Викладач Литвиненко А.О., студент Мілінчук О.А

Харківський національний економічний університет, Україна

ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ФІНАНСОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВА ЯК СУБЄКТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

 

 

Анотація: Розглянуто та проаналізовано основні підходи до визначення та оцінки економічної категорії «фінансовий потенціал підприємства» Запропоновані найбільш точні та ефективні засади визначення та оцінки визначення та оцінки даної категорії, зокрема в розрізі зарубіжного досвіду.

Аннотация: Рассмотрены и проанализированы основные подходы к определению и оценке экономической категории «финансовый потенциал предприятия» Предложены наиболее точные и эффективные принципы определения и оценки определения и оценки данной категории, в частности в разрезе зарубежного опыта.

Abstract: We study and analyze the main approaches to identify and evaluate the economic category of "financial strength of companies" offered the most accurate and effective identification and evaluation framework to identify and evaluate this category, particularly in terms of foreign experience.

Ключові слова: фінансовий потенціал підприємства, оцінка фінансового потенціалу підприємства, фактори впливу, підходи до оцінки.

 

 

Динамічний розвиток господарюючих умов та загострення конкуренції змушує підприємства з різноманітними характеристиками опановувати нові підходи до підвищення ефективності своєї діяльності. В таких умовах значна частина господарюючих суб’єктів зазнають фінансових труднощів, тому вони змушені скорочувати масштаби своєї діяльності та потребують підтримки з боку держави.

Такі негативні тенденції, значною мірою, обумовлені недостатністю їх всебічної оцінки як самого підприємства (внутрішнє середовище), так і зовнішнього середовища підприємства.

Запорукою успішної діяльності підприємства є наявність відповідного фінансового потенціалу, тобто накопичення грошових коштів, які знаходяться у розпорядження з різних джерел або можуть бути отримані ним у перспективі з подальшим спрямування на здійснення своєї діяльності. Особлива роль, в оцінці достатності фінансового потенціалу для здійснення ефективної діяльності, відводиться оцінці потенційно можливих залучених фінансових коштів. Тому дослідження питань визначення та оцінки фінансового потенціалу надзвичайно актуальне.

Метою даної статті є розгляд та узагальнення теоретичних засад, особливостей визначення та оцінки фінансового потенціалу підприємства.

Фінансовий потенціал підприємства, питання його оцінювання та визначення розглядають у своїх працях такі дослідники, як О.В. Ареф’єва [1], П.В. Пузирьова [10], А.С. Назаренко [9], Ф.І., Бикова В.Г [2], Калишенко В.О. [3], Кунцевич В.О. [5] та ін.

Успішний розвиток довгострокового функціонування підприємства у зовнішньому середовищі, яке має мінливий характер, є його спроможність та швидкість реагування на ці зміни. Забезпечення цієї умови в процесі господарської діяльності підприємства можливе лише при повному та ефективному використанні його потенціалу, як основного фактору розвитку бізнесу [2,3].

Фінансовий потенціал у працях багатьох вчених визначається як обсяг власних, позичених та залучених фінансових ресурсів підприємства, якими воно може розпоряджатися для здійснення поточних та перспективних витрат. Ці ресурси приймають участь у виробничо-господарській діяльності та залучаються для фінансування певних стратегічних напрямів розвитку підприємства.

Багатогранність та різнобічність існуючих у науковій літературі  визначень фінансового потенціалу підприємства дозволяє скласти систематизовану таблицю визначень даної економічної категорії, що пропонуються на сьогоднішній час дослідниками (табл. 1):

 

Таблиця 1

 

Визначення поняття «фінансовий потенціал підприємства» вітчизняними науковцями

 

№ п/п

Автор

Визначення економічної категорії «фінансовий потенціал підприємства»

1

2

3

1

Давиденко Н.М.

 

 

Обсяг власних, позичених та залучених фінансових ресурсів підприємства, якими воно може розпоряджатися для здійснення поточних та перспективних витрат

2

Лосєва С.А., Зубкова В.І.,  Накивайло А.В. [6]

Сукупність фінансових ресурсів підприємства, що дозволяють йому здійснювати ефективну та стійку господарчу діяльність.  

