Гереженко І.М., Русиняк Л.В., Леонтюк-Мельник О.В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Розробка системи моделей управління інвестиційною діяльністю агропромислового підприємства

 

Інвестиції — це тимчасова відмова економічного суб'єкта від споживання наявних у його розпорядженні ресурсів (коштів) і вико­ристання цих коштів для зростання свого добробуту в майбутньому. Відновлення матеріально-технічної бази, нарощування обсягів виробництва, освоєння нових видів діяльності є основними причинами, що обумовлюють необхідність інвестицій.

Дослідження з проблеми прийняття iнвестицiйних рішень започатковані у середині минулого сторіччя в працях С.К. Майєрса, Й.Ф. Магі, Г.А. Сіка, В.Н. Беренса, П.М. Хавранека та iнших авторiв. Українські та зарубіжні учені І.А. Бланк, І.Т. Балабанов, Т.Г. Бень, А.В. Верба, О.А. Загородній, В.М. Гранатуров, А.Б. Ідрисов, С.О. Москвин, А.А. Пересада, С.Ф. Покропивний, В.П. Савчук, C.Я. Салига, В.А. Ткаченко, Р.Б. Тян, В.Г. Федоренко, О.Б. Шевчук та інші частину наукових досліджень присвятили теоретичним і методологічним питанням розроблення та реалізації інвестиційних проектів на підприємствах, формуванню механізму регулювання інвестиційної діяльності на рівні країни, регіонів і галузей господарства, вдосконаленню математичного апарату оцінювання ризику та ефективності проекту [1].

Метою роботи є аналіз та моделювання процесів управління інвестиційною діяльністю агропромислового підприємства.

На сьогоднішній день оцінка економічної ефективності проектів є чи не найбільш трудомістким і відповідальним аспектом інвестиційного аналізу. У зв’язку з тим, що цей етап обов’язково пов’язаний із виконанням математичних розрахунків, особливу увагу слід приділяти не лише правильності і точності їх виконання, а й адекватності методів і критеріїв оцінки, що застосовуються при цьому. Тому, виходячи з цього, серед низки проблем, які існують при управлінні інвестиційною діяльністю на підприємстві є недосконалість та неефективність існуючих методик, а також відсутність застосування новітніх методологічних підходів до оцінки ефективності інвестиційних проектів в умовах розвитку ринкових перетворень в Україні [2].

Відобразимо концепцію моделювання процесів управління інвестиційною діяльністю, що забезпечує цілі підприємства, яка наведена на рисунку 1.

Рис. 1. Система моделювання процесів управління інвестиційною діяльністю агропромислового підприємства

При цьому використовується ряд інструментів: моделі оцінки фінансового стану підприємства, прогнозні моделі стану ринку, моделі оновлення основних засобів, моделі вибору інвестиційних ресурсів, моделі вибору інвестиційних проектів, моделі оцінки привабливості проектів, моделі оптимального розподілу інвестицій між проектами, моделі сітьового планування і управління, моделі оцінки результатів, методи контролінгу [3].

Можна визначити інвестиційну стратегію системи вибраних довготермінових цілей і засобів їх досягнення, що реалізуються в інвестиційній діяльності агропромислового підприємства, яку наведено на рисунку 2.

Рис. 2. Формування інвестиційної стратегії агропромислового підприємства

 

Доцільність інвестиційної стратегії визначають за такими критеріями:

·        узгодженість з фінансовими ресурсами, які можуть бути спрямовані на інвестиції;

·        ефективність, тобто узгодженість результатів і реальних витрат на їх досягнення;

·        визначеність за термінами досягнення встановленої мети;

·        оптимальність поєднання очікуваного досягнення потрібної прибутковості та можливих ризиків і невизначеності майбутнього періоду;

·        узгодженість запланованих інвестицій із загальноекономічними умовами зовнішнього для підприємства середовища.

Ефективне управління інвестиційною діяльністю підприємства забезпечується реалізацією наступних принципів:

·        інтегрованість із загальною системою управління підприємством;

·        комплексний характер формування управлінських рішень;

·        динамізм управління, що враховує зміну факторів зовнішнього середовища, темпів економічного розвитку, форм організації виробництва і фінансової діяльності, фінансового стану підприємства і т.п.;

·        різноманітність підходів до розробки управлінських рішень, тобто облік альтернативних можливостей дій;

·        орієнтованість на стратегічні цілі розвитку підприємства [4].

Отже, здійсненні дослідження з питань оцінки інвестиційних проектів дозволили зробити певні висновки та внести пропозиції щодо методів оцінки ефективності інвестиційних проектів та управління ними в сучасних умовах господарювання. Структурне і якісне оновлення виробництва й створення ринкової інфраструктури відбуваються практично повністю шляхом і за рахунок інвестування. Управління інвестиційними проектами потребує поглибленого дослідження, оскільки саме вони відіграють ключову роль в економіці держави.

Отже, управління інвестиційною діяльністю представляє собою відповідний процес планування та реалізації інвестиційних проектів.

Обґрунтована необхідність розробки концепції моделювання процесів управління інвестиційною діяльністю аграрного підприємства, визначена сутність інвестиційного процесу, цілі та принципи за якими він повинен здійснюватися. Розроблена концепція моделювання процесів управління інвестиційною діяльністю агрпрного підприємства, яка є низкою взаємопов’язаних економіко-математичних моделей, що забезпечують поставлені цілі. Основними перевагами моделей математичного програмування є те, що вони є моделями оптимізації, тобто знаходять найкраще з можливих розв’язання поставленої задачі.

Подальші розробки в цьому напрямі стосуються детальної розробки та  опису заявлених моделей.

 

Література:

1. Баранов. О.М., Єпіфанцева Н.О. Моделювання процесів управління інвестиційною діяльністю автотранспортного підприємства// Економічні науки.- 2010. - №8. – С. 23-28.

2. Булонська В.І., Малишівська Л.Я. Управління інвестиційною стратегією підприємства як процес формування системи довготермінових цілей інвестиційної діяльності// Науковий вісник НЛТУ України. – 2010.- №20.5. – С. 117-124.

3. Єфімова Н.С. Сучасні проблеми управління інвестиційною діяльністю на підприємстві// Економічний простір. – 2009. - №22/1. – С. 112-119.

4. Задніпрянна Т.С. Управління інноваційно-інвестиційною діяльністю підприємства// Економічний вісник Донбасу. – 2011. - №1(23). – С. 203-205.