Економічні науки / 8. Математичні методи в економіці

Лозовик Д. Б., Таран А. А.

Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського, Україна

ЗАСТОСУВАННЯ ЕКОНОМІКО-МАТЕМАТИЧНИХ МОДЕЛЕЙ ПЛАНУВАННЯ ОПТИМАЛЬНОГО ПЛАНУ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

На сучасному етапі розвитку економіки України актуальним залишається питання, за яких умов результативного управління підприємством є можливість чіткого та неупередженого передбачення наслідків управлінських рішень і здійснюваних заходів. Також для потреб управління підприємством важливим є моделювання розвитку розвитку підприємства [1]. У зв’язку з цим постає актуальне завдання дослідження за допомогою методів математичного моделювання умовного образу реального об’єкта з метою вивчення його поведінки, можливих варіантів подій, впливу окремих управлінських рішень тощо. Використовуючи результати методи математичного моделювання, можна здійснювати цільове управління підприємством для досягнення певних результатів його діяльності, позитивних змін, набуття підприємством нових можливостей, комплексних змін його стану та перспектив, вибору оптимального плану виробництва продукції [2]. Так як вдосконалення систем планів на підприємстві, втілення нових прогресивних методів прогнозування стають сьогодні необхідними для стимулювання використання наявних і прихованих результатів, що підвищують економічну ефективність фінансово-господарської діяльності будь-якого підприємства.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблеми вдосконалення системи фінансово планування та моделювання розвитку підприємства досліджують вітчизняні та зарубіжні вчені, а саме О. В. Білик [1],                       Г. М. Тарасюк [2], Т. Є. Циба [3], Л. Т. Шваб [2] та інші.

Метою дослідження є розробка комплексу економіко-математичних моделей для прогнозування основних показників фінансового плану та конкретизувати цілі моделювання розвитку підприємства, побудувати характерну його розвитку модель.

Моделювання розвитку підприємства має цільовий характер і його цілі визначають:

-  Створення образу майбутнього розвитку підприємства для потреб управління;

-  Встановлення меж розвитку підприємства за певних умов;

-  Вивчення чинників і ресурсів, що впливають на його фінансовий стан;

-  Дослідження змінюваності ресурсів для розвитку підприємства;

-  Використання сценарного аналізу щодо розвитку підприємства для потреб управління;

-  Напрям використання інформації [4].

До таких моделей відноситься економіко-математична модель планування фінансових показників та знаходження оптимального плану виробництва, суть якої полягає в тому, що вона дозволяє знайти кількісне вираження взаємозв'язків між фінансовими показниками та факторами, їх визначальними. Економіко-математична модель представляє собою точний математичний опис економічного процесу, тобто опис факторів, що характеризують структуру та закономірності зміни даного економічного явища за допомогою математичних символів і прийомів (рівнянь, нерівностей, таблиць, графіків і т.д.). У модель включаються тільки основні (визначальні) чинники. Модель може будуватися за функціональною або кореляційного зв'язку. Функціональний зв'язок виражається рівнянням виду: Y = f (х), де У - показник; х - фактори. В економіко-математичну модель повинні включатися тільки основні чинники.

Так, наприкладі, розглянемо вдосконалення фінансового планування на підприємства, яке для збереження комерційної таємниці позначимо за Х, та розробимо фінансовий план підприємства на майбутній період за допомогою економіко-математичної моделі на основі даних попередніх періодів. Розрахувавши всі показники (доходи, витрати, фінансові результати діяльності, графік погашення простроченної кредиторської заборгованності) ми одержимо фінансовий план, що дасть змогу зробити висновки та прийняти рішення на плановий період.

Формування моделі планування виробництва на підприємстві має враховувати його складну природу, водночас бути цілісним, щоб сформована модель відображала оптимальний план виробництва та вдосконалення розвитку, за яким підприємство отримає максимальний прибуток від реалізації продукції та послуг.

Отже, застосування економіко-математичних моделей для прогнозування та планування діяльності підприємства дає більш точну оцінку майбутньої величини фінансових показників, дозволяє керівництву підприємства більш ефективно управляти ресурсами та досягати максимального прибутку при виборі з можливих планів виробництва.

Список використаних джерел:

1.                 Білик О. В. Вдосконалення фінансового планування на підприємстві з використанням економіко-математичних моделей // Актуальні проблеми економіки. – 2010. - №8. – С 219-227.

2.                 Тарасюк Г. М., Шваб Л. І. Планування діяльності підприємства. – К.: Каравела, 2005. – С. 312.

3.                 Циба Т. Є. Особливості і механізм стратегічного планування // Актуальні проблеми економіки. – 2006. - №2. – С. 159-172.

4.                 Погорелов Ю. С. Моделювання розвитку підприємства // Актуальні проблеми економіки. – 2009. - №10. – С.51-59.