3

Брегін Н.

Фінансового потенціал включає окремі складові фінансових ресурсів підприємства, а саме  - статутний, додатковий і резервний капітали, цільове фінансування, фонди накопичення, оборотні активи тощо

(продовження табл.1)

4

Стецюк П.

Сукупність фінансових ресурсів, з приводу яких на підприємстві виникають відповідні організаційно-економічні відносини, які в кінцевому рахунку спрямовані на забезпечення його високоефективного та прибуткового функціонування

5

Фомін П.А.

Фінансовий потенціал підприємства - це відносини, що виникають на підприємстві з приводу досягнення максимально можливого фінансового результату

6

Бланк І.О.

Фінансовий потенціал - характеристика фінансової незалежності підприємства, його фінансової стійкості і кредитоспроможності.

7

Пузирьова П.В.

[10]

Фінансовий потенціал – це сукупність фінансових ресурсів і можливостей підприємства, які дають змогу забезпечити визначений стратегічний напрямок розвитку підприємства.

8

Назаренко А.С.

[9]

Це фінансові можливості підприємства, які формуються за наявності різного роду ресурсів під впливом зовнішнього оточення та внутрішньої структури підприємства та можуть бути реалізовані за допомогою діяльності персоналу та системи управління з метою досягнення максимального бажаного фінансового результату.

9

Бикова В.Г.

[2]

Фінансовий потенціал підприємства розглядається як сукупність фінансових ресурсів, що беруть участь у виробничо-господарській діяльності; він характеризується можливістю їхнього залучення для фінансування майбутньої діяльності й певних стратегічних напрямів розвитку підприємства.

10

Кунцевич В.О.

[5]

Фінансовий потенціал підприємства – здатність до оптимізації фінансової системи із залученням та використанням фінансових ресурсів.

11

Мойсеєнко І П.,

Мачкур Л.А.

[8]

Фінансовий потенціал підприємства – це потенціал, що визначає конкурентоздатність підприємства, можливості ділового співробітництва, оцінює, наскільки гарантовані економічні інтереси самого підприємства і його партнерів у фінансовому та виробничому відношеннях.

 

Проаналізувавши наведені в табл. 1 визначення, слід звернути увагу на те, що більш точним є визначення фінансового потенціалу підприємства, яке враховує не тільки наявні у матеріальній або нематеріальній формі фінансові ресурси підприємства, але й необхідність організації ефективного їх управління для досягнення максимально ефективного фінансового результату. Слід зазначити, що принциповою відмінністю між термінами «ресурси» та «потенціал» є те, що ресурси існують незалежно від суб’єктів економічної діяльності, а потенціал окремого господарюючого суб’єкта, є невід’ємним від нього, зокрема від процесу його функціонування [3].

Таким чином, для узагальнення інформації, представленої у табл. 1, можна умовно згрупувати визначення фінансового потенціалу в залежності від того, що саме дослідники вважають основним у його змісті. Так, на основі групування можна зробити припущення, що існує чотири основні підходи то сутнісного представлення даної економічної категорії. На рис. 1 для наочного представлення виділені підходи та їх особливості щодо визначення економічної категорії фінансовий потенціал підприємства.

 

 

Рис. 1 Виділення підходів та їх особливостей щодо визначення фінансового потенціалу підприємства [3]

 

Як видно з рис. 1, згідно з першим підходом, представниками якого є Зубкова В.І., Накивайло А.В., Лосєва С.А [6] фінансовий потенціал розглядається як сукупність наявних у підприємства фінансових ресурсів. Згідно до цього стає можливим ототожнити категорії «фінансові ресурси» та «фінансовий потенціал». Однак, при цьому слід звернути увагу на те, що фінансові ресурси лише створюють умови для нормального процесу виробництва та його постійного зростання, що визначає конкурентоспроможність підприємства. В свою чергу, фінансовий потенціал визначає можливості  підприємства щодо більш ефективного використання як наявних так і прихованих фінансових ресурсів.

