Мельничук Ю.Ю.

Науковий керівник: Коновал А.А.

 

Роль контролінгу персоналу в діяльності підприємства

 

Управління персоналом охоплює всі основні фази менеджменту підприємства в цілому: планування, контроль, облік, регулювання. Для ефективного виконання даної функції, що забезпечує конкурентоспроможність підприємства в довгостроковій перспективі, необхідно розробити і впровадити систему контролінгу персоналу. Контролінг персоналу (КП) - це система внутрішньо фірмового планування та контролю в сфері роботи з людським ресурсом, яка допомагає «перетворювати» стратегії в планові величини та конкретні заходи, а також формувати основні положення з управління співробітниками. Актуальність теми обумовлена тим, що контролінг персоналу передбачає розробку і надання інструментів для забезпечення потенціалу продуктивності праці на підприємстві. З урахуванням того, що контролінг є універсальною системою підтримки прийняття управлінських рішень, його завдання класифікуються і по дивізійним ознаками. На Західних підприємствах можна зустріти різноманітні види контролінгу:

• контролінг забезпечення ресурсами; • контролінг у сфері логістики;

• фінансовий контролінг; • контролінг інвестицій та інновацій та ін.  

Будучи інструментом підтримки прийняття кадрових рішень, кадровий контролінг сприяє досягненню поставлених стратегічних цілей і тактичних завдань. Контролінг персоналу є інформаційною підтримкою прийняття управлінських рішень в організації. Погодимося з думкою економіста М. В. Мельника [4, с. 33] про те, що кадровий контролінг задає функціональні параметри «перспективного характеру аналітичної роботи в сучасних умовах».

Контролінг функцій полягає в регламентації діяльності в рамках функцій - процесів управління персоналом, встановлення контрольних показників, обліку витрат на їх здійснення і т.д. Він спрямований на визначення якості, оптимальності та ефективності специфічних механізмів, технологій та методів реалізації функцій управління персоналом. Об'єктивно обсяг реалізації функцій управління персоналом залежить від наявності певної кількості матеріальних, трудового, фінансових гідної ресурсів, від цілей підприємства  на різних етапах життєвого циклу, а також від чисельності персоналу. Якість реалізації функцій управління персоналом залежить від розуміння значимості управління персоналом в діяльності підприємства її керівництвом, а також рівня кваліфікації лінійних менеджерів та менеджерів з персоналу. Контролінг і аудит функцій управління персоналом дозволяє сформувати інформаційну базу для прийняття ефективних управлінських рішень, за допомогою яких можна оптимізувати систему управління персоналом у сформованих умовах ринкового середовища.

Література

1) Журнал "Кадровик. Кадровий менеджмент", 2008, N 11

2) Івашкевич В.Б. Контролінг. - М.: Фінанси, 2004.

3) Контролінг: підручник / А.М. Кармінський, С.Г. Фалько, А.А. Жеваго, Н.Ю. Іванова; під ред. А.М. Кармінський, С.Г. Фалько. - М.: Фінанси і статистика, 2006.

4) Анализ финансово-хозяйственной деятельности предприятия: учебник / М.В. Мельник, Е.Б. Герасимова. – Москва 2008.