Право/5. Кримінальне право і кримінологія

Радченко Н.М.

Національний університет державної податкової служби України

Проблеми кримінальної відповідальності за злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту

 

Актуальність теми дослідження полягає в тому, що порушення різноманітних правил в процесі експлуатації транспортних засобів, неякісний ремонт та обслуговування технічних систем транспорту може викликати аварії та катастрофи, в яких гинуть люди, знищуються матеріали, цінності. В числі різних заходів, спрямованих на зменшення небезпечності наслідків, які можуть настати в процесі руху транспортних засобів, важливе значення мають кримінально-правові. Проте, на мою думку, вони ще потребують вдосконалення і детальної розробки.

Метою роботи є висвітлення проблемних аспектів кримінально-правової кваліфікації злочинів проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту та визначення проблеми кримінальної відповідальності за них.

Основи дослідження закладено вченими-юристами, такими як, Коржанський М.Й, Мисливий В.А., Мельничок В., Жилінскій Г.В., Разумов А.Б. та ін. Проте проблеми вирішення питання кримінальної відповідальності за транспортні злочини потребують більш глибоких досліджень.

         У роботі висвітлено міжнародний досвід кримінально-правової охорони безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, національна законодавча практика, соціальна обумовленість кримінальної відповідальності за злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, кримінально-правовий аналіз злочинів проти безпеки дорожнього руху, удосконалення кримінально-правової охорони безпеки дорожнього руху, актуальні проблеми незаконного «обороту» транспорту, технічний аспект, психологічний аспект виділення ознак злочину, що має важливе значення для правильної кваліфікації  злочинів пов'язаних з настанням дорожньо-транспортної пригоди і зв'язок незаконних дій водія або іншої особи, розслідування злочинів на транспорті за допомогою автотехнічної експертизи.

         Подальший розвиток цієї сфери кримінального права буде вдосконалюватись, адже кількість юристів-науковців, які цікавляться цим питанням стає все більше і більше. Це продиктоване гострою необхідністю вдосконалення, конкретизації норм кримінального права пов'язаних з порушенням законодавства на транспорті. Саме ці роботи, змусять законодавця більше приділити уваги проблемам даної сфери права та удосконалити її законодавство.

У Конституції України закріплене невід'ємне право людини – свобода пересування. Всі,  хто знаходяться на території нашої держави і на законних підставах, мають  право вільного переміщення (ст.33 Конституції). Дане право включає можливість вільного переміщення по території України автомобільними дорогами, у тому числі право вільного в'їзду на територію України на автомобілі та виїзду з неї. Воно є фундаментом і базою для виникнення взагалі будь-яких правовідносин в галузі дорожнього руху, дає можливість наступної реалізації інших прав в цій сфері. Сама природа суспільних відносин в галузі дорожнього руху асоціюється для сучасної людини з автомобілем як засобом пересування. Дорогу неможливо уявити без свободи переміщення, а автомобіль у сучасному житті важко уявити без дороги.

         Сьогодні, коли потік машин збільшується, збільшується і кількість злочинів проти безпеки дорожнього руху та експлуатації трансорту. Проте для того, щоб вирішити питання кримінальної відповідальності за злочин, необхідно звернутися до їх кваліфікації. Адже без правильної кваліфікації діяння, неможливо застосувати справедливу міру покарання.

         Перелік ознак діяння, які враховуються при кваліфікації, обмежений законом, рамками складу злочину. Проте за межами складу злочину є чимало інших ознак, обставин, які мають кримінально-правове значення – соціальна характеристика особи - суб'єкта злочину, склад його сім'ї, стан здоров'я, професія, певні обставини вчинення злочинного діяння. Тобто суб'єктивна сторона складу злочину повинна враховувати їх. Для цього існує судово-психологічна експертиза. Предметом судово-психологічної експертизи є питання про діяльність осіб, індивідуально-психологічні особливості яких не входять за межі норм, а у тих випадках, коли для вирішення якогось питання необхідно торкатися суміжних між психологією і психіатрією проблем, доцільним є проведення психолого-психіатричної експертизи. Особливий інтерес викликають висновки експертів-психологів щодо психічного стану водія у момент ДТП, оскільки разом зі стійкими індивідуально-психологічними особливостями психічний стан має вплив на перебіг усіх процесів, що беруть участь у забезпеченні діяльності водія.

         При вирішенні питання щодо кримінальної відповідальності за вчинений злочин необхідно враховувати і технічний аспект, тобто об'єктивна сторона злочину, у зв'язку причин і причинно-наслідкових зв'язків між діями водія по управлінню транспортним засобом і наставшим фактом ДТП. А для цього має бути проведено дослідження експертом-автотехніком. Тобто вирішення в експертній практиці питання про наявність причинно-наслідкових зв'язків між несправністю гальмів, рульового управління, освітлення, ходової частини з фактом ДТП, можна буде правильно кваліфікувати злочин. Адже при вирішенні питання стосовно кримінальної відповідальності працівники правоохоронних органів найчастіше пов'язують вчинення злочину тільки з діями водія. А це не є правильно. Необхідно вирішити питання стосовно правильної кваліфікації злочинів, передбачених ст. 290 КК, оскільки злочин має глибокі коріння, що мають міжнародний характер. Тобто суспільна небезпечність його більша, оскільки вона посягає не тільки на економіку України, але й на рівень життя інших країн. Тому при кваліфікації злочину потрібно враховувати дуже багато факторів.

 

 

 

Література

1.Конституція України. -К.: Українська Правнича Фундація, 1996. -с 5.

2. Закон України «Про транспорт» від 10 листопада 1994 р

3. Науково-практичний коментар Кримінального Кодексу України від 5 квітня 2001 року / За ред. М.І. Мельника, М.І. Хавронюка. -К.: Каннон, 2001. - 739-742 с.

4. Постанова ПВСУ .... «транспортні злочини»

5. Коржанський М.Й. Кваліфікація злочинів. Навчальний посібник. Видання 2-ге. – К.: Атіка, 2002. – 640 с.

6. Мельничок В. Судово-психологічна експертиза учасників подій, пов'язаних із використанням транспортних засобів/ В. Мельничок// Право України. – 2009. - №1. – с. 93-97.