Чайковська О. В., Носікова С. Є.

Донецький Національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Вхідний грошовий потік та принципи управління ним 

 

В умовах ринкових перетворень в Україні, що характеризуються мінливістю та невизначеністю чинників зовнішнього середовища, посилюється роль та значення ефективного функціонування промислових підприємств – основної складової реального сектора економіки.

Значення грошей в господарській системі та діяльності ділових одиниць досліджували такі видатні економісти, як А. Сміт, Д. Рікардо, К. Маркс, М. Туган-Барановський, Дж. Кейнс. Важливий внесок у розроблення аналітичного забезпечення управління грошовими потоками підприємств зробили сучасні вітчизняні та зарубіжні економісти, зокрема І. Бланк, В. Бочаров, Є. Бріґхем, Дж. К. Ван Хорн, В. Галасюк, А. Горбунов.

Однак ще не сформовано єдиної теоретичної бази, яка б охоплювала увесь комплекс питань управління грошовими потоками в межах ділових одиниць. Не вироблено єдиного підходу до тлумачення категорії „грошові потоки”, критеріїв, відповідно до яких здійснюється їх класифікація, відсутні чіткі формулювання цілей і завдань управління грошовими потоками підприємств.

Поняття „грошовий потік” – cash flow – з'явилося в іноземній літературі з фінансового аналізу та фінансового менеджменту наприкінці 50-х років минулого сторіччя. Спочатку воно використовувалося виключно у процесі визначення вартості фінансових активів та оцінки ефективності реальних інвестицій. Пізніше грошові потоки набули ширшого значення та використання у фінансовій практиці.

Сьогодні багато вчених розглядають вищеназвану категорію, так наприклад, В.М. Гриньова та В.О. Коюда  розглядають грошові потоки підприємства не виокремлено, а передусім в аспекті грошових надходжень підприємства (представлених насамперед виручкою від реалізації та отриманими кредитними ресурсами). Разом з тим автори виділяють зовнішні та внутрішні грошові потоки. З метою їх прогнозування констатують необхідність складання балансу грошових надходжень та витрат, разом з тим запропонований алгоритм є досить загальним і також потребує уточнення в частині інформаційної бази та інструментів прогнозування.[4]

Низка авторів розглядає значення грошового потоку підприємства як основу менеджменту підприємства, приділяючи меншу увагу іншим його механізмам, що, на нашу думку, є неприпустимим. Так, В.П. Савчук та A.M. Кінг вбачають у грошових потоках один з елементів системи тотального управління грошовими засобами та розглядають їх як рух грошових засобів.

І.А. Бланк розглядає грошовий потік як сукупність рознесених у часі протягом певного періоду надходжень та виплат грошових засобів, що створюються господарською діяльністю та пов'язані з чинниками часу, ризику та ліквідності. Таке трактування грошового потоку є найбільш широким та у зв'язку з цим заслуговує на максимальну увагу.[1]

Наведені дослідження даної категорії різних авторів дали  змогу узагальнити та сформувати таке трактування  цього поняття: «грошовий потік» - це динамічний показник, що характеризує постійний рух грошових ресурсів у результаті операційної, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства, пов'язаний з надходженням (вхідні грошові потоки) чи витрачанням (вихідні грошові потоки) грошових ресурсів підприємства, який може приймати готівкову й безготівкову форму вираження в національній чи іноземній валюті.Він пов'язаний з певним моментом часу, однак може бути приведеним до іншого. В результаті ж збалансування вхідних та вихідних грошових потоків утворюється чистий грошовий потік, що характеризує приріст чи зменшення грошових ресурсів і є результативним чинником діяльності підприємства.

Водночас, слід звернути увагу на постановку моделі управління ними. Управління грошовими потоками передбачає цілеспрямований вплив на процеси акумуляції грошових коштів, їх витрачання та перерозподіл з метою збалансування фінансово-господарської діяльності підприємства.

Характерні риси практики управління грошовими потоками відображають принципи управління, тобто основні правила діяльності, якими керуються органи управління, враховуючи соціально-економічні умови, що склалися.

Більш повне розуміння способу управління вхідними грошовими потоками  базується на загальноприйнятій організації моделі  управління грошовими потоками з дотриманнями певних принципів.[2] (рис. 1)

 

 

 

Рис. 1.Принципи управління грошовими потоками підприємства

Наведені принципи широко використовуються у науковій літературі, але при аналізі вхідних грошових потоків та оцінці ефективності їх використання, вважаються недостатніми, оскільки не в повній мірі відображають специфіку даної категорії.

Вважаємо за доцільне розширити даний перелік та доповнити вищенаведені принципи управління грошовими потоками такими, як комплексність управління, оперативність та маневровість, оскільки це є доцільним у сучасних умовах господарювання, як представлено на рис. 2.

 

Рис.2 Принципи управління вхідними грошовими потоками

Згідно із принципами управління формують систему методів управління вхідними грошовими потоками, тому даний аспект є важливою складовою фінансового менеджменту на підприємстві. Отже, дотримання цих принципів дозволять підприємству ефективно контролювати власні грошові надходження, а також вчасно виявляти фактори, що спричиняють недоотримання прибутку.

 

Література:

1.            Бланк И.А. Управление денежными потоками. – К.: Ника-Центр „Єльга”, 2009. – 736 с.

2.                 Галасюк В.В. О необходимости использования понятия „условный денежный поток” // Фондовый рынок. – 2008. – № 18. – С. 18.

3.                 Надточій С.І. Загальна оцінка грошових потоків підприємства як основа управління ними // Формування ринкових відносин в Україні. – 2009. – №5. – С. 41.

4.                 Фінансовий менеджмент: Навч.-метод, посібник для самост. вивч. дисц. / Б. М Поддєрьогін, Л. Д. Буряк, Н. Ю. Калач та ін. – К.: КНЕУ, 2011. – 294 с.