Економічні науки/ 10. Економіка підприємства

Аспірант Ков’ях Т.В.

Харківський державний університет харчування та торгівлі, Україна

Реструктуризація як ефективний метод управління розвитком торговельних мереж

Характерною особливістю сучасного розвитку українських торговельних мереж є їх активне зростання, незважаючи на кризові умови господарської діяльності, спричинені світовою фінансовою кризою 2008 року. Швидко зростаючий ринок роздрібної торгівлі України призводить до збільшення конкуренції у галузі та економічної уразливості кожного підприємства. Щоб забезпечити конкурентні переваги та економічну безпеку, торговельне підприємство повинно ефективно управляти своїм розвитком. Нами було проведено дослідження сучасних методів управління розвитком [1-3] торговельних мереж та визначено,  що в сучасних ринкових умовах досить популярним та ефективним є метод реструктуризації.

Реструктуризація підприємства – це управління структурними змінами під впливом зміни ринкової кон'юнктури. Головною причиною проведення реструктуризації підприємств зазвичай є низька ефективність їх діяльності, яка виражається в незадовільних фінансових показниках, у нестачі оборотних коштів, у великій дебіторській та кредиторській заборгованості. Але й успішні підприємства проводять структурні перетворення, оскільки будь-яка модифікація бізнесу або ринкових умов потребує адекватної зміни системи управління та проведення реструктуризаційних програм [4].

У торгівлі практична реалізація даного методу здійснюється двома основними способами. По-перше, реструктуризація асортиментного портфелю за рахунок створення private label,  тобто за рахунок виробництва продукції під власними торговими марками. Конкуренція на ринку торгових мереж за споживача спонукає до пошуку нових рішень підвищення конкурентоспроможності, альтернативних традиційним джерелам створення цінності в торгівлі. Виробництво продукції під власними торговими марками і стало таким альтернативним рішенням для українських торговельних мереж.

Для зарубіжного ритейлу наявність private label вже давно вважається звичною справою та одним з головних джерел конкурентних переваг. Сьогодні, товари під власною торгівельною маркою у Західній Європі займають від 30% до 70% у асортиментному портфелі, а в деяких (наприклад, Marks & Spenсer [5]) досягає 100%. У таких відомих світових торговельних мережах, як Wal-Mart, Carrefour, Metro Group, Ahold, Tesco та ін. продукція під private label вступає у тісну конкуренцію з відомими брендами та приносить підприємствам стабільно зростаючий дохід.

Вітчизняні великі торгівельні мережі, використовуючи досвід зарубіжного ритейлу, також визнають переваги даного напрямку розвитку та активно його використовують. Інколи активний розвиток виробництва під власними торговими марками приводить до появи унікального продукту. Так, наприклад, у 2011 році у дискаунтерах «АТБ» [6] з’явились чіпси зі смаком кетчупу. Цей товар був прийнятий споживачами і наразі демонстрував позитивну динаміку продаж.

Товари private label для споживача означають можливість економії, оскільки ціни на дану продукцію нижчі. З іншого боку, для мереж це спосіб розвитку за рахунок розширення асортименту, акцент на майбутній прибуток, оцінка потенціалу продажу нових товарів. Успішними прикладами такої реструктуризації в торгівлі є власні торгові марки: «Metro С&С» – «Aro», «Metro Quality», «Fine Food», «Sigma», «Horeca», «Rioba» [7];  «Fozzy Group» – «Премія», «Премія Select», «Повна чаша», «Повна чарка», «Зелена країна», «Protex», «Extra» [8]; «Billa» – ТМ «Clever»; «Велика кишеня» – ТМ «Хіт продукт» [9]; «АТБ-маркет» – «Добрий кухар», «Веселая ферма», «Добросол», «Bon vie», «Про запас»[6]; «Фуршет»  ТМ «Фуршет» [11].

 Другий напрямок – це реструктуризація капіталу (зміна структури власних та позикових коштів) за рахунок акціонування, емісії облігацій, залучення довгострокових кредитних ліній тощо, що забезпечує розширення інвестиційного потенціалу. На сьогодні, досить багато торговельних мереж здійснили емісію акцій. Серед них холдингова група «Fozzy»[8], ТОВ «Квіза трейд»[8], ТОВ «Амстор», ТОВ «Руш» та ін.  Вихід на ринок корпоративних облігацій став фінансовою основою розвитку ТОВ «Караван»,  ТОВ «Ібоя», ТОВ «Таврія-В». Реструктуризація капіталу є досить популярним методом управління розвитком на вітчизняних торговельних підприємствах, що, на нашу думку, пов’язано з посиленням конкуренції на ринку і необхідні­стю пошуку альтернативних банківському кредитуванню джерел фінансування розвитку. Крім того, безперервний моніторинг руху акцій є одним із способів захисту від рейдерства, прикладом наслідків якого в торгівлі стало банкрутство харківської мережі супермаркетів електроніки «МКС».

Отже, реструктуризація – це сучасний метод управління розвитком, ефективність якого доведено як зарубіжними, так і вітчизняними торговельними мережами. Визначаючи пріоритетами розвитку випуск продукції під private label або використання нових можливостей залучення позикового капіталу, торговельні підприємства забезпечують активізацію своїх бізнес-процесів. Але даний процес може дещо ускладнитись за відсутності схильності до розвитку персоналу та організаційної структури підприємства.

Література:

1. Масленникова Н.П., Управление развитием организации [Текст] / Масленникова Н.П., -  М. : Центр экономики и маркетинга, 2002г. - 304с.

2.  Пономаренко В.С., Стратегія розвитку підприємства в умовах кризи [Текст] : монографія / В.С. Пономаренко, О.М. Тридід, М.О. Кизим. – Харків: ІНЖЕК, 2003. – 328 с.

3. Томас В., Якість економічного зростання: [Текст] / В.Томас, М. Дайламі, А. Дарешвар та ін. –  К. : Основи, 2002. – 350 с.

4. Тоцький В. І. Організаційний розвиток підприємства [Текст] навч. посіб. / Тоцький В. І., Лаврененко В. В. — К.: КНЕУ, 2005. — 247 с.

5. www.marksandspencer.com – Сайт торговельної мережі «Marks&Spencer».

6.  www.atbmarket.com – Сайт мережі диска унтерів «АТБ».

7. www.metro.ua – Сайт компанії «Metro Україна».

8. www.fozzy.ua – Сайт холдингу «Fozzy Group».

9. www.kishenya.com.ua – Сайт торговельної мережі «Велика кишеня».

10.www.furshet.ua Сайт торговельної мережі «Фуршет».