеми є прийняття закону «Про страхування», який розроблений незалежним експертом при Міністерстві фінансів Луїзою Пеллі (проект фінансується Всесвітнім банком за рахунок кредиту, наданого їм Україні). Документ заснований на досвіді регулювання страхових ринків країн Євросоюзу, Канади, Австралії і директивах Міжнародної асоціації нагляду за страховою діяльністю. Необхідність підготовки нової редакції закону виникла після масового приходу іноземних інвесторів у страховий сектор. Законопроект покликаний серйозно розширити наглядові функції і повноваження Держфінпослуг  - страховики зобов'язані будуть надавати регулятору дані про всіх акціонерів, що володіють хоча б десятивідсотковою часткою, їхньому фінансовому стані і джерелах походження засобів, членах правління і наглядацької ради. Крім того, пропонується установити єдино можливу організаційно-правову форму для страхової компанії - відкрите акціонерне товариство [4].

Таким чином, результати проведе­ного аналізу стану страхової справи в Україні дають підстави стверджувати, що у розвитку українського страхового ринку простежувались тенденції, закла­дені ще в 2004 р. Національний ринок страхування розвивається за класич­ною схемою, тобто швидких темпів на­бувають соціальні види страхування, насамперед, страхування життя, тоді як обсяги страхування фінансових ризиків, добровільного страхування відповідаль­ності зменшуються. Кількість страхових компаній продовжує поступово збільшу­ватися як у галузі страхування життя, так в галузі ризикових видів страхування, у тому числі і за рахунок коштів інозем­них інвесторів.

Література:

1.     Тарасова Н. Стан розвитку страхового ринку та ефективність страхової діяльності в Україні. - // Схід. – 2006. - №3. – с. 17-21.

2.     Клименко В. Потенціал страхового ринку України та його реалізація. - // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Економіка. – 2006. - № 81-82. – с. 80-82.

3.     Богута Н. Все равно раскроетесь. - // Эксперт. – 2006. - № 25. – с. 38-40.

4.     Шапран В. Настоящих прозрачных мало. - // Эксперт. – 2007. - № 36. – с. 66-76.