Наумов Р.В.
Міжнародний
Університет Розвитку Людини «Україна»
Розміщення фінансових
ресурсів в активах підприємства
Всі фінансові ресурси знаходять своє розміщення в активах, останні мають свої джерела покриття в пасиві. Ефективність використання фінансових ресурсів залежить від оптимальної структури активів, яка б забезпечувала прибутковість та рентабельність роботи підприємства та реалізацію його інших цілей [18, с.48]. Зіставлення взаємопов'язаних статей активу, в яких відображено структуру розміщення фінансових ресурсів, і статей пасиву, в яких відображено джерела формування даних ресурсів, наведено в табл. 1.1.
Таблиця 1.1
Взаємозв'язок фінансових ресурсів підприємства з джерелами їх формування
|
Під необоротними активами підприємства розуміють сукупність усього майна, яке належить даному суб'єкту господарювання, у тому числі основні засоби, нематеріальні активи, оборотні кошти [9, с.108]. До необоротних активів належать:
- нематеріальні активи;
- незавершене будівництво;
- основні засоби;
довгострокові фінансові інвестиції;
- довгострокова дебіторська заборгованість;
- відстрочені податкові активи;
- інші необоротні активи.
Нематеріальні активи - це вартість об'єктів промислової та інтелектуальної власності та інших майнових прав.
Незавершене будівництво - це вартість незавершених капітальних інвестицій у будівництво, створення, виготовлення, реконструкцію, модернізацію, придбання необоротних активів (необоротні матеріальні активи, призначені для заміни діючих, і устаткування для монтажу включно), що здійснюються підприємством, а також авансові платежі для фінансування капітального будівництва.
Основні засоби - це вартість власних та отриманих на умовах фінансового лізингу об'єктів і орендованих цілісних майнових комплексів, а також інших засобів строком служби більше одного року та вартістю не менше 500 гривень. Життєвий цикл основних засобів складається з таких етапів: надходження, участь у виробничому процесі, пересування в межах підприємства, ремонт, здавання в оренду, інвентаризація та вибуття.
Довгострокові фінансові інвестиції - це фінансові інвестиції на період більше одного року, а також усі інвестиції, які не можуть бути реалізовані у будь-який момент. До цієї категорії відносяться фінансові інвестиції, які обліковуються методом участі в капіталі.
Довгострокова дебіторська заборгованість - це заборгованість фізичних та юридичних осіб, яка не виникає в ході нормального операційного циклу та буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу.
Відстрочені податкові активи - це сума податку на прибуток, що підлягає відшкодуванню у наступних періодах внаслідок виникнення різниці між обліковою і податковою базою.
Інші необоротні активи - суми необоротних активів, які не можуть бути включені до наведених вище необоротних активів, крім гудволу і гудволу негативного, що виникають при придбанні.
Оборотні активи - грошові кошти та їх еквіваленти, що не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу чи протягом дванадцяти місяців з дати балансу. До оборотних активів відносять:
- виробничі запаси;
- тварини на вирощуванні та відгодівлі;
- незавершене виробництво;
- готова продукція;
- товари;
- векселі одержані;
- дебіторську заборгованість за товари, роботи, послуги;
- дебіторську заборгованість за розрахунками з бюджетом;
- дебіторську заборгованість за виданими авансами;
- дебіторську заборгованість з нарахованих доходів;
- дебіторську заборгованість із внутрішніх розрахунків;
- іншу поточну дебіторську заборгованість;
- поточні фінансові інвестиції;
- грошові кошти та їх еквіваленти;
- інші оборотні активи.
Виробничі запаси - це вартість запасів малоцінних та швидкозношуваних предметів сировини, основних і допоміжних матеріалів, палива, покупних напівфабрикатів і комплектуючих виробів, запасних частин, тари, будівельних матеріалів та інших матеріалів, призначених для споживання в ході нормального операційного циклу.
Тварини на вирощуванні та відгодівлі - це вартість дорослих тварин на відгодівлі і в нагулі, птиці, звірів, кроликів, дорослих тварин, вибракуваних із основного стада для реалізації, та молодняку тварин.
Незавершене виробництво - це витрати на незавершене виробництво і незавершені роботи (послуги), а також вартість напівфабрикатів власного виробництва і валова заборгованість замовників за будівельними контрактами.
До незавершеного виробництва також відноситься продукція, яка не відповідає наведеним вимогам (крім браку), та роботи, які не прийняті замовником.
Готова продукція - це запаси виробів на складі, обробка яких закінчена та які пройшли випробування, приймання, укомплектовані згідно з умовами договорів із замовниками і відповідають технічним умовам і стандартам.
Товари - це вартість товарів, які придбані підприємствами для наступного продажу.
Векселі одержані - це заборгованість покупців, замовників та інших дебіторів за відвантажену продукцію (товари), інші активи, виконані роботи та надані послуги, яка забезпечена векселями.
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги - це заборгованість покупців або замовників за надані їм продукцію, товари, роботи або послуги (крім заборгованості, яка забезпечена векселем). У підсумок балансу включається чиста реалізаційна вартість, яка визначається шляхом вирахування з дебіторської заборгованості резерву сумнівних боргів.
Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом - це дебіторська заборгованість фінансових і податкових органів, а також переплата за податками, зборами та іншими платежами до бюджету.
Дебіторська заборгованість за виданими авансами - це сума авансів, наданих іншим підприємствам у рахунок наступних платежів.
Дебіторська заборгованість з нарахованих доходів - це сума нарахованих дивідендів, процентів, роялті тощо, що підлягають надходженню.
Дебіторська заборгованість із внутрішніх розрахунків - це заборгованість пов'язаних сторін та дебіторська заборгованість із внутрішньовідомчих розрахунків
Інша
поточна дебіторська заборгованість - це заборгованість дебіторів, яка не може
бути включена до інших статей дебіторської заборгованості та яка відображається
у складі оборотних активів. Зокрема це заборгованість працівників підприємства
за іншими операціями, наприклад за товари, придбані в кредит, або отриманими
від підприємства позиками.
Список використаних джерел
1. П(С)БО 2 «Баланс»
2. «Фінансовий менеджмент» Електронний підручник http://www.vuzlib.net/fm_P/_index.htm
3. Базілінська О.Я. Фінансовий аналіз: теорія та практика - К. : ЦУЛ, 2009. - 328 с.
4. Економічний аналіз діяльності суб'єктів господарювання/ Електронний конспект лекцій http://readbookz.com/book/147/4180.html
5. Бланк И.А. Финансовый менеджмент : учебный курс. – К. : Изд-во "Ника-Центр", 2001. – 528 с.
6. Бланк І.О. Фінансовий менеджмент: Нлвчальний посібник Ельга. 2008.— 724 с.