Гончар Олеся Миколаївна

Україна, Чернівецький національний університет ім..Ю.Федьковича

gonchar_olesya@gala.net

Вміст і динаміка біогенних речовин у поверхневих водах басейну Дністра

 

Біогенні речовини відносяться до переліку найважливіших показників якості води та стану водної екосистеми. Аналіз просторово-часової динаміки біогенних елементів важливий з точки зору їх значимості для формування якості води. Зокрема, стан водних ресурсів Дністра та його басейну є дуже актуальним питанням, так-як в Україні питною водою з р. Дністер забезпечуються немало великих та малих міст Західної України. В цілому для басейну Дністра питання вмісту богенних речовин потребує додаткового вивчення.

Методологічною основою даного дослідження слугували положення, підходи та принципи класичної гідрохімії. В роботі використані матеріали режимних спостережень Гідрометеослужби України, Держводгоспу України за станом поверхневих вод басейну Дністра за період 1994-2009 рр.  Дослідження проведені по 42 пунктах спостереження з яких 19 розташовані на р. Дністер, 23 – на його притоках.

До біогенних речовин у природних водах належать мінеральні речовини, які найбільш активно беруть участь у життєдіяльності водних організмів: це сполуки азоту, фосфору і силіцію [1,2]. До основних джерел надходження біогенних речовин (сполук азоту і фосфору) у річкові води відносять комунальне господарство, промисловість, сільське господарство, тваринництво, землеробство, атмосферні опади. Значну роль також відіграють внутрішні процеси у водному об’єкті [1,2,3].

Азот амонійний (N-). Із аналізу просторово-часової динаміки азоту амонійного у воді басейну Дністра слід відзначити найбільшу його концентрацію, із постійним перевищенням встановлених нормативів, у воді р. Тисмениця. Також спостерігається деяке підвищення концентрації N- під час літньо-осінньої межені, у відповідно  вищі температурні періоди.

Азот нітритний (N-). За середніми багаторічними даними виявлено збільшення концентрації NO2- у воді Дністровського водосховища відповідно до фонових показників NO2- у воді р. Дністер. Відтак, максимальні значення >0,06 мгN/дм3 за середніми багаторічними даними виявлено біля м. Новодністровськ, вище і нижче греблі (рис.1). У воді приток практично у всі гідрологічні сезони високі концентрації азоту нітритного  спостерігаються у воді р. Тисмениця. У просторовому відношенні виявлено деяке збільшення NO2- у воді приток рівнинної частини, що пояснюється використанням угідь даної території басейну у сільському господарстві і відповідно більшою ймовірністью потрапляння мінеральних добрив у поверхневі води із стоковими сільськогосподарськими водами.

Рис. 1. Сезонна динаімка вмісту нітрит-іонів у воді р. Дністер, (1994-2009 рр..), мг/дм3

Азот нітратний (N-). Із проаналізованої часової динаміки вмісту нітратів у воді басейну р. Дністер виявлено збільшення їх кількості у період весняного водопілля. Це можливо зумовлено, з одного боку вимиванням нітратів із ґрунтів, а з іншого боку, інтенсивною нітрифікацією органічних речовин які знаходяться у воді. У просторовому відношенні чітко проявляється підвищення N- у межах Дністровського водосховища, що може свідчити про властиву для водосховищ евтрофікацію водойм.

Фосфати (). Вміст фосфатних іонів у басейні р. Дністер змінюється в різних сезонах. Максимальна концентрація виявлена у період літньо-осінніх паводків. Під час весняної повені вміст   є мінімальним. У просторовій зміні концентрації фосфатних іонів виділяється нижня частина басейну. А саме, у воді створу с. Маяки у всі гідрологічні сезони виявлено максимальний вміст  .  У воді Дністровського водосховища спостерігається збільшення вмісту фосфатних іонів у три рази відповідно до їх вмісту у воді р. Дністер, що знову ж таки пояснюється особливими внутріводоймними процесами характерними для водосховищ.

Фосфор загальний (мінеральний і органічний)Рзаг  .Вміст загального фосфору у воді річок басейну Дністра змінюється у різні сезони,  що зумовлено зміною температурного режиму. А саме, максимальна концентрація виявлена у літньо-осінній період,  під час літньо-осінньої межені (60% створів р. Дністер, 54% у притоках р. Дністер) у  період високих температур і  низьких рівнів води та літньо-осінніх паводків (40% створів). Мінімальний вміст загального фосфору у більшості випадків (60%) спостерігається під час зимової межені. По деяких створах мінімум Рзаг виявлено під час весняної повені. У просторових особливостях збільшення концентрації Рзаг спостерігається у лівобережних притоках р. Дністра.  Можливо підвищений вміст фосфору, який спостерігається у воді лівих приток басейну Дністра пов'язаний із наявними фосфоритовими родовищами.

Кремній (Si).  Відповідно до часової зміни сполук азоту концентрація кремнію змінюється відповідно до зміни гідрологічних сезонів із максимальним значенням у період весняної повені. Виявлено також підвищення вмісту кремнію у воді лівобережних рівнинних приток р. Дністер. У воді р. Дністер помітної зміни концентрації кремнію не виявлено.

Слід відзначити підвищення концентрації (вище ГДК) нітритних іонів у воді Дністровського водосховища, та деяке їх збільшення у воді рівнинних приток басейну, що пов’язано із активним використанням даної частини басейну у сільському господарстві. Загалом вміст біогенних речовин  збільшується в межах Дністровського водосховища, що може вказувати на евтрофування водойми.

Література:

1.     Пелешенко В.І., Хільчевський В.К. Загальна гідрохімія. – К.: Либідь, 1997. – 384 с.;

2.    . Сніжко С.І. Оцінка та прогнозування якості природних вод: Підручник. – К.: Ніка – Центр, 2001. – 264с.;

3.    . Сніжко С.І., Середа К.А. Характеристики стану досліджень та вмісту біогенних речовин у воді річок України// гідрологія, гідрохімія і гідроекологія, 2001. – Т.2. – с.511-521;