Економічні науки

Гресь Н.Л., Сідаш О.А.

Державний ВНЗ «Національний гірничий університет»

ЩОДО ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ ГРОМАДСЬКОГО ХАРЧУВАННЯ

Процеси реформування, інтеграції та трансформації, що наразі притаманні всім сферам сучасного суспільного життя, супроводжуються введенням у ділову мову нових термінів, зазвичай слів іншомовного походження, та зміною (заміною) уже існуючих.

У свій час було здійснено заміну терміну «громадське харчування» на «ресторанне господарство». Щоб зрозуміти доцільність такого перейменування, ми дослідили визначення цих понять у нормативно-правових документах, економічній та довідниковій літературі. Результати дослідження представлено у таблиці.

Тлумачення понять «громадське харчування» та «ресторанне господарство»

Джерело

Визначення поняття

«громадське харчування»

«ресторанне господарство» (РГ)

1

2

3

1

Сфера виробничо-торговельної діяльності, в якій виробляють і продають продукцію    власного виробництва та закупні    товари, як правило, призначені для споживання на місці, з організа-цією дозвілля або без нього

Вид економічної діяльності суб'єктів господарсь­кої діяльності щодо надання послуг відносно за­доволення потреб споживачів у харчуванні з організуван-ням дозвілля або без нього.

Примітка. Суб'єкти господарської діяль-ності здійснюють діяльність у ресторан-ному господарстві через заклади РГ 

2

 

Вид економічної діяльності суб'єктів гос-подарської діяльності щодо надавання послуг відносно задоволення потреб спо-живачів у харчуванні з організуванням дозвілля або без нього

3, с. 272

Сфера виробничо-торгової діяль-ності, де виробляють і продають продукцію власного виробниц-тва та куповані товари, як прави-ло, призначені для споживання на місці, з організацією дозвілля або без нього

 

4, с. 434

Сфера виробничо-торговельної діяльності, в якій виробляють і продають продукцію власного виробництва та закупні товари, як правило, призначені для споживання на місці

 

Продовження табл.

1

2

3

5, с. 16

 

Сфера виробничо-торговельної діяльнос-ті, в якій  виробляють і продають продук-цію власного виробництва та закуплені товари, як правило, призначені  для споживання на місці, з організацією дозвілля або без нього

6, с. 209

Різновид торговельно-виробни-чої діяльності із забезпечення населення харчуванням

 

7

 

Сукупність підприємств різних організа-ційно-правових форм і громадян підпри-ємців, які займаються виробництвом, реалізацією та організацією споживання продукції. Головне завдання галузі — це надання платних послуг населенню у формі суспільно організованого харчування

 

Озброївшись тлумачним словником, ми зробили спробу зрозуміти зміст понять, що вивчаються, враховуючи їх змістову складову.

Так, виходячи з тлумачення понять «громадський» [8, с. 216; 9, с. 262], «харчування» [8, с. 917], «ресторанний» [9, с. 1216] та «господарство» [8, с. 209], очевидно, що не можливо ототожнювати такі поняття як «громадське» й «ресторанне», «харчування» та «господарство».      

З табл. видно, що основними дефініціями понять «громадське харчування» на «ресторанне господарство» є: 1) вид виробничо-торговельної діяльності суб'єктів господарювання; 2) забезпечення населення харчуванням; 3) виробництво та продаж продукції власного виробництва та закупних товарів; 4) споживання придбаної готової продукції (блюд, кулінарних виробів) та покупних товарів, як правило, здійснюється клієнтами (громадянами) на місці, з організацією дозвілля або без нього.

Але «господарство» тлумачиться  як [8, с. 209] «1. Сукупність виробничих відносин того чи іншого суспільного укладу; спосіб виробництва. 2. Все, що складає виробництво, служить виробництву; економіка. 3. Галузь якого-небудь виду виробництва; виробнича одиниця …».

Отже, заміна поняття «громадське харчування» на «ресторанне господарство» є недоцільною. Їх не можна ототожнювати, як не можна ототожнювати такі поняття як «транспортне господарство» й «транспортна послуга».

Література

1. ДСТУ 3862-99 Ресторанне господарство. Терміни та визначення [Електронні текстові дані]. – Комп’ютерний довідник «Ліга бізнесінформ». – Ліга: закон версія 7.7.1.

        2. Про затвердження Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства: Наказ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 219 від  24.07.02 р. [Електронні текстові дані]. – Комп’ютерний довідник «Ліга бізнесінформ». – Ліга: закон версія 7.7.1.

        3. Атамас П. Й. Бухгалтерський облік у галузях економіки. Навч. посіб. / П.Й. Атамас. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 392 с.

4.                Гура И.О. Облік видів економічної діяльності: Навч. посіб. / И.О. Гура. — К.: Знання, 2004. — 541 с.  

5.                Облік в галузях економіки: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 6.050100 «Облік і аудит» / За ред. В.Ф. Максімової. – Одеса: ОДЕУ, 2010. – 606 с.

6.                Свідерський Є. І. Бухгалтерський облік на підприємствах громадського харчування. Навч. посіб. /  Є. І. Свідерський.— К.: КНЕУ, 2004.

7.                Вікіпедія [Електронний ресурс] – Режим доступа: http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%B5_%D0%B3%D0%BE%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

8. Сучасний тлумачний словник української мови: 65 000 слів/ За заг. ред. В. В. Дубічинського. – Х.: ВД «ШКОЛА», 2006. – 1008 с.

9. Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. В. Т. Бусел. – К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2009. – 1736 с.