Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

Хвостенко В.С., Черкашина Ю.В.

Харківський національний економічний університет, Україна

Теоретичні основи процесу формування фінансової стратегії підприємства

 

Постановка проблеми. На сучасному етапі все більше число підприємств усвідомлюють необхідність перспективного управління фінансовою діяльністю на основі наукової методології передбачення її напрямків і форм, адаптації до загальних цілей розвитку підприємства і умов зовнішнього фінансового середовища. Ефективним інструментом перспективного управління фінансовою діяльністю підприємства, який підпорядковано реалізації цілей загального його розвитку в умовах істотних змін макроекономічних показників, системи державного регулювання ринкових процесів, кон’юнктури фінансового ринку та пов’язаної з цим невизначеністю, виступає фінансова стратегія.

Аналіз основних досліджень і публікацій. Вагомий внесок у дослідження проблеми формування стратегій підприємств зробили Р. Акофф, І. Ансофф, Г. Мінцберг, М. Портер, А. Томпсон, А.Дж. Стрікленд, А. Чандлер. В Україні вивченню питанням процесу формування фінансової стратегії присвятили роботи: І.А. Бланк [1], Г.В. Даценко [2], О.Ю. Маслєнніков [5], Л.Ф. Ніколаєнко [6], Г.О. Партин [7], В.З. Потій [8], А.В. Степаненко [9], Н.П. Теслюк [10], І.Г. Ткачук [11], І.М. Шняк [13].

Як свідчить аналіз публікацій, у вчених  немає єдиної думки щодо послідовності етапів процесу формування фінансової стратегії, що обумовлює  необхідність подальшого дослідження даної проблеми.

 Постановка цілей. Метою статті є розробка оптимальної послідовності етапів процесу формування фінансової стратегії підприємства. Досягнення мети зумовило необхідність вирішення наступних задач: дослідити існуючі підходи до послідовності етапів формування стратегії;  обґрунтувати власні рекомендації щодо удосконалення процесу її розробки.

Виклад основного матеріалу. Аналіз публікацій за даною проблематикою виявив, що в більшості підходів щодо формування фінансової стратегії вона розглядається як процес, що має декілька етапів. Узагальнення підходів до послідовності етапів формування фінансової стратегії наведено у табл. 1.

Таблиця 1

Узагальнення підходів до послідовності етапів формування фінансової стратегії

 

Г.О. Партин [7]

Н.П. Теслюк  [10]

І.М. Шняк  [13]

Г.В. Даценко [2]

Л.Ф. Ніколаєнко [6]

А.В. Степаненко [9]

О.Ю. Маслєнніков [5]

І.О. Бланк  [1]

В.З. Потій  [8]

І.Г. Ткачук  [11]

Формування фінансової стратегії

Аналіз діючої фінансової стратегії

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

Характеристика підприємства як відкритої системи

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

Збір інформації про ринкове середовище функціонування підприємства

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Постановка цілей і завдань фінансової стратегії

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Визначення головної цілі фінансової стратегії підприємства

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

Визначення періоду реалізації фінансової стратегії підприємства

 

2

1

 

2

1

1

1

 

 

Аналіз факторів зовнішнього середовища

2

3

2

 

1

2

 

2

3

 

Аналіз внутрішнього фінансового середовища

4

 

3

 

 

 

Оцінка фінансового потенціалу підприємства

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оцінка слабких та сильних сторін фінансової діяльності підприємства

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

Вибір критеріїв оптимізації фінансової діяльності

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Комплексна оцінка фінансової позиції підприємства

 

5

3

 

 

4

 

4

 

 

Визначення необхідних інструментів для розроблення фінансової стратегії підприємства

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

Закінчення табл. 1

 

Визначення стратегічних цілей фінансової діяльності підприємства

 

7

4

2

3

5

2

5

 

2

Розробка фінансової політики

 

 

7

 

7

 

3

 

 

 

Конкретизація цілей фінансової стратегії

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

Формування фінансової стратегії

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Формування цільових завдань

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

Визначення цільових нормативів

 

9

 

 

 

6

 

6

 

 

Розробка довгострокового фінансового плану діяльності підприємства

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

Визначення основних фінансових рішень для досягнення головних фінансових цілей

 

10

 

 

 

 

 

7

 

 

Розроблення варіантів фінансової стратегії підприємства

 

11

5

3

4

 

 

 

 

3

Визначення критеріїв вибору варіантів стратегії

 

 

 

 

5

 

 

 

 

4

Оцінювання та вибір оптимального варіанта фінансової стратегії підприємства

 

12

6

4

6

 

 

 

5

 

Оцінка розробленої фінансової стратегії

 

 

 

 

 

 

5

8

 

 

Деталізація вибраного варіанта фінансової стратегії підприємства

 

13

 

 

 

 

 

 

 

5

Економічний аналіз розробленої фінансової стратегії

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

Оформлення та затвердження фінансової стратегії підприємства як документа, доведення до виконавців

 

14

 

 

 

 

 

 

 

6

Формування системи заходів щодо реалізації фінансової стратегії

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

Реалізація фінансової стратегії

Реалізація розробленої стратегії

4

 

8

5

9

9

6

9

6

 

Корегування фінансової стратегії

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Контроль (мониторинг) за виконанням розробленої фінансової стратегії підприємства

5

15

9

6

10

10

 

10

8

7

Оцінка якості фінансової стратегії

 

 

 

 

11

 

 

 

 

 

Оцінка виконання стратегії, коригування місії (у разі потреби)

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таким чином, встановлено, що першим етапом формування фінансової стратегії більшість дослідників виділяють визначення періоду її реалізації (І.М. Шняк, А.В. Степаненко, О.Ю. Маслєнніков, І.О. Бланк), інші – збір інформації про ринкове середовище функціонування підприємства (Г.О. Партин), аналіз діючої фінансової стратегії (В.З. Потій, О.М. Дем’яненко), характеристику підприємства як відкритої системи (Г.В. Даценко, І.Г. Ткачук).

На нашу думку, формування фінансової стратегії доцільно розглянути з огляду процесного підходу, тобто як серію взаємопов’язаних дій. У зв’язку з цим  виключаємо можливість розгляду етапу, який запропонували Г.В. Даценко та І.Г. Ткачук, а саме характеристика підприємства як відкритої системи, в якості етапу формування фінансової стратегії, оскільки характеристика являє собою сукупність відмітних властивостей, а не процес дій.

Погоджуємося з думкою О.М. Дем’яненко та В.З. Потій  і в якості першого етапу формування фінансової стратегії пропонуємо аналіз діючої стратегії підприємства. На даному етапі визначається ефективність існуючого стратегічного потенціалу підприємства, ступінь оптимальності діючої стратегії, а також  враховується рівень збалансованості цілей діяльності з ресурсами для їхнього досягнення, чітке поєднання підцілей, імовірність ризику.

Другий етап пов'язаний  з коригуванням діючої або розробкою нової стратегії.  

На третьому етапі у випадку реалізації скоригованої стратегії пропонуємо проводити її оцінку. Однак у разі прийняття рішення з формування нової фінансової стратегії доцільно проводити фундаментальний аналіз з метою поглибленого дослідження фінансового становища підприємства та результатів його господарської діяльності. При цьому піддаються аналізу наступні фінансові показники: виручка, чистий прибуток, чиста вартість підприємства, зобов'язання, грошовий потік, величина виплачуваних дивідендів і виробничі показники підприємства [4].

Функціонування будь-якого підприємства здійснюється в умовах важкої взаємодії факторів внутрішнього та зовнішнього середовища. Тому для вивчення впливу факторів зовнішнього й внутрішнього середовища на результативність здійснення фінансової діяльності підприємства  з метою виявлення особливостей і можливих напрямків її розвитку в перспективному періоді пропонуємо проводити стратегічний фінансовий аналіз, виділяючи цей етап як четвертий. Стратегічний фінансовий аналіз передбачає застосування таких методів, як SWOT-аналіз, PEST-аналіз, SNW-аналіз, портфельний, сценарний, експертний аналіз та ін.

Оскільки підприємства не мають можливості формувати безлімітні фінансові ресурси, тому  вони вимушені підвищувати їх якість [12]. У зв’язку з цим пропонуємо п’ятим етапом проводити оцінку якості прибутку підприємства.  Під останньою будемо розуміти комплексну якісно-кількісну характеристику прибутку підприємства, що пов’язана з його формуванням, розподілом та використанням і комплексною економічною оцінкою впливу на нього сукупності різних чинників і рівня використання економічних ресурсів підприємства [3]. Практична цінність оцінки якості прибутку полягає в оптимальному формуванні та розподілу прибутку підприємства для забезпечення раціональності джерел фінансування розвитку виробництва, стратегічної конкурентоспроможності та інноватизації підприємства.

На основі даних, отриманих на попередніх трьох етапах, визначається комплексна оцінка стратегічної фінансової позиції підприємства, яка дозволяє чітко ідентифікувати основні особливості здійснення фінансової діяльності, оцінити досягнуті результати управління фінансовою діяльністю, виявити проблемні зони в фінансовому розвитку підприємства, об'єктивно оцінити можливості майбутнього фінансового розвитку підприємства з урахуванням факторів зовнішнього і внутрішнього середовища.

Будь-яке підприємство не зможе успішно функціонувати в конкурентному середовищі, якщо не матиме чітких орієнтирів фінансової діяльності. Тому сьомим етапом виділяємо формування цілей та завдань фінансової діяльності. Система цілей повинна забезпечити формування оптимальної структури фінансових ресурсів та високорентабельне використання власного капіталу; оптимізацію структури активів з огляду на цілі підприємства та її узгодженість зі структурою капіталу; допустимий рівень фінансового ризику тощо.

Сформована на попередньому етапі система стратегічних фінансових цілей повинна бути конкретизована в значеннях конкретних показників. Тому восьмим етапом виділяємо оцифровку цілей. При цьому пропонуємо використовувати метод стратегічних карт.  Останні   складаються з чотирьох перспектив, які поєднані причинно-послідовним зв’язком та включають стратегічні цілі, показники та заходи.  Зазвичай виділяють наступні перспективи: фінанси, клієнти, внутрішні бізнес-процеси, навчання та розвиток [4].  Прикладами кількісних показників цілей можуть бути дохід від основної діяльності підприємства, прибуток на інвестиції, відсоток незадовільних клієнтів, відсоток клієнтів, які звернулися повторно, відсоток проектів, виконаних у строк,  відсоток кваліфікованих співробітників, витрати на навчання співробітників [4]. Правильно побудована стратегічна карта дозволяє в подальшому, в ході реалізації цілей, чітко фіксувати наскільки досягнуті результати відповідають задуманому плану.

Дев’ятий етап – оцінка можливості досягнення цілей. На даному етапі визначається їх зовнішня та внутрішня синхронізація в часі. Зовнішня синхронізація передбачає узгодження в часі цілей фінансової стратегії з цілями загальної стратегії підприємства, а також з прогнозованими змінами параметрів зовнішнього фінансового середовища. Внутрішня синхронізація передбачає узгодження в часі стратегічних показників фінансової діяльності між собою. Також на даному етапі у разі необхідності відбувається коригування цілей.

Десятий етап – визначення методів та інструментів досягнення цілей. На даному етапі відбувається формування можливих варіантів фінансової стратегії, їх оцінка та відбір. Альтернативними варіантами стратегії можуть бути: експансійна, захисна, поступового розвитку, стабілізаційна, антикризова. 

Пропонуємо одинадцятим етапом проводити оцінку розробленої стратегії. Серед основних параметрів оцінки сформованої стратегії можна виділити наступні: відповідність фінансової стратегії підприємства його базової корпоративної стратегії; узгодженість фінансової стратегії з передбачуваними змінами зовнішнього фінансового середовища; узгодженість стратегії з внутрішнім потенціалом підприємства; внутрішня збалансованість параметрів фінансової стратегії; можливість реалізації фінансової стратегії; прийнятність рівня ризиків, пов'язаних з реалізацією фінансової стратегії; економічна ефективність реалізації; позаекономічна ефективність реалізації фінансової стратегії [1].

Заключний етап формування фінансової стратегії – прийняття рішення з реалізації стратегії.

Запропоновану послідовність етапів процесу формування фінансової стратегії представимо на рис. 1, використовуючи метод графів.

Рис. 1. Оптимальна послідовність етапів формування фінансової стратегії

 

Де:

Вершини

Дуги

Х1

Аналіз діючої стратегії підприємства

У1

Передача результатів аналізу стратегії

Х2

Визначення доцільності продовження реалізації діючої стратегії

У2

Реалізація можлива

Х3

Коригування стратегії

У3

Реалізація не можлива

Х4

Прийняття рішення про формування нової стратегії

У4

Рішення про формування нової фінансової стратегії прийнято

Х5

Фундаментальний аналіз

 

У5

Передача показників фундаментального аналізу

Х6

Стратегічний фінансовий аналіз

У6

Передача результатів стратегічного аналізу

Х7

Оцінка якості прибутку

У7

Передача результатів оцінки якості прибутку

Х8

Комплексна оцінка стратегічної фінансової позиції підприємства

У8

Передача результатів оцінки стратегічної позиції

Х9

Формування цілей та завдань фінансової діяльності

У9

Передача сформованих цілей та завдань

Х10

Оцифровка цілей

У10

Передача результатів оцифровки цілей

Х11

Оцінка можливості досягнення цілей

У11

Досягнення цілей можливе

Х12

Визначення методів та інструментів досягнення цілей

У12

Коригування цілей

Х13

Оцінка сформованої стратегії

У13

Передача методів та інструментів досягнення цілей

Х14

Прийняття рішення з реалізації стратегії

У14

Передача даних скоригованої стратегії

 

У15

Передача результатів оцінки сформованої стратегії

 

Таким чином, розроблено оптимальну послідовність етапів формування фінансової стратегії, тому що відсіяні зайві етапи, вона дозволяє одночасно контролювати реалізацію цілей у всіх вибраних аспектах, сприяє оптимальному формуванню та розподілу прибутку підприємства.

Висновки.  Основними відмінностями запропонованої послідовності формування фінансової стратегії є  можливість за результатами діючої стратегії вибору між реалізацією поточної та формуванням нової стратегії, а також виділення нового етапу –  оцінювання якості прибутку. Завдяки використанню процесного підходу та методу графів така послідовність є мобільною та дозволяє трансформувати стратегію згідно зі змінами зовнішнього і внутрішнього середовища.

Література:

1. Бланк И.А. Финансовая стратегия предприятия: Учеб. курс/ И.А. Бланк. – К.: Ника-Центр, 2006.520 с.

2. Даценко Г.В. Теоретичні аспекти формування фінансової стратегії в системі регулювання діяльності підприємства/Г.В. Даценко// Вісник Хмельницького національного університету. – 2009. – №2. – С. 162–165.

3. Зінченко О.А. Методичні підходи щодо оцінки результатів діяльності підприємства та визначення рівня якості прибутку [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/znpchdtu/2009_22_1/articles/Problem_upravleniya/19_Zinchenko.pdf

4. Каплан Р. С.  Стратегические карты. Трансформация нематериальных активов в материальные результаты/ Р. Каплан, Д. Нортон. – М.: ЗАО «Олимп-Бизнес», 2005. – 512 с.

5. Маслєнніков О.Ю. Фінансова стратегія та планування в умовах становлення ринку / О.Ю. Маслєнніков, А.Я. Шпачук //Науковий вісник НЛТУ України : зб. наук.-техн. праць. – Л.: НЛТУ України. – 2007. – Вип. 17.3. – С. 260–262.

6. Ніколаєнко Л.Ф. Розробка фінансової стратегії як елемент антикризової програми підприємства / Л.Ф. Ніколаєнко, І.О. Геращенко // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2010. – №1. – С. 11-15.

7. Партин Г.О. Фінансова стратегія у системі управління фінансами / Г.О. Партин, О.Я. Митрухіна // Науковий вісник НЛТУ України : зб. наук.-техн. праць. – Л.: НЛТУ України. – 2009. – Вип. 19.6. – С. 208–214.

8.  Потій В.З. Фінансова стратегія підприємства як складова фінансового управління/ В.З. Потій, О.М. Дем’яненко//Збірник наукових праць Національного університету державної податкової служби України. – 2009. –№2. – С. 264-269.

9. Степаненко А.В. Теоритические аспекты разработки финансовой стратегии предприятия / А.В. Степаненко // Успехи современного естествознания. – 2010. –  №4. – С. 95-97.

10. Теслюк Н.П. Методичні основи розробки фінансової стратегії підприємства: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.06.01 «Економіка, організація і управління підприємствами»/ Н.П. Теслюк. – Київ, 2006. – 20 с.

11. Ткачук І.Г. Формування фінансової стратегії в системі управління підприємством/ І.Г.Ткачук//Вісник Житомирського державного технологічного університету. Сер.: Екон. науки. – 2008. – Вип.2. – С. 301-304.

12. Хвостенко В.С. Передумови актуалізації проблем формування та оцінки стратегії фінансового розвитку підприємства [Електронный ресурс] / В.С. Хвостенко. – Режим доступу: http://www.rusnauka.com/15_APSN_2010/Economics/67529.doc.htm

13. Шняк І.М. Формування та реалізація фінансової стратегії промислового підприємства / І.М. Шняк // Економічні науки. Сер. “Облік і фінанси”: зб. наук.праць. – Луцьк : ЛНТУ. –  2008. – Вип. 5 (20). – Ч. 2. – С. 327–335.