Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

аспірант Гузенко О.П., Савченко Б.В., Дзюбенко В.О.

КЕІ ДВНЗ «Криворізький національний університет»

Концептуальні проблеми аналітичної оцінки інноваційного проекту на основі інвестиційної ідеї

 

В умовах трансформаційних економічних змін особливу актуальність набувають проблеми активізації інноваційно-інвестиційної діяльності в Україні та її регіонах. Органам державного управління вкрай потрібні нові концептуальні підходи до оцінювання різноманітних інноваційних проектів та аналітичних основ їх обґрунтування.

Питання активізації інноваційно-інвестиційної діяльності з позиції аналітичного дослідження проектів досліджували такі вітчизняні науковці як: І.М. Боярко, Л.Л. Гриценко [1], Т.С. Колмикова [2], Л.І. Телишевська, В.І. Успаленко [3], С.Я. Яришко [4] та інші.

Практика доводить, одним із ключових завдань у сфері фінансового забезпечення інноваційної діяльності є оптимізація вибору інноваційних проектів і оцінка їхньої економічної ефективності. Ключові особливості розв'язання даного завдання, стверджують І.М. Боярко та Л.Л. Гриценко [1], визначаються: динамічністю змін, що виникають в економічному житті країни і зміною форм господарської діяльності; появою основ ринкових механізмів здійснення того чи іншого виду діяльності та нових інститутів господарювання, що сприяють забезпеченню переходу на нові форми економічних взаємовідносин; необхідністю прийняття ефективних і оптимальних рішень в умовах обмеженості ресурсів у широкому розумінні, тобто обмеженість як фінансових, так і виробничих ресурсів.

Звернення до праці Т.С. Колмикової [2] показало, що умовно можна розділити на два великі класи існуючі різноманітні методи і підходи до оцінки і вибору тих або інших інноваційних проектів, в залежності від обраного об’єкту інвестування. Вчена пропонує, до першого класу слід віднести методи і підходи, які застосовуються при оцінюванні інноваційних проектів з боку інвестора, тобто особи, що вкладає гроші в той чи інший проект. В свою чергу, другий клас об'єднує методи і підходи, котрі використовують при оцінюванні інноваційних проектів з боку суб'єктів господарювання, що залучають інвестиційні ресурси на реалізацію проекту.

Для вирішення проблем інноваційного розвитку підприємств та інвестування необхідне розв’язання конкретних завдань (рис. 1).

Рис. 1. Схема напрямків вирішення проблем інноваційного інвестування підприємницьких ідей

 

Перспективою подальшого дослідження в цьому напрямі є оцінювання надійності інвестиційних проектів певної галузі господарства, промисловості або регіону країни. Крім того, можна визначити проекти, що є не обґрунтованими з погляду інвестування. Це ті проекти, які мають незадовільний рівень інвестиційних характеристик порівняно з альтернативним варіантом – відмовою від інвестування та вкладенням коштів у банк з метою отримання відсоткового доходу. Рівень доходності таких інвестиційних проектів менша, ніж ставка банківського доходу.

Як зауважують Л.І. Телишевська та В.І. Успаленко [3] навіть у ринковій економіці держава виконує функцію протекціонізму, що й зумовлює появу економічно невигідних, з погляду ринку, інноваційних проектів. Такі інноваційні проекти мають інші цілі, а саме: соціальні, екологічні, освітні, житлово-комунальні тощо. За допомогою інвестиційного аналізу можна визначити такі проекти й приділити їм додаткову увагу з метою контролю за витратами коштів та їх ефективністю.

Таким чином, країна потребує впровадження інноваційних проектів як матеріальній, так і соціальних сферах. Проте, відсутність дієвого механізму аналітичного їх дослідження та оцінювання призводить до того, що об’єкти господарювання самостійно обирають визначальні критерії, а, як наслідок, існуючий позитивний досвід не має змоги адаптації. На даний час, необхідно впроваджувати заходи націлені на підвищення якісної складової адаптації інноваційного проекту на основі інвестиційного рішення, яке визріло за результатами обґрунтованого аналітичного дослідження проекту. Без зміни підходу до оцінювання інноваційно-інвестиційних проектів суб’єкти господарювання втрачають можливість на якісний елемент їх реалізації в умовах ринкової ніші.

 

Література

1. Боярко І.М. Інвестиційний аналіз: [навчальний посібник] / І.М. Боярко, Л.Л. Гриценко. – К.: ЦУЛ, 2011. – 400 с.

2. Колмыкова Т.С. Инвестиционный анализ: [учебное пособие] / Т.С. Колмыкова. – М.: ИНФРА-М, 2009. – 204 с.

3. Телишевська Л.І. Інвестиційний аналіз: [навчальний посібник] / Л.І. Телишевська, В.І. Успаленко. – Харьків: БУРУНиК, 2011. – 280 с.

4. Яришко С.Я. Теоретичні аспекти аналізу інвестиційних проектів / С.Я. Яришко // Інвестиції: Практика та досвід. – 2009. – №5. – С. 12-14.