Економічні науки/6. Маркетинг і менеджмент

Даниленко Юлія Олександрівна

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», Україна

SWOT - аналіз конкурентних можливостей підприємства

Підприємству для процвітання та утримання конкурентних переваг необхідне своєчасне врахування всіх чинників впливу на нього при прийнятті управлінських рішень, кваліфікована організація процесу управління, що спрямована на забезпечення адаптації діяльності підприємства до мінливих умов зовнішнього та внутрішнього середовища, покликана це забезпечити. Саме невизначеність факторів зовнішнього середовища і динамічність ринків України зумовлюють на сьогодні значну актуальність використання концепції стратегічного управління.

Стратегія розвитку підприємств має бути спрямована на випуск конкурентоспроможної продукції та утримання досягнутого рівня конкурентоспроможності. Усе це не можливе без певних зусиль підприємств з вивчення конкурентного середовища.

Всі підприємства, під конкурентоспроможністю мають розглядати не певний показник, який має кількісний вимір, а стратегію розвитку підприємства, яка містить комплекс маркетингових заходів та прийомів менеджменту.

Одним з інструментів стратегічного управління, який дозволяє побудувати стратегію поведінки підприємства в ринковому середовищі є SWOT-аналіз. Метод SWOT-аналізу є одним із найпоширеніших інструментів стратегічного аналізу позиції підприємства (потенціалу) в конкурентній боротьбі (назва утворилася як абревіатура чотирьох англійських слів: Strengths, Weeknesses, Opportunities, Threats - SWOT, що у перекладі означає «сили, слабкості, можливості, загрози»).

SWOT-аналіз дозволяє визначити негативні й позитивні фактори, що впливають на діяльність підприємства як із зовні, так і з середини, допомагає правильно оцінити можливості, які відкриваються перед компанією в майбутньому.

Метою SWOT-аналізу є здійснення експертної діагностики бізнес-середовища для виявлення тенденцій його розвитку, формування базових гіпотез про перспективи діяльності підприємства і його конкурентоспроможні можливості та визначення альтернативних напрямів стратегічного розвитку [2].

Застосування SWOT- аналізу має сприяти:

·       прийняттю зусиль щодо перетворення слабостей на сили, загроз на можливості;

·       розвитку сильних позицій відповідно до обмежених можливостей.

SWOT-аналіз передбачає виконання певної послідовності дій.

1)    Ідентифікація та вивчення факторів зовнішнього оточення підприємства з метою виявлення поточних та потенційних загроз та своєчасного запобігання збитків внаслідок їхньої дії.

2)    Ідентифікація та вивчення факторів зовнішнього оточення підприємства з метою виявлення поточних та потенційних можливостей, необхідних для запобігання загрозам і зміцнення конкурентних позицій.

3)    Ідентифікація та аналіз сильних позицій складових потенціалу - конкурентних переваг підприємства.

4)    Ідентифікація та аналіз слабких сторін потенціалу підприємства [1].

Впливовими компонентами зовнішнього макросередовища підприємства є економічна, політико-правова, науково-технологічна, демографічна, географічно-природна, соціальна, культурна. Зовнішнє мікросередовище підприємства складається з конкурентів, споживачів, посередників, постачальників, контактних аудиторій [3].

Найважливіше значення для виявлення конкурентних можливостей підприємства є оцінювання чинників внутрішнього середовища.

Аналізування внутрішніх сильних і слабких сторін потенціалу виконується через порівняння чинників, які визначають конкурентоспроможність підприємства. Під час аналізу внутрішнє середовище підприємства, його окремі підсистеми та компоненти розглядаються як стратегічні ресурси конкурентоспроможності.

Типовими компонентами внутрішнього середовища є виробництво, маркетинг, персонал, науково-дослідний потенціал, фінанси, організаційну культуру, імідж тощо.

У межах виробництва аналізуються такі чинники, як виробничі потужності, доступність джерел сировини, рівень диверсифікації виробництва, розташування виробничої бази, екологічна безпека тощо.

За компонентою «маркетинг» пропонується оцінювати рівень маркетингових досліджень, товарну, цінову, збутову та комунікативну політики.

Фінанси містять процеси, пов’язані із забезпеченням ефективного формування та використання коштів підприємства, зокрема такі чинники, як активи, прибутковість, обсяги інвестицій, оборотні кошти, кредитна політика тощо.

Під час компоненти «персонал» охоплюються такі чинники, як управлінський персонал, кваліфікація працівників, кадрова політика, система стимулювання праці, плинність кадрів тощо.

До науково-дослідного потенціалу входять чинники, які характеризують дослідницьку базу, інтенсивність і ефективність досліджень у грошових і якісних показниках, наявність патентів тощо [2].

Пропонується розглядати чотири типи негативних загроз, серед яких загрози, які перешкоджають успішному досягненню цілей підприємства; загрози, пов’язані з негативними силами, які спричиняють підвищення рівня ризику під час реалізації стратегії підприємства; загрози, що виникають через збільшення обсягів ресурсів, необхідних для реалізації стратегії підприємства; загрози зниження прибутковості чи погіршення очікуваних фінансових показників[4].

Сьогодні для успішного функціонування промислового підприємства на ринку оцінка його конкурентоспроможності є об'єктивною необхідністю.

SWOT-аналіз є найпопулярнішим інструментом стратегічного управління, який спрямований на формування портфелю стратегій підприємства з урахуванням впливу чинників зовнішнього та внутрішнього середовища.

Для підвищення рівня своїх конкурентних позицій кожне підприємство має оцінити свою конкурентоспроможність та розробити ефективні напрями її підвищення. І саме оцінка рівня конкурентоспроможності є вихідним етапом для розробки стратегічних альтернатив щодо максимального удосконалення діяльності підприємства, виявлення його прихованих потенційних можливостей та підвищення конкурентних позицій підприємства.

Література:

  1. Потенціал підприємства: формування та оцінювання: конспект лекцій [Електронний ресурс]. -  Режим доступу : eprints.kname.edu.ua/147/1/Потенц_предпр_конспект.doc
  2. Радченко К.І. Стратегічний аналіз в бізнесі: Навчальний посібник. – Львів «Новий – Світ – 2000», - 2003.
  3. Кіндрацька Г.І. Стратегічний менеджмент [Текст] : навч. посіб. / Г.І. Кіндрацька – К.: Знання, 2006. – 366 с. – ISBN 966-8148-65-7.
  4. Вествуд Дис. Маркетинговый план. – СПб.: Питер, 2001. – 256 с.