Науковий керівник: Чайковська О.В., к.е.н., доцент

Автор: Шляхов О.В., магістрант

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

Сутність та складові ресурсного потенціалу підприємства

 

Досягнення високого рівня результативності діяльності підприємств проявляється у здатності оптимально використовувати наявні трудові, матеріальні, фінансові, інформаційні ресурси. Обмеженість ресурсів в економічній системі, необхідність їх ефективного використання спонукають підприємства до визначення можливих резервів зростання їх діяльності на основі теоретичних і практичних досліджень ресурсного потенціалу.

Питання сутності та складу ресурсного потенціалу розглядаються в різних аспектах у працях таких  вчених, як: Вишневська О. М., Довгаль Н. С., Качуровський В. Є., Чайковська В. П. та інші.

Метою роботи є визначення сутності ресурсного потенціалу підприємства та обґрунтування складових його системи.

Під ресурсним потенціалом підприємства розуміють його економічні можливості (засоби виробництва, запаси, джерела ресурсів), які є у наявності чи можуть бути мобілізовані (приведені в дію, використані) для досягнення поставлених цілей підприємством. При цьому слід відзначити, що особливу увагу привертає склад ресурсного потенціалу, оскільки в економічній літературі наявні різні підходи до його визначення. Більшість дослідників розглядає ресурсну структуру потенціалу з урахуванням у ньому різної кількості складових. В одному випадку до його складу рекомендується включати тільки засоби праці; в другому – засоби праці і робочу силу; в третьому – засоби праці, робочу силу і природні ресурси, які застосовуються в процесі виробництва; у четвертому – засоби праці, робочу силу і предмети праці [1, С. 33].

Деякі вчені виділяють у структурі ресурсного потенціалу підприємства об’єктні (інноваційний, виробничий, фінансовий потенціал та відтворення потенціалу підприємства) та суб’єктні (науково-технічний, маркетинговий управлінський потенціал, потенціал організаційної структури управління) складові, які більш детально описують елементи ресурсного потенціалу, а також визначають його особливі складові (трудовий, інфраструктурний та інформаційний потенціал) [ 2, С. 43-44].

Однак із урахуванням сформованого уявлення про ресурси підприємства як про єдність матеріальних, нематеріальних, трудових, фінансових та організаційних факторів можна виділити такі складові ресурсного потенціалу підприємства (рис. 1):

1.            Матеріальна складова включає в себе основні та оборотні фонди підприємства, призначені для організації та забезпечення безперервності виробничого процесу. Вона передовсім характеризується фондоозброєністю праці;

2.            Нематеріальна складова включає об'єкти промислової та інтелектуальної власності, здатні приносити користь на протязі тривалого періоду, для яких характерна відсутність матеріальної основи отримання доходу та невизначеність розмірів майбутнього прибутку від їх використання (наприклад, винаходи, програмне забезпечення ЕОМ, ноу-хау та ін.);

3.            Фінансова складова включає фінансові ресурси підприємства, що обслуговують процес виробництва та реалізації товарів. Вона визначається обсягами затрат за джерелами фінансування та функціональним призначенням затрат;

4.            Кадрова складова визначається чисельністю працівників, занятих як безпосередньо виробництвом та реалізацією товарів, так і тих, що заняті управлінською та організаційною роботою. Вона залежить від кваліфікаційної структури, розподілу занятих по галузям та підгалузям та ін.;

5.            Організаційна складова утворюється з методів управління та організації найбільш ефективного використання ресурсів, задіяних на підприємстві [ 3, С. 125].

Перші чотири складові включаються у склад ресурсного потенціалу підприємства, а остання – проявляється як виконавча функція, оскільки формування та реалізація визначеного потенціалу без існування певних методів управління ним у практичній діяльності як потенціал не може розглядатися.

Таким чином, ресурсний потенціал підприємства можна визначити як економічні можливості підприємства, пов’язані із сукупністю різноманітних ресурсів (елементів ресурсного потенціалу), які є у наявності або можуть бути мобілізовані з певних джерел (з урахуванням факторів внутрішнього та зовнішнього середовища) для їх використання у господарській діяльності з метою посилення конкурентних переваг, вдосконалення менеджменту підприємства та досягнення поставлених стратегічних та тактичних цілей. Відповідно до основних видів ресурсів підприємства у складі ресурсного потенціалу можна виділити матеріальну, нематеріальну, фінансову та кадрову складову, ефективне використання яких дозволить підтримати фінансовий стан підприємства на високому рівні у стратегічній перспективі та надасть можливість розширення його діяльності.

Література

1.      Вишневська О.М. Ресурсний потенціал підприємництва / О.М. Вишневська // Економіка АПК. – 2008. – № 12. – С. 32-37.

2.      Довгаль Н. С. Ресурсний потенціал підприємства: теоретичні основи / Н. С. Довгаль // Науково-технічна інформація. – 2009. – № 1. – С. 42-45.

3.      Качуровський В. Є. Ресурсний потенціал підприємства: структура та ефективність використання / В. Є. Качуровський, В. П. Чайковська // Регіональна бізнес-економіка та управління. – 2007. – № 4. – С. 123-129.