Філологічні науки / 5. Методи і прийоми контролю рівня володіння іноземною мовою                   

 

ас. Шостак У.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Професійний портфель майбутнього вчителя іноземної мови: структура і зміст

          Педагогічний процес базується на особистісно орієнтованому підході до організації навчального процесу. Під розвитком особистості мається на увазі її становлення  суб'єктом  життєдіяльності, яке визначає і утримує траєкторію її життєвого руху. Освіта дорослих покликана допомогти людині адаптуватися до змін і примножити свої духовні і життєві сили, свій творчий потенціал.

    Під актуальністю особистісно професійного зростання розуміється процес появи інтересу учителя до можливостей власного особистісного професійного саморозвитку і визначення шляхів розкриття внутрішніх потенцій. В більшості випадків актуалізація особистісно професійного зростання учителя здійснюється в процесі вирішення протиріч: між наявними умовами, ситуаціями, інтересами і намірами особистості; між уявленнями особистості про власні можливості і себе саму в цілому і реаліями .

     В якості   методологічних   принципів , спрямованих  на актуалізацію   особистісно   професійного   зростання  учителя/викладача,   можуть  бути           визначені такі принципи, як: принцип самостійності і добровільності;   актуалізації результатів навчання; обліку і розвитку освітніх потреб;   дихотомічного підходу; гуманістичної опосередкованості; проблемно-особистісної спрямованості; самовизначення; діалогічності.

   Професійний портфель учителя як засіб формування його організаційної, управлінської і педагогічної культури представляє собою пакет документів, що відображають всі аспекти педагогічної діяльності : освітній, навчальний, виховний, розвиваючий комунікативно-пізнавальний, рефлексивний.

  Професійний портфель учителя ІМ є мотиваційною основою для  самоудосконалення і саморозвитку, що можна досягнути, акумулюючи весь досвід створення і практичного використання Європейського Мовного Портфеля, Портфоліо учня, Методичного Портфеля і окремих варіантів Портфеля учителя.

Таблиця 1

             Професійний Портфель майбутнього вчителя ІМ

 
Європейський Мовний Портфель

 

Портфоліо

учня

 

Методичний Портфель

 

Портфель учителя

 

   

  Структура   Професійного   портфеля   учителяа ІМ складається з чотирьох розділів:

  1 розділ – „Офіційні документи” підтверджують професійний статус учителя: диплом, копія трудової книжки, сертифікати, посвідчення, свідоцтва про підвищення кваліфікації, відомості про нагородження і заохочення.

  2     розділ    -    „Професійна    діяльність”    -   представляє аналітичні дані про терміни, зміст і практичний вихід напрацювань вчителя у царині самоосвіти за останні п'ять років.

  3 розділ – „Діагностика/самодіагностика успішності учителя” - складається з   різних   дидактичних   матеріалів стосовно аналізу,   оцінки/самооцінки особистості учителя,   його   власної   професійної   діяльності   і культури педагогічного спілкування, відгуків,тощо.

  4      розділ     -     „Педагогічні     плани”     -     дозволить     учителеві  продемонструвати   навички   проектування   власної  освітньої педагогічної діяльності на найближчі п'ять років. Важливо, щоб вчитель, проаналізувавши свої успіхи, не зупинявся на досягнутому,  а об'єктивно  оцінив  свої  можливості  і  побачив  способи подолання труднощів для досягнення кращих результатів.

    Крім того, необхідними складовими Професійного Портфеля учителя – початківця з ІМ, є Мовний Портфель і Методичний Портфель.

  Розділ „Додаток” факультативний і представляє особисті творчі досягнення вчителя: сценарії відкритих уроків, позакласних заходів реферати, доповіді, проектні роботи, авторські програми, методики, публікації.

  Рівневий підхід до структуризації моделі професійного розвитку вчителя дозволяє співвідносити зміст освітніх програм з досвідом його педагогічної діяльності, особистісними очікуваннями і професійно-орієнтованими інтересами.

                                                                                                       Таблиця 2

РІВНЕВА МОДЕЛЬ ПРОФЕСІЙНОГО РОЗВИТКУ УЧИТЕЛЯ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ

1РІВЕНЬ.  -------- Професійно-орієнтований

                                  базовий рівень компетенції

молодий учитель

 

II РІВЕНЬ.--------- Професійно-просунутий рівень компетенції

                                                                                       

Компетентний учитель

 

III РІВЕНЬ.--------- Професіонально-підвищений рівень компетенції

Вчитель-експериментатор

Вчитель-інноватор

 

 

IV РІВЕНЬ.------- Професіонально-високий рівень компетенції

вчитель-консультант

вчитель-методист

вчитель-організатор навчально-виховного процесу з ІМ

 

 

    Ефективним засобом формування комунікативної мовної компетенції учителя ІМ є Європейський Мовний Портфель для філологів (викладачів мови, письмових і усних перекладачів) . Європейський Мовний Портфель сприяє розвитку мовних умінь і компетенцій, необхідних для професійної діяльності вчителя ІМ і складається з трьох розділів: „Мовний паспорт”, „Мовна біографія”, „Досьє”.

    Мовний паспорт є окремим документом, загальним для всіх моделей Європейських мовних портфелів.

Мовна біографія містить листи самооцінки, в яких представлено дві групи дескрипторів. Дескриптори мовних умінь загального характеру по видах мовленнєвої діяльності - аудіювання, діалогічне і монологічне мовлення, читання і письмо (6 рівнів - А1, А2, В1, В2, С1, С2) - дозволяє оцінити рівень володіння ІМ, яка використовується в ситуаціях професійного і непрофесійного спілкування. Професійно-орієнтовані дескриптори визначають мовні уміння, які мають пряме відношення до професійної діяльності вчителя/викладача ІМ (4 рівні - В1, В2, С1, С2) і усного/писемного перекладача (3 рівні - В2, С1, С2) .

     Професійно-орієнтований базовий рівень компетенції (мовний аспект) припускає володіння ІМ на рівні В1.

    Професійно-просунутий рівень комунікативної компетенції (мовний аспект) припускає володіння ІМ в професійній сфері діяльності не нижче  рівня В2.

    Професійно-підвищений рівень комунікативної компетенції і професійно-високий рівень комунікативної компетенції (мовний аспект) припускають володіння  ІМ на рівні В2-С1. Для визначення рівня володіння ІМ пропонується використовувати таблицю самооцінки, в основі якої покладені матеріали Європейського Мовного Портфеля.

 

Література:

1. Анисимов О.С. Методологическая культура педагогической деятельности и мышления. — М.: Экономика, 1991. - 168 с.

2. Европейский языковой портфель для филологов. - М.: МГЛУ, 2003. - 75 с.

3. Елканов  СБ.  Основы   профессионального   самовоспитания   будущего учителя. -М.: Просвещение, 1989. - 189 с.

4. Загвязинский В.И. Педагогическое творчество учителя. - М.: Педагогика, 1987.-159 с.