Педагогічні науки / Сучасні методи викладання

 

Калишенко Г.О.

Глухівський національний педагогічний університет ім О. Довженка

 

Роль тренінгу при підготовці викладачів

фізичного виховання

 

Фізичне виховання — це педагогічний процес спрямований на фізичний розвиток, функціональне удосконалення організму, навчання основним життєво важливим руховим навичкам, вмінням і зв'язаних із ними знаннями для успішної наступної професійної діяльності. На сучасному етапі фізичне виховання стикається із все більшою кількістю проблем. Найочевиднішими є питання матеріального забезпечення, але наряду з цим фактором сучасні спеціалісти педагоги вказують на такі основні методичні проблеми фізичного виховання у ВНЗ:

відсутність системного підходу при вивченні та вдосконаленні фізичного виховання студентів у вищих навчальних закладах (як правило, аналізується якась одна сторона даної проблеми — «викладацька» чи «студентська»);

недостатність вивчення педагогічних умов формування свідомого ставлення студента до фізичного виховання, що неможливо створити і реалізувати без найтіснішого особистісного співробітництва між викладачем і студентом;

механічність, позбавлення творчості процесу фізичного виховання у свідомості студентів.

Зважаючи на наявність вказаних проблем, в сучасних умовах реформування освіти необхідно швидкими темпами впроваджувати в процеси підготовки бакалаврів та магістрів сучасні методи навчання, які дозволять створити орієнтацію освіти від процесу до результату. Гуманістична спрямованість сучасної освіти полягає в постановці мети – розвинути людину, її особистісні якості, адже розвиток людини визначає розвиток суспільства. Нині актуальним є створення нових освітніх технологій, які мають сприяти загальному розвиткові особистості, формуванню її світоглядної культури, індивідуального досвіду, творчості [5].

Як зазначено у [10], основними вимогами взаємодії учня й педагога повинні бути: креативність; комунікативність; педагогічна діагностика для виявлення творчого потенціалу особистості кожного учня; творча співпраця педагога й учня, що передбачає спільну мету – формування творчої та всебічно розвиненої особистості.

Зрозуміло, що підготувати такого вчителя фізичної культури, застосовуючи ілюстративно-пояснювальний метод навчання, неможливо. Творчість вчителя, активність вчителя, самостійність вчителя у прийнятті рішень не формуються  спонтанно. Вони визначаються спрямованістю, стратегією, змістом і технологією процесу навчання й виховання у ВНЗ, які готують фахівців з фізичної культури. Один з найефективніших шляхів розв’язання цієї проблеми є проведення тренінгів. Тренінг (англ. training) — це запланований процес модифікації (зміни) відношення, знання чи поведінкових навичок того, хто навчається, через набуття навчального досвіду з тим, щоб досягти ефективного виконання в одному виді діяльності або в певній галузі.

Новий підхід характеризується використанням інтерактивних методів, які забезпечують двонаправлений потік інформації: викладач-студент і студент-студент незалежно від форми заняття. Впровадження нових технологій має бути спрямованим на підвищення якості освіти і, як наслідок, на підвищення конкурентноздатності навчальних закладів. Однією з найбільш актуальних проблем сучасної освіти є побудова такого процесу навчання, який міг би бути основою формування мотиваційної сфери студентів, учасників тренінгу.

У зв'язку з цим виникають суперечності між існуючим станом мотивації навчання у студентів ВУЗу і сучасними вимогами до їх учбової активності; між потребами практики в науково-обгрунтованих рекомендаціях по управлінню мотиваційною сферою студентів і відсутністю достатніх для цього науково-педагогічних знань. Формування повноцінної особистості студента має важливе практичне значення. Формування особистості людини відбувається у продовж всього її життя, а саме у вищій школі закладаються основні особисті якості фахівця, у подальшій професійній діяльності відбувається «подальша шліфовка як особистості». До числа найважливіших якостей особистості сучасного фахівця можна віднести ініціативу та відповідальність, спрямованість до новаторських рішень, потреба у постійному оновленні своїх знань.

В процесі навчання студент зустрічається з низкою проблем, педагогічний аспект яких зв'язаний з пристосуванням до нової дидактичної ситуації, принципово відрізненої від шкільної формами та методами організації учбового процесу. Ця новизна та пов'язані з нею труднощі створюють свого роду дидактичний бар'єр, який повинен бути подоланий. Тому у розвитку особистості майбутнього фахівця важливе значення має формування позитивних мотивів та дійсних цілей, оскільки мотиви та цілі є важливими детермінантами діяльності.

Структура мотивів студента, сформована у час навчання, стає стержнем особистості майбутнього фахівця. Отже, розвиток позитивних навчальних мотивів є невід'ємною складовою виховання особистості студента.

Розглядаючи мотивацію учбової діяльності, необхідно підкреслити, що поняття мотив тісно пов'язане з поняттям мета і потреба. Вони взаємодіють і отримали назву мотиваційна сфера. У літературі цей термін включає всі види спонукань: потреби, інтереси, цілі, стимули, мотиви, схильності, установки. Учбова мотивація під час тренінгу визначається як окремий вид мотивації, включений в певну діяльність, - в даному випадку діяльність навчання, тренінгову діяльність. Як і будь-який інший вид, учбова мотивація під час тренінгу визначається поряд з специфічними чинниками для тієї діяльності, в яку вона включається. По-перше, вона визначається освітньою системою, освітньою установою; по-друге, - організацією освітнього процесу; по-третє, - суб'єктними особливостями того, хто навчається; по-четверте, - суб'єктивними особливостями викладача-тренера і, перш за все, системи його відносин до студентів, до справи; по-п'яте - специфікою навчальної дисципліни.