Згідно до функціонального підходу фінансовий потенціал підприємства визначається переважно процесом фінансового управління, яка здатна організовувати постійний розвиток підприємства. Позитивною рисою такого підходу є те, що він направлений саме на реалізацію прихованих можливостей підприємства, що здатні забезпечити йому економічні вигоди в майбутньому. Проте визначення фінансового потенціалу підприємства не дає чіткого уявлення за допомогою чого можуть бути реалізовані ці приховані можливості.

Комплексний підхід містить у собі закономірне поєднання інструментів покращення фінансового стану підприємства (наявних та прихованих фінансових ресурсів) та системи ефективного управління цими інструментами. Даному підходу у своїх наукових працях надавали перевагу такі вчені-економісти, як: Пузирьова П.В. [10], Назаренко А.С. [9].

Представниками підходу щодо визначення фінансового потенціалу підприємства, як ефективності фінансових результатів діяльності є Мачкур Л.А., Мойсеєнко І.П. [8], та Фомин П.А. Ключовим аспектом у даному підході є практична реалізація фінансового потенціалу, його чітка спрямованість та вплив на господарську діяльність підприємства з метою підвищення ефективності фінансових результатів.

Таким чином, що визначення сутності фінансового потенціалу підприємства, є дуже важливим, адже його потужність, ефективне та доцільне використання його ресурсів сприятиме подоланню різноманітних труднощів у процесі діяльності підприємств, надаватиме можливості для підвищення їх міцності, стійкості та зокрема конкурентоспроможності.

 

Використана література:

1) Ареф'єва О.В. Економічні засади формування потенціалу підприємства // Актуальні проблеми економіки.–№7 .–2008.– С. 71-76.

2) Бикова В.Г. Оцінка та планування фінансово-економічного потенціалу підприємств загальнодержавного значення : дис. канд. екон. наук: 08.04.01 / Дніпропетровський національний ун-т. — Д., 2006. — С. 173-187.

3) Калишенко В.О. Уточнення сутності категорії «фінансовий потенціал підприємства» / В.О. Калишенко, Н.Т. Давтян // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.rusnauka.com/34_NIEK_2010/Economics/75229.doc.htm

4) Костевич О.Д. Фінансовий потенціал як фактор сталого розвитку підприємства / О.Д. Костевич // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: [http://www.nbuv.gov.ua/Portal/Soc_Gum /Vcndtu/ 2010_43/ 32. htm].

5) Кунцевич В.О. Поняття фінансового потенціалу розвитку підприємства та його оцінки/ В.О. Кунцевич //Актуальні проблеми економіки, 2004. – №7. – С. 123-130.

6) Лосева С. А. Финансово-инвестионный потенциал предприятия  и его влияния влияние на управление инвестициями. / С.А. Лосева, В.И. Зубова, А.В. Накивайло // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: [http://librar.org.ua/ sections_load. php?s =business_economic_science&id=7600].

7) Маслиган О.О. Сутність фінансового потенціалу виробничого підприємства як економічної категорії / О.О. Маслиган // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: [www. nbuv.gov.ua/portal/ Soc_Gum/Ekpr/2009_24/masligan.pdf].

8) Мойсеєнко І.П. Аналіз фінансового потенціалу підприємства. / І.П. Мойсеєнко, Л.А. Мачкур // НУ «Львівська політехніка», 2006. – вип.16.2. – С. 201-206.

9) Назаренко А.С. Теоретичні підходи до визначення сутності економічної категорії «фінансовий потенціал підприємства» / А.С. Назаренко // Економіка фінанси і право, 2009. – №8. – С. 22-29.

10) Пузирьова П.В. Управління фінансовим потенціалом підприємств : Автореф. дис. канд. наук: 08.06.01 – 2009. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: [http://www.lib.ua-ru.net/diss/ cont/338136.html].