Економічні науки/10.Економіка підприємства

Остророг Н.В.

Національний університет «Львівська політехніка», Україна

Науковий керівник: к.е.н., доцент Чубай В.М.

Суть та види внутрішнього контролю на

промисловому підприємстві

 

В сучасних умовах розвитку ринкових відносин в Україні на успішну діяльність суб’єктів господарювання впливає ефективність реалізації функцій управління. З огляду на це, одним з важелів покращення діяльності промислового підприємства є впровадження ефективної системи внутрішнього контролю. Проте запровадження такої системи на промисловому підприємстві не можливе без розуміння питань, що стосуються суті, видів та завдань внутрішнього контролю.

Питаннями внутрішнього контролю займалися вітчизняні та закордонні науковці: В. Дерій [5], В. Бурцев [3], Ч. Хорнгрен, Дж. Фостер [1], Л. Кулаковська, Ю. Піча [6], Ф. Бутинець [1], О. Акєнтьєва [1], С. Петренко [7] тощо. Однак й сьогодні питання, які стосуються трактування сутності внутрішнього контролю, визначення його об’єктів, суб’єктів, мети та завдань, механізму і методики викликають низку суперечностей у науковців. Така ситуація зумовлена, зокрема, відсутністю законодавчо-правової бази, яка б чітко регламентувала питання, що стосуються внутрішнього контролю.

Більшість дослідників (В. Дерій, Л. Сук, П. Сук, Л. Шатковська, М. Штейнман) при визначенні сутності внутрішнього контролю концентрують свою увагу на виділенні суб’єктів контролю, тобто використовують суб’єктний підхід [4]. Так, В. Дерій зазначає, що внутрішньогосподарський (внутрішньофірмовий) контроль – це контроль, що здійснюється працівниками підприємства відповідно до їхніх повноважень [5]. Л. Кулаковська, Ю. Піча вказують також на об’єкт, що підлягає перевірці, вони характеризують внутрішній контроль як засіб зв’язку між об’єктом і суб’єктом контролю [6].

В. Бурцев використовує функціональний і суб’єктний підходи, оскільки визначає, що внутрішній контроль – це дії, що здійснюють суб’єкти внутрішнього контролю підприємства в межах своїх повноважень, а саме: визначення фінансового стану підприємства, порівняння фактичних показників діяльності підприємства з базовими, оцінка можливих відхилень, дослідження рівня впливу відхилень на діяльність підприємства та визначення причин, що спричинили такі відхилення [2].

С. Петренко трактує внутрішній контоль як комплекс контрольних процедур, які організовуються керівним персоналом підприємства для досягнення основної мети діяльності підприємства [7]. Підхід до визначення внутрішнього контролю як системи відзначено у В. Андрєєва, М. Корінько, В. Максімової. В. Андрєєва трактує внутрішній контроль як систему контрольних дій, які проводяться з метою забезпечення ефективності діяльності підприємства, захисту активів підприємства та вчасного надання інформації [1].

Л. Нападовська і Т. Бутинець визначають внутрішній контроль як процес, який здійснюється для забезпечення досягнення цілей підприємства. Так, Т. Бутинець характерезує внутрішній контроль як процес, що здійснюється всередині підприємства з метою досягнення цілей підприємства, основними з яких є: забезпечення формування достовірної інформації у всіх структурних підрозділах підприємства, дотримання порядку виконання операцій, законів, внутрішніх положень, захист активів підприємства; забезпечення ефективного використання ресурсів підприємства [3]. Отже, внутрішній контроль можна розглядати як систему, процес, сукупність процедур тощо.

Науковці виділяють такі види внутрішнього контролю: відомчий контроль, внутрішня ревізія, структурно-функціональний контроль, внутрішній аудит [1].

Підсумовуючи, можна сказати, що внутрішній контроль – функція управління, що забезпечує захист активів підприємства і раціональність їх використання, дотримання законодавства, підвищення ефективності його діяльності, перевірку достовірності інформації про внутрішнє і зовнішнє середовище підприємства, яка використовується для прийняття управлінських рішень.

Отже, для формування на підприємстві ефективної системи внутрішнього контролю повинна бути впорядкована термінологія цього поняття, і чітко визначенні цілі його запровадження.

 

Література:

1.                 Акєнтьєва О. Б. Підвищення економічної ефективності системи