Головним очікуваним результатом тренінгів є розвиток кожної окремої особистості студента в цілому або її окремих якостей професійно орієнтованих. Тренінги - спрямовані головним чином на формування у студентів нових умінь та навичок, у тому числі професійних.

На думку О. Пометун, Л. Пироженко [8], сутність тренінгового навчання полягає в тому, що навчальний процес відбувається за умов постійної, активної взаємодії всіх учасників. Це співнавчання, взаємонавчання (колективне, групове навчання в співпраці). Отже, сутністю цієї форми навчання є взаємодія, діалог, що виключає домінування одного учасника навчального процесу над іншим, домінування однієї думки над іншою. Такі тлумачення дають можливість говорити про тренінгове  навчання як діалогічне, що забезпечує у вищому навчальному закладі взаємодію викладача та слухача.

Т.Воронцова, В.Пономаренко [4] вважають тренінг формою групової роботи, що забезпечує активну і творчу взаємодію його учасників між собою та тренером (учителем).

Слід відзначити, що тренінг і традиційні форми навчання мають суттєві відмінності. Традиційне навчання більш орієнтоване на правильну відповідь, і за своєю сутністю, є формою передавання інформації та засвоєння знань. Натомість тренінг, перш за все, орієнтований на запитання та пошук. На відміну від традиційних, тренінгові форми навчання ініціалізують потенціал людини: рівень та обсяг її видів компетентностей, які мають місце в професійній діяльності (соціальна, соціально-психологічна, цілевизначальна, комунікативна, технологічна, продуктивно-результативна, прогностична, аналітико-синтетична, ситуативна, організаційна, емоційна та інтелектуальна), самостійність, здатність до прийняття рішень, до взаємодії тощо.

Слід зауважити, що традиційна форма передачі знань сама по собі не є чимось негативним, проте за наявності у сучасному світі швидких змін і безперервного старіння знань, традиційні форми на­вчання можуть бути успішними тільки в обмеженій кількості застосувань.

С. Страшко, Л. Жовотовська вказують що висока ефективність тренінгового навчання є результатом того, що при його проведенні цінується точка зору і знання кожного учасника; існує можливість вчитися, виконуючи практичні дії; можна припускатися помилок, які не призводять до покарання або негативних наслідків; відсутні оцінки та інші  засоби оцінювання; є можливість поділитися своїм досвідом і проаналізувати його у комфортній атмосфері без примусу [12].

Тренінг сприяє інтенсивності навчання, результат якого досягається завдяки власній активній роботі його учасників. Знання під час тренінгу не подаються в готовому вигляді, а стають продуктом актив­ної діяльності самих учасників. У центрі уваги - самостійне на­вчання учасників та інтенсивна їх взаємодія. Відповідальність за результативність навчального процесу несуть однаковою мірою як ведучий, так і кожний учасник тренінгу.

Ефективність і результативність тренінгу у значній мірі залежить від того, наскільки правильно буде організовано процес тренінгу та сформовано його сценарій.

 

 

Література:

1. Афанасьев Н.В., Гонтарева И.В. Место тренинга в обучении и развитии компетентного специалиста. // Економіка розвитку. – 2009. – №2(50). С. 83-84.

2. Афанасьев Н.В., Тышенко Д.А. Проблема выбора концепции тренинга для подготовки компетентного специалиста. // Економіка розвитку. – 2009. – №2(50). С. 85-86.

3. Базарова Г. Разработка программы тренинга [Электронный ресурс]. Режим доступу - http://www.irinam.com/ index.php?newsid=524

4. Воронцова Т.В. Осанови здоров’я, 5 клас: посіб. для вчителя/ Воронцова Т.В. Пономаренко В.С. –К.: Алатон, 2005. – 264 с.

5. Ефективність тренінгової методики навчання у перепідготовці вчителів фізичної культури в початковій школі [Электронный ресурс]. Режим доступу -  http://osvita-dnepr.com/index.php/metodichni-rekomendatsiji/

6. Кардашина О.В. Профессиональный тренинг в системе повышения квалификации и переподготовки социальных педагогов: дис. ... канд. пед. наук : 13.00.08/ Кардашина Ольга Викторовна. - Москва, 1999. - 234 c.

7. Карпюк Р.П.. Підготовка майбутніх учителів фізичної культури до розв'язання педагогічних ситуацій: дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Карпюк Роман Петрович. — Вінниця, 2005. — 204с.

8. Пометун О. І. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: навч. посіб./ О.І.Пометун, Л.В.Пироженко. – К.: Ранок. 2004. -194с.

9. Романова К.Є. Методична система формування та розвитку педагогічної майстерності вчителів: автореф. дис…. д-ра пед.. наук.: спец. 13.00.08  «Теорія і методика професійної  освіти» / Романова Каріне Євгенівна; Шуйский держ. пед. ун-т. – Шуя, 2010. 45с.

10. Савченко В.А. Формування професійної майстерності вчителів фізичної культури в системі післядипломної педагогічної освіти [Электронный ресурс]. Режим доступу - http://osvita-dnepr.com/index.php/metodichni-rekomendatsiji.

11. Сидоренко Е. В. Тренинг коммуникативной компетентности в деловом взаимодействии. — СПб.: Речь, 2003. — 208 с.

12. Соціально-просвітницькі тренінги з формування мотивації до здорового способу життя та профілактики ВІЛ/СНІДу/[уклад. Страшко С.В., Животовська Л.А., Гречишкіна О.Д., Міненюк А.О.]. – К.: Освіта України, 2006. – 260 с.