Ящук О.О.

Буковинчький державний фінансово-економічний університет

м. Чернівці

 

Проблематика вимірювання трудового потенціалу підприємства

 

На сучасному етапі соціально-економічних перетворень в Україні гостро постає питання пошуку шляхів вирішення проблем формування, розподілу, обміну та використання трудового потенціалу, що вимагає актуальної оцінки його поточного стану.  Інноваційний підхід до розуміння трудового потенціалу передбачає зміну ставлення до власне трудових ресурсів, залучення персоналу до вирішення широкого кола питань, до розробки й прийняття управлінських рішень.

 Проблеми формування і реалізації трудового потенціалу знайшли своє відображення у працях економістів, таких як Долішній М.І., Злупко С.М., Писаренко С.М.,  Пітюлич М.І., Шаульська Л.В., Страссман П.,  Едвінсон Л., Мелоун М., Гуменюк В.Я., Калінеску Т.В., Романовська  Ю.А. та ін

Загалом можна сказати, що трудовий потенціал  - це продуктивна спроможність працездатного населення, персоналу певної організації чи працівника при найкращій організації суспільного виробництва [1].

Огляд наукових підходів до визначення поняття “трудовий потенціал” свідчить про неоднозначність тлумачення природи трудового потенціалу, наявність багатьох визначень, складність структури та багатогранність його проявів, що вимагає застосування чіткої та послідовної методології вивчення його сутності та осмислення.

Трудовий потенціал є важливою динамічною соціально-економічною категорією, яка характеризує трудові можливості та потенції індивіду, колективу, регіону, суспільства до продуктивної праці і служить інтегральною оцінкою діяльності людини в сфері прикладання праці.

Оцінювання персоналу вимагає дій у двох основних аспектах: якісному і кількісному оцінюванні персоналу. Загалом, кількісна оцінка трудового потенціалу підприємства засно­вана на показниках чисельності промислово-виробничого персоналу й персоналу непромислових підрозділів та кількості робочого часу, можливого до відпрацьовування при нормальному рівні інтенсивності праці. Таким чином, при оцінці трудового потенціалу підприємства завжди можна визначити величину кількісної складової, але цього явно не досить із позиції вимог сьогоднішнього дня.

Тому в сучасних умовах основний акцент переноситься на якісний його склад. Якість трудового потенціалу являє собою складну, багатоступеневу категорію. Так, якість персоналу представлена психо-фізіологічними, соціально-мотиваційними, освітньо-професійними, інтелектуальною, культурної, творчою, духовно-енергетичною та релігійною складовими.         Проблема якісної оцінки трудового потенціалу полягає у:

-  визначенні еталону вимог (норм, стандартів) до кожної групи співробітників підприємства, відповідно до якого буде проводитися порівняння;

-  відсутності цілісної програми обліку й звітності про якісну струк­туру персоналу організації;

-  великій розмаїтості набору якісних параметрів трудового потенціа­лу, що, по-перше, унеможливлює приведення однієї якісної характеристики до іншої або знаходження єдиної їхньої еквівалентної основи; по-друге, якщо одна частина ознак якості трудового потенціалу є взаємозалежною, то інша характеризується відсутністю всякого внутрішнього зв'язку між ними; по-третє, трудовому потенціалу організації властиві такі ознаки, які не мо­жна безпосередньо зареєструвати в кожного працівника окремо (напри­клад, стабільність кадрового складу, плинність та ін.) [2].

Загалом сукупний трудовий потенціал підприємства є комбінацією індивідуальних трудових потенціалів. Однак, не можна ставити знака рівності між сукупним трудовим потенціалом підприємства та арифметичною сумою індивідуальних потенціалів, адже при виконанні конкретної роботи в різних умовах, за різних обставин працівники можуть реалізовувати власні потенційні можливості різною мірою. До того ж трудовий потенціал працівника може здійснювати вплив на потенціали інших, змінюючи їх та змінюватись під впливом інших в процесі ефективної праці. Це означає існування синергічного ефекту, який призводить до того, що ціле може бути більшим, ніж сума окремих складових.

                                              (1.1)              

Де: ТПпідпр - сукупний трудовий потенціал підприємства,

      Тпі  - індивідуальний трудовий потенціал окремого працівника,

       Егр.син. -  синергійний ефект  від  працівників в межах формальних структурних груп та управління їхньою трудовою поведінкою;

      Есин.вз.- синергійний ефект від спільної, командної взаємодії колективів окремих структурних підрозділів, що виникає при поєднанні окремих частин в єдине ціле через здійснення управління персоналом підприємства [3].

Якісні й кількісні компоненти трудового потенціалу знаходяться у тісному взаємозв'язку, зберігаючи при цьому свою унікальність. Аналіз і оцінювання якісних та кількісних показників трудового потенціалу підприємства як цілісної системи необхідні для розробки прогно­зів у сфері праці; прийняття відповідних управлінських рішень щодо усу­нення дисбалансу між якістю трудового потенціалу людини й конкретним робочим місцем; максимального використання здібностей працівника до відповідної праці; визначення напрямків кадрової політики, які потребують першочергового фінансування; підвищення ефективності управління пер­соналом (мінімізації частки нереалізованих можливостей працівників, ско­рочення плинності кадрів, забезпечення умов для відтворення трудового потенціалу) [4].

Отже, комплексне оцінювання трудового потенціалу є одним із першочерговим завданням у напрямку підвищення загального потенціалу підприємства. Розроблення доцільної та обґрунтованої системи і процедури вимірювання вартості кадрової складової потенціалу підприємства вимагає комплексних досліджень як у напрямку кількісного вимірювання, так і якісного оцінювання, оскільки трудовий потенціал є індикатором загального стану та рівня сукупних можливостей підприємства з урахуванням усіх його проявів.

Список використаних джерел

1. Гуменюк В.Я. Методологічні проблеми аналізу трудового потенціалу / В.Я. Гуменюк В.Я., Г.Ю. Міщук // Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики. Регулювання соціально-трудових відносин на ринку праці. - К.: КНЕУ, 2005. - С. 138 - 145.

2. Набока Р.М. Методологічні проблеми вимірювання та оцінювання трудового потенціалу підприємства [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.rusnauka.com/22_PNR_2009/Economics/50309.doc.htm

3. Стец І. Проблеми формування та оцінювання трудового потенціалу підприємства. [Електронний ресурс]. – Режим доступу :http://www.econa.at.ua/Vypusk_3/stez.pdf

4. 3. Формування та оцінювання потенціалу підприємства: Навч. Посібник/Т.В. Калінеску, Ю.А. Романовська та ін. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2007. – 352 с.