Экономические науки/8. Математические методы в экономике

 

Шкарпітна Г.В., науковий керівник к.е.н., доц. Потапова Н.А.

 

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

Моделювання інвестиційного процесу технічного розвитку підприємства

 

У статті розглянуті актуальні питання вдосконалення теоретичних принципів і підходів до досліджень в процесі планування та оцінки ефективності технічного розвитку підприємств, а також оптимізації вибору джерел фінансування інвестицій.

Девальвація національної валюти Україна в ході світової економічної кризи вкрай негативно позначається на українській економіці, оскільки Україна є імпортно-орієнтованою державою. Економіко-математичне моделювання процесів, пов'язаних з технічним розвитком українських підприємств, сьогодні є ключовим питанням, яке вимагає подальшого вивчення вітчизняними вченими-економістами і розробки ними науково-практичних рекомендацій щодо вирішення проблем технічного розвитку підприємств.

Наявність залучення достатніх фінансових ресурсів є обов'язковою умовою здійснення будь-яких інвестицій, у тому числі в технічний розвиток підприємства. Припустимо, підприємство планує здійснити інвестиції в технічний розвиток, у формі технічного переозброєння діючого виробництва, для чого йому необхідно придбати об'єкти нової техніки вартістю I потр..

Пропонуємо використовувати в моделі наступну систему обмежень:

1.Обмеження за розміром необхідного капіталу. Вартість нової техніки, виробничих площ, придбання яких фінансується за рахунок власних коштів Iсоб., позикових коштів у формі банківського кредиту I кр, отриманих у фінансовий лізинг Iліз, в операційну оренду I ар.

Iсоб. + I кр + I ар  + Iліз= I потр

2. Обмеження за ціною використовуваних джерел фінансування. Середньозважена ціна використовуваних джерел фінансування Цфін не повинна перевищувати внутрішню норму прибутковості в базових умовах ВНДбаз, тобто до здійснення заходів у технічний розвиток

Ц фін ≤ ВНД баз

У розгорнутому вигляді викладене обмеження може бути представлено:

3. Обмеження за рівнем прибутковості. Заходи з технічного розвитку доцільно здійснювати, якщо індекс прибутковості після введення в експлуатацію об'єктів нової техніки і площ ІД фін не нижче індексу прибутковості до такого введення ІД баз, тобто

ІД фін> ІД баз

Дане обмеження випливає з необхідності отримання від інвестицій норми прибутку не меншою, ніж в базових умовах. Перевищення ІДфін над ІДбаз буде свідчити про те, що виробнича діяльність в базових, існуючих, умовах, тобто до проведення заходів з технічного розвитку, забезпечує більш високу прибутковість, ніж після проведення таких заходів.

,

де ЧДПсоб, ЧДПкр, ЧДПліз, ЧДПар - чистий грошовий потік при придбанні нової техніки та площ за рахунок власних коштів, кредитних ресурсів, отриманих у фінансовий лізинг і в операційну оренду відповідно, грн.

4. Обмеження за рівнем фінансової стійкості. Cпіввідношення позикових коштів, залучених в формі кредиту, I кр і загальної величини необхідного капіталу Iпотр не повинно перевищувати значення ƒ  тобто

5. Обмеження за розміром обсягу доступного власного капіталу, який підприємство може дозволити собі інвестувати в технічний розвиток.

I соб  ≤ К соб д

Загальна ефективність використовуваних джерел фінансування Еффін визначається сумарною ефективністю використання кожного джерела фінансування - власні кошти Ефсоб, банківського кредиту Ефкр, операційної оренди Ефар та фінансового лізингу Ефліз:

Еффш = (Ефсоб + Ефкр + ЕФар + ЕФліз) → max.

Визначимо показники ефективності використання кожного джерела фінансування. У загальному вигляді показник ефективності Еф визначається як співвідношення чистих вигод В і чистих витрат З:

              

Якщо з метою спрощення позначити співвідношення вигод і витрат від використання власного капіталу, банківського кредиту, операційної оренди, фінансового лізингу показниками псоб, пкр, пар, пліз відповідно, то цільова функція може бути записана наступним чином:

Еффін = (псоб · Iсоб. + пкр · I кр + пар · I ар  + пліз · Iліз) → max.

Таким чином, пропонована модель оптимального вибору джерел фінансування інвестицій в технічний розвиток підприємства має вигляд. 


I соб  ≤ К соб д

Iсоб. + I кр + I ар  + Iліз= I потр


Еффін = (псоб · Iсоб. + пкр · I кр + пар · I ар  + пліз · Iліз) → max.

Висновки. Запропонована модель дозволяє обгрунтувати вибір джерел фінансування інвестицій в технічний розвиток підприємства, що, при обліку ряду відмежування і вимог, дозволяє максимізувати загальну ефективність використання таких джерел.

Література:

1. Львів Д. С. Ефективне управління технічним розвитком. - М.: Економіка, 1990. - 255 с.

2. Кузнецов А. С. Планування та організація технічного розвитку виробничого об'єднання. - М.: «Машинобудування», 1988. - 96 с.

3. Муравйов А. І. Планування технічного розвитку об'єднання. - М.: Економіка, 1986. - 64 с.