Сорба
Анастасія Ігорівна
Швець
Олена
Буковинська
державна фінансова академія
м. Чернівці
Науковий керівник:
Заєць Катерина Дмитрівна
Формування ефективного трудового потенціалу як важливий елемент конкурентоспроможності економіки країни
В сучасних умовах глобалізації та інтернаціоналізації господарського життя постає необхідність пошуку державою стійких конкурентних переваг за умов суттєвого підвищення ролі інноваційної складової економічного розвитку. Виникає потреба у формуванні нового типу працівника – конкурентоспроможного, мотивованого до інтелектуально-професійного зростання та здатного обслуговувати новітнє технологічне устаткування. Саме підготовка та використання конкурентоспроможної робочої сили, здатної розробляти, впроваджувати та обслуговувати інноваційно-орієнтовані технології, ефективно працювати в умовах загострення конкуренції, дозволить країні реалізувати існуючі конкурентні переваги.
Дослідженням даного питання займалися такі вчені як: Анищенко І.В., Богиня А.М., Зінкевич Н. І. [1], Т. Л. Кельдер [2], Кесарчук Г. С. [3], Мороз В.М. [4], Мягких І. М. [5], Павловські Н.О., Кравців В.С. та ін.
Метою даного дослідження є визначення необхідності формування досконалого трудового потенціалу для підвищення конкурентоспроможності людських ресурсів.
На сучасному етапі розвитку економіки висококваліфіковані,
мотивовані, професійно мобільні працівники стають основним чинником як
виробництва, так і визначальним чинником соціальноекономічного прогресу на усіх
рівнях господарювання. З огляду на це, на ринку праці посилюється конкуренція
серед найманих працівників за
найвигідніші умови продажу трудових послуг і серед роботодавців – за
найефективніший людський капітал. За таких умов поняття конкурентоспроможності
стає узагальненою характеристикою відповідності трудових ресурсів ринковим
умовам [4].
Основну увагу у визначенні конкурентоспроможності необхідно зосередити на якості людського капіталу.
Водночас треба оцінювати і всі витрати, пов'язані з залученням, розвитком та
використанням цього капіталу на підприємстві. Вагоме значення має
конкурентоспроможність працівника і на особистісному рівні. Чим вищою вона є,
тим більші у працівника можливості вибору на ринку праці [3].
Конкурентоспроможність людських ресурсів формується на основі тих якостей, за рахунок яких окремий працівник є кращим за інших на визначеній посаді. Сьогодні розвиток ринкових відносин зумовлює підвищення ролі людських ресурсів у виробництві: відбувається прямопропорційне зростання ефективності виробництва при збільшенні ступеня використання трудового потенціалу.
Характерною рисою сьогодення є те, що процес економічного розвитку суспільства ґрунтується на інтелектуальній праці. В сучасних компаніях до 80% всього, що виробляється працюючими, здійснюється за допомогою їх інтелекту. Виходячи з даної тенденції, в структурі механізму формування трудового потенціалу об’єктивно посилюються пріоритети на прискорення відтворення знань трудового потенціалу [3].
Настала епоха, при якій все вирішують талант і час. Гроші добуваються на продажі таланту і часу. В результаті лідерство і вміння керувати людьми стає ключем до конкурентної переваги.
У забезпеченні конкурентоспроможності людських ресурсів зацікавлені як самі працівники, так і роботодавці. Проте проблема формування трудового потенціалу повинна знаходити підтримку і на державному рівні.
До основних напрямів державної політики розвитку трудового потенціалу відносять:
¾ забезпечення сприятливих умов для всебічного розвитку сім'ї;
¾
розвиток ринку житла, забезпечення функціонування сім'ї на
всіх етапах її життєдіяльності за рахунок
створення розвинутої
соціальної інфраструктури, державних
та недержавних служб соціальної допомоги;
¾ підтримка найбільш уразливих верств населення шляхом застосування системи соціального захисту;
¾ сприяння професійному самовизначенню та ефективній адаптації
молоді до умов ринкової економіки;
¾
посилення орієнтації системи професійно-технічної, вищої та
післядипломної освіти на підготовку,
перепідготовку і підвищення
кваліфікації кадрів відповідно до
потреб перш за все регіональних
ринків праці;
¾
оцінка загальної потреби в робочих місцях в економіці країни
і формування дієвого ринку професій;
¾
створення робочих місць на базі широкого розвитку
малого і
середнього бізнесу, самозайнятості за умов формування дієвого
інвестиційного і фінансового механізму;
¾
зниження рівня та тривалості безробіття
шляхом реалізації
заходів активної політики
зайнятості, зокрема через
громадські
роботи [1].
Всі ці напрями соціально орієнтованої політики держави щодо формування трудового потенціалу вже на цій фазі посилюють соціальну домінанту національної економік та створюють сприятливі передумови щодо розподілу трудового потенціалу і його ефективного використання.
При формуванні трудового потенціалу необхідно враховувати його економічну та соціальну сутність. Економічна сутність трудового потенціалу суспільства полягає в тому, що він, виступаючи у формі діючої робочої сили, створює матеріальні й духовні цінності, а як потенційна робоча сила — здатний їх виробляти. Звідси важливий висновок — суспільство зацікавлене в максимальній питомій вазі трудового потенціалу, задіяного в суспільно-корисній праці, адже це збільшує валовий внутрішній продукт і національний дохід, що зрештою дає можливість підвищити якість життя населення [2].
Соціальна сутність трудового потенціалу полягає в тому, що він дає можливості як окремим особам, так і різним соціальним групам населення визначити своє місце в суспільно-корисній праці, через яку самоствердитися у суспільстві та забезпечити собі і суспільству законне джерело доходів. Знову таки висновок — цивілізоване суспільство повинно мати в цьому надзвичайну зацікавленість, бо ж вкупі з економічною сутністю саме це створює передумови для появи в країні так званого середнього класу[2].
Отже, головна функція трудового потенціалу — бути джерелом робочої сили, її формування, розподілу і використання, забезпечуючи прогресивний розвиток суспільства. Підвищення рівня конкурентоспроможності робочої сили у контексті ринковоорієнтованого розвитку економіки України можливе, насамперед, за умов розвитку конкурентних відносин між суб’єктами трудових відносин, що передбачає створення підґрунтя для формування конкурентного середовища на ринку праці.
Література:
1. Зінкевич Н. І. Збереження трудового потенціалу України в умовах фінансової кризи та роль державної служби зайнятості / Н. І. Зінкевич // Економіка та держава. - 2010. - №3. - С. 8-10.
2. Кельдер Т. Л. Вплив рівня життя населення України на трудовий потенціал держави / Т. Л. Кельдер, Д. П. Одинец // Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємництво. - 2010. - №6. - С. 115-121.
3. Кесарчук Г. С. Активізація соціально-трудового потенціалу в після кризовий період / Г. С. Кесарчук//Регіональна економіка.-2010.-№4.- С. 107-112.
4. Мороз В. М. Система трудового потенціалу країни: теоретичні основи формування дефініцій / В. М. Мороз // Економіка та держава. - 2009. - №2. - С. 107-109. - Бібліогр.: с.109.