Романюха Л.І., Бабич Ю.В.

Державний ВНЗ «Національний гірничий університет»

ФОРМУВАННЯ ДОХОДІВ

ВІД ОПЕРАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

Загальні правила формування в фінансовому обліку інформації про доходи підприємств установлені Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку (П(С)БО) 15 «Дохід» [1]. Згідно з визначенням, наведеним у П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати», операційна діяльність – це основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, що не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю. При цьому до основної діяльності належать операції, що пов’язані з виробництвом або реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг), є головною метою створення підприємства і забезпечують основну частину його доходу [2]. Таким чином, із цих визначень до доходів операційної діяльності належить дохід, отриманий від основних видів діяльності, передбачених статутом підприємства.

З 01.04.11р. Податковим кодексом України (ПКУ) змінено принцип визначення обєкта обкладання податком на прибуток. Таким об’єктом є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, що обчислюється шляхом зменшення доходів звітного періоду на собівартість реалізованих товарів (робіт, послуг) і суму інших витрат звітного податкового періоду [3,п. 134.1.1.]. ПКУ унесено зміни і до порядку визначення доходів, скасовано правило першої події, поняття «валовий дохід» замінено на «дохід», а облік доходів у податковому обліку максимально наближений до норм фінансового обліку. Згідно з ПКУ доходи – це загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами [3, пп. 14.1.56.]. До складу доходів входять:

- дохід від операційної діяльності [3,п. 135.4.]; - інші доходи [3, п. 135.5.].

Доходи визначаються на підставі первинних документів, які підтверджують їх отримання платником податків, обов’язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами бухгалтерського обліку [3, п. 135.2.].

У ПКУ викладено порядок визнання доходів [3, ст. 137.]. Витяг з порядку визнання доходів від операційної діяльності підприємства за основним господарськими операціями наведено у табл.

   

            Таблиця

Витяг з порядку визнання доходів від операційної

діяльності підприємства  

Види доходів від операційної діяльності

Дата визнання доходу і його відображення в податковому обліку

Джерело

1. Дохід від реалізації товарів

Дата переходу до покупця права власності на такий товар

3, п. 137.1.

2.  Дохід від надання послуг і виконання робіт

Дата складання акта або іншого документа, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства, що підтверджує факт виконання робіт або надання послуг

3, п. 137.1.

 

3. Дохід від продажу товарів за договорами комісії (агентськими договорами) платником податків - комітентом

Дата продажу товарів, що належать комітенту, зазначена у  звіті комісіонера (агента)

3, п. 137.5.

 

 

Наведені в таблиці норми ПКУ  свідчать про те, що з 01.04.2011р.,  датою отримання доходів, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування, є звітний період, у якому визначаються такі доходи, незалежно від фактичного надходження коштів, тобто застосовується метод нарахувань [3,п. 137.4.]. Цей метод дозволяє визнавати  доходи від продажів у тому звітному періоді, у якому права власності на товари (роботи, послуги) перейшли від продавця або покупця. Для того щоб визначити момент переходу права власності, потрібно взяти до уваги вид договору, вид майна, що передається, та спосіб його передачі.

Розглянемо коли відбувається перехід права власності за договором постачання (купівлі-продажу). Право власності за договором постачання переходить до покупця в момент отримання товару покупцем. Але можуть бути й інші варіанти. Наприклад, договором може бути передбачено, що покупець самостійно здійснює доставку товару. У цьому випадку право власності на товар переходить до покупця в момент передачі продавцем товару перевізнику, що підтверджується товарно-транспортною накладною або коносаментом. Разом з правом власності до покупця переходять і ризик випадкового псування або знищення майна [4,ст. 668].  В договорі може бути зазначено, що право власності на товар переходить до покупця лише після оплати [4,ст. 697].

На нашу думку, треба звертати увагу на умови договору щодо моменту передачі права власності на товар і памятати, що момент переходу права власності можна визначити в договорі самостійно. При цьому необхідно перевіряти, наскільки умови договору відповідають нормам чинного законодавства. Незалежно від моменту переходу права власності передача товару повинна бути оформлена відповідним первинним документом.

Таким чином, ПКУ передбачено нововведення в порядку визначення доходів підприємств на основі зближення правил податкового і фінансового обліку відповідно до вимог П(С)БО.

Література:

1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід»:  Наказ Міністерства  фінансів України від 29.11.1999р. №290 зі змінами [Електронні текстові дані ]. - Комп’ютерний довідник «Ліга бізнесінформ.»; - Ліга: закон версія 7.7.1

2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати »: Наказ Міністерства фінансів України від31.03.1999р. №87 зі змінами [Електронні текстові дані ]. - Комп’ютерний довідник «Ліга бізнесінформ.»;  - Ліга: закон версія 7.7.1

3.Податковий кодекс України №2755-VI [Електронний ресурс]-Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2755-17

4. Цивільний кодекс України від 16.01.2003р. №435-IV зі змінами [Електронний ресурс]- Режим доступу:http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=435-15