Экономические науки/8. Математические методы в экономике

 

Романчук А.А., науковий керівник к.п.н., доц. Клочко О.В.

 

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

Пробеми моделювання стратегії інноваційного розвитку промислових підприємств України

 

Останніми роками великого значення набула проблема системного реформування українських підприємств. Постає питання про кардинальну зміну технологій виробництва, що пов'язане з інноваційною стратегією розвитку виробництва. Ефективна розробка і впровадження інновацій дозволяє підприємству успішно функціонувати у вже освоєних областях і відкривати можливості виходу на нові напрями. Особливої ролі це набуває в умовах ринкової економіки, що характеризується швидкою зміною кон'юнктури і активної конкурентної боротьби підприємств.

Ваговимий вклад в дослідження проблем інноваційного розвитку підприємства зробили як вітчизняні учені, так і зарубіжні: Шумпетер Й., Друкер П., Брукинг Е., Ансофф І., Уотерман Р., Валдайцев Ю., Корінний А.,Курносова О., Бажал Ю., Чумаченко М., Чухрай Н. та інші. Але не дивлячись на велику кількість наукових робіт, на сьогоднішній день розробка інноваційної стратегії розвитку підприємства все ж залишається дискусійним питанням. Особливо не вирішена проблема моделювання стратегії інноваційної діяльності підприємства.

У зв'язку з цим метою роботи є аналіз розробки і впровадження моделі інноваційного розвитку промислових підприємств в сучасних умовах України.

Управління інноваційним розвитком підприємства зумовлює необхідність створення моделі інноваційної стратегії розвитку підприємства, що дозволяє управляти цим розвитком.

Під стратегією розвитку промислового підприємства доцільно розуміти систему основних перспективних цілей і завдань підприємства, погоджених по ресурсах і термінах і забезпечуючих здобуття в перспективі найкращого економічного результату [1].

Модель інноваційної стратегії розвитку підприємства визначає послідовність можливих станів підприємства - напрями його інноваційного розвитку, які не можуть розглядатися як строго детерміновані, чітко визначаючі його діяльність. Вони призначені лише для характеристики «сценаріїв доріг» розвитку підприємства, загальні перспективи діяльності, пов'язані з досягненням намічених інноваційних цілей.

Складність розробки і реалізації інноваційної стратегії розвитку підприємства порівнянна з її значущістю, оскільки безпосередньо досліджувати таку стратегію проблематично, оскільки вона характеризує прогнозоване полягання підприємства в перспективі і плановані заходи, які необхідно здійснити для досягнення певної мети його діяльності.

Тому в основі аналізу інноваційного розвитку підприємства повинна лежати методологія економіко-математичного моделювання, яка дозволяє досліджувати економічні процеси шляхом створення їх образів (моделей).

Перевага використання економіко-математичних моделей полягає в можливості здобуття з їх допомогою підтверджуваних розрахунками виводів про загальні характеристики інноваційного розвитку підприємства.

Модель стратегії інноваційного розвитку підприємства повинна мати вигляд управлінського рішення, що стосується розробки і прийняття плану інноваційної діяльності підприємства. Слід зауважити, що в моделі має бути явно виражена математична залежність, як результатів управління, так і результатів діяльності підприємства від якісного і кількісного вмісту заходів розробленого плану інноваційного розвитку.

З цією метою необхідно володіти відповідним інструментарієм, як який можуть виступати різні методи, вживані в економічному моделюванні. Вони передбачають різні комбінації математичних розрахунків з метою оцінки стану підприємства, до якого приведе реалізація даної стратегії.

Проте, виходячи з того, що кожне підприємство є унікальним по своїх характеристиках, не існує єдиної універсальної моделі інноваційної стратегії розвитку. Виникає необхідність в розробці і впровадженні нового механізму, який дозволив би будь-якому підприємству сформувати стратегію власного інноваційного розвитку.

Таким чином, можна зробити висновок про важливість розробки універсальної моделі стратегії розвитку промислового підприємства на основі інновацій, яка дає можливість формулювати цілі розвитку, встановлювати послідовність процесу розробки і ухвалення управлінських рішень, формувати вимоги, яким повинні відповідати стратегічні плани інноваційної діяльності підприємства.

 

Література:

 

 1.  Батьковський М.А. Методи прогнозування стратегії розвитку підприємств оборонно-промислового комплексу // Моделі і методи прогнозування діяльності підприємств і галузей народного господарства / Збірка статей. – М.: ЦЕМІ РАН, 2004

2.   Гріньова В.М., Гріньов А.В. Проблемі інноваційного розвитку промислових підприємств//Інновації: проблемі науки і практики: Монографія.-Х.:ВД „ІНЖЕК”, 2006.-с.203-224

 3.  Курносова О.А. Необхідність інноваційного розвитку машинобудівних підприємств Донбасу // Вісник хмельницького національного університету: Хмельницький, 2006. - № 4., Т.3 (83). – С.118 – 122