Михайлова Лариса Миколаївна,

Луганський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти

 

 

методолоігічні засади Формування в підлітків

художньо-Естетичної компетентності 

 

Серед найважливіших цінностей соціокультурної сфери суспільства особливе місце посідають естетичні цінності, завдяки яким людина набуває досвід сприймання й освоєння дійсності за законами краси, виразності, гармонії, єдності змісту та форми, витонченості тощо.

Формування в підлітків художньо-естетичної компетентності  постає як одне з найважливіших завдань вітчизняної освітньої системи, що обумовлюється  здебільшого негативним впливом сучасної естетичної культури на свідомість і поведінку підростаючого покоління, яке здебільшого обирає для задоволення своїх естетичних потреб продукти масового мистецтва.

Серед найефективніших засобів впливу на естетичну свідомість особистості було і залишається мистецтво. Найбільш цікаві пошуки в цьому напрямі здійснені вітчизняними науковцями: В.Бірулею, В.Драченко, С.Волковою, Г.Єскіною, О.Крюковою, Н.Миропольською, Л.Масол, І.Регейло, О.Рудницькою, Н.Савченко, Т.Фурсенко, В.Шахрай та ін., що визначаються новими підходами до естетичного виховання підростаючого покоління.

Залучення школярів до кращих взірців художньої культури сприятиме  формуванню в них ціннісних орієнтацій, здатності до естетичного сприйняття й переживання, розвитку творчої активності в мистецькій та трудовій діяльності забезпечується застосуванням компетентнісного підходу  як методологічної основи організації навчально-виховного процесу загальноосвітніх навчальних закладів.

Компетентнісний підхід в освіті науковці пов’язують зі спрямованістю навчально-виховного процесу на формування і розвиток ключових (базових, основних) і предметних компетентностей,  що обумовлюється переходом світової спільноти до інформаційного суспільства, глобалізацією всіх сфер його життєдіяльності, розмаїттям художньо-естетичного простору.

У зв’язку з цим особливої актуальності набуває естетичне виховання особистості, оскільки, по-перше, воно тісно пов’язане з моральним вихованням, адже краса є своєрідним регулятором людських взаємин, завдяки красі людина тягнеться до добра (якого сьогодні не вистачає в людських стосунках), по-друге, гармонізує й розвиває всі духовні здібності індивіда, необхідні як у творчій діяльності, так і в міжособистісному спілкуванні; по-третє, в процесі естетичного виховання відбувається формування й розвиток емоційно-чуттєвої сфери та “естетичного мислення” (Б.Ананьєв, В.Асмус, Л. Божович, Л.Виготський, С.Гольдентрихт, М.Гальперін,  І. Джидар’ян, О.Запорожець, І.Зязюн, І.Кон, Л.Левчук, О.Леонтьєв, В.Лутаєнко, С.Рубінштейн, П.Якобсон та ін.), що слугує підставою для формування в молодого покоління художньо-естетичної компетентності. 

Художньо-естетична компетентність передбачає розвиненість художніх інтересів, смаків, потреб, ідеалів та естетичних ціннісних орієнтацій у галузі мистецтва, художньо-образного мислення, опанування мовами різних видів мистецтва, здатність бути слухачем, глядачем, читачем і творцем,  вміння сприймати, інтерпретувати та оцінювати художні твори, висловлювати особистісне ставлення до них, аргументуючи свої думки та оцінки, готовність використовувати отриманий досвід у самостійній творчій діяльності. 

В основу формування в підлітків художньо-естетичної компетентності покладено ядро художньої культури - мистецтво  як унікальна форма суспільної свідомості, що сприяє духовному розвитку й удосконаленню внутрішнього світу людини. Як зазначає В.Лутаєнко, мистецтво “розвиває передусім естетичний бік мислення”, а “естетика мислення прямо пов’язана зі ступенем участі людини в художній творчості й сприйняттям її наслідків”[4, с. 214] .

Формування цієї компетентності досягається завдяки реалізації ідеї інтеграції. Впровадження в шкільну практику комплексу видів мистецтв дозволяє розширити асоціативне мислення учнів, збагатити їхнє суб’єктивне художнє світосприймання і світовідчуття, створити умови для розвитку сенсорної, емоційної та інтелектуальної сфер [2, с.2]. Для цього можна скористатися такими формами роботи, як: “вернісаж”, музично-літературна композиція, заочна подорож, сюжетно-рольова гра тощо. Інтеграція різних видів мистецтва дозволяє формувати й розвивати найвищій рівень вібрації почуттів людини, які, синхронізуючись, здатні  надихати її на збагачення навколишнього світу  творенням краси.

Отже, орієнтуючи підлітків на знайомство й сприйняття дійсно художніх цінностей засобами різних видів мистецтва, їх інтеграції, спрацьовують психологічні механізми, результатом дії яких є формування в них художньо-естетичної компетентності, що виявляється в умінні диференціювати твори мистецтва, оцінювати їх за критеріями художньої досконалості, відбирати саме ті, що збагачують внутрішній світ людини.

Література

1.     Гадамер Г.Г.Актуальность прекрасного/Г.Г.Гадамер.- М.: Искусство, 1991.- 367с.

2.     Гайдамака О. Інтегративна мистецька освіта – крок у майбутнє/ О.Гайдамака// Мистецтво та освіта.- 2006.-№4.-С.2-4.

3.     Зимняя И.А. Ключевые компетенции – новая парадигма результата образования/ И.Зимняя//Высшее образование сегодня.- 2003.-№5.-С.35-37.

4.     Лутаєнко В.С. Естетика мислення/ В.Лутаєнко. – К.: Мистецтво, 1974. – 243с.

5.      Олексюк О. Духовний потенціал мистецтва/О.Олексюк // Мистецтво та освіта. - 1996.- №2.-С.2-6.

6.     Рыжаков М.В. Ключевые компетентности в стандарте: возможности реализации/М.Рыжаков//Стандарты и мониторинг в образовании.- 1999.- №4.