Педагогика / 3. Методические основы воспитательного процесса

 

Шастова І.В.

Освітній центр «Грінлі»

Навчання першокласників техніки читання англійською мовою: використання ілюстративного матеріалу

 

В сучасній початковій школі вмінню читати англійською мовою приділяється найбільше уваги під час першого року навчання. Деякими методистами висловлюється думка,  що ефективність в цьому напрямі досягається за умови інтенсивного навантаження  зорового аналізатору [1], коли діти концентруються свою увагу виконуючи велику кількість некомунікативних вправ. Враховуючи те, що згідно із новою Програмою [3] всі першокласники починають вивчення іноземної мови у шестирічному віці, під час навчання техніки читання необхідно враховувати вікові характеристики уваги шестирічок.

За даними дослідників, в цьому віці цей психічний процес ще тривалий час залишається мимовільним, але поступово довільна увага стає провідною. Також, психологи зазначають, що увага шестирічок характеризується низкою особливостей [5, с.195]:

-      стійкість її складає лише 6-8 секунд;

-      найвища концентрація утримується лише 2-3 секунди;

-      обсяг об’єктів, що дитина може сприймати одночасно – 7;

-      розподіл уваги може відбуватися між 2-3 видами діяльностями, якщо залучені різні аналізатори;

-      увага дітей вказаного віку є нестійкою і дуже легко переключається.

Зрозуміло, що для ефективного навчання необхідно застосовувати зовнішні подразники з метою її утримання.  Одним з ефективних прийомів, які спрямовані на вирішення цієї проблеми, визнається використання наочності як допоміжного засобу навчання [4, с.77].

В радянські часи щодо публікацій книжок для дітей відповідного віку існувала низка вимог – ГОСТу та санепідемстанції щодо розміру, формату, якості паперу, та оформлення. За цими вимогами ілюстрації повинні займати від 50% до 75% сторінки.  Щодо того, якою повинна бути ілюстрація, існує багато думок редакторів, художників та рецензентів. Найкращими в зарубіжній методиці були визнані ілюстрації  Н. К. Вейт, Д.Груель, М. Перріш, А. Ракхам, Д.Смит, К.Грінвей [2]. В нашому дослідженні нас зацікавило, які ілюстрацію відповідають сучасним інтересам українських дітей віком від п’яти до восьми років, тому в межах  нашого дослідження щодо формування англомовної компетенції з ТЧ у молодших школярів ми вирішили провести дослідження щодо відбору ілюстрацій.

    Художникам-аматорам було запропоновано намалювати їжака чорним фломастером і було пояснено, що малюнок має використовуватися у посібних матеріалах для дітей 5-8 років.

Чорно-біла ілюстрація для посібників була запропонована з міркувань, що 1) її використання передбачається в додаткових матеріалах, а не в основному підручнику; 2) надання учням можливості розфарбовувати малюнки. Як зазначають досвідчені викладачі, після розфарбовування малюнок стає дитині рідніше і матеріал засвоюється легше, а також це є одним із способів переключити увагу. Варто зазначити, що в зарубіжній практиці для робочих зошитів також використовуються чорно-білі малюнки.

Від художників-аматорів ми отримали 10 їжачків (див. рис.1): Умовно ми поділили їх на дві групи – ті, які є схематичним позначенням та тими, які більше схожі на живих істот (див. рис. 1).

Рис. 1. Зразки ілюстрацій виконаних художниками-аматорами

Після цього відібрали лише 6. Малюнки, які більш схожі на справжніх тварин – A, D, F, а малюнки B, C, E - більш схематичні.

Рис. 2. Зразки відібраних для анкетування ілюстрацій

Дітям було запропоновано 9 пар малюнків. В кожній вони обирали «більш натуральний» або «схематичний». Додатково, було укладено частину, в якій дитина могла обрати 2 малюнки з 6, які їй сподобалися найбільше. Кожне обирання їжачка позначалося як 1 бал. Кожний малюнок мав можливість отримати від 0 до 4 балів.

Анкетування відбувалося для дітей 5-8 років, тобто учнів 1-го класу, 2-го класу та дітей підготовчих груп дитсадків.

В ході цього анкетування було опитано 144 дитини 5-8 років, з них 49 дітей підготовчої до школи групи, 50 першокласників та 45 учнів другого класу.

Загалом, малюнки, що більш схожі на справжніх тварин, отримали 1160 балів, а схематичні - 423 балів. У відсотках:

 

Рис. 3. Результати анкетування дітей 5-8 років (у відсотках)

У наступному графіку та таблиці проілюстровано скільки відсотків голосів набрав кожний малюнок у кожній віковій групі. Тут спостерігається загальна тенденція, що «більш натуральні» малюнки отримали більше балів, та що в кожній віковій групі найбільшу кількість балів отримав малюнок А, що є найбільш схожим на справжню істоту.

Рис. 4. Результати анкетування дітей 5-8 років (у балах)

Таблиця 1.

Результати анкетування дітей 5-8 років (у балах)

Малюнок

Кількість балів

д/с № 712

д/с № 624

1-А

1-Б

2-А

2-Б

A

86

59

99

61

74

74

B

32

35

19

21

28

18

C

17

30

20

28

21

20

D

58

48

88

52

44

55

E

52

51

81

59

65

54

F

20

41

15

20

20

18

         З цього ми можемо зробити висновок, що більше за все дітей 5-8-річного віку цікавлять малюнки, які найбільше відповідають дійсності. До того, хоча ми не включали до анкетування коментарі дітей і не просили їх пояснювати власний вибір, але найчастіше, вони вигукувати – ті смішні, а ці – як справжні.

 

Література

1.     Іноземні мови. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів та спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням іноземних мов. – К.: Перун, 2005. – C. 11.

2.     Лучшие художники-иллюстраторы детских книг.  [Электронный ресурс] – Режим доступа: http://www.rate1.com.ua/kultura/literatura/548/

3.     Методика викладання іноземних мов у середніх навчальних закладах: Підручник. Вид. 2-е, випр. і перероб./ Кол. авторів під керівн. С.Ю.Ніколаєвої. – К.: Ленвіт, 2002. – 328с.

4.     Методика навчання англійської мови у початковій школі: навчальний посібник/ С.В. Роман. – К.: Ленвіт, 2005. –216 с.

5.     Психология детства/ [В.А. Аверин, Ж.К. Дандарова, И.Я. Зимняя, А.Г. Маклаков, Е.И. Петанова, В.А. Прокофьева, А.А. Реан,  С.И. Розум, Е.А. Сергиенко, Г.А. Виленская, Д.И. Фельдштейн] / под ред. члена-корреспондента РЛО А.А.Реана. – СПб.: Прайм-ЕВРОЗНАК, 2008. – 350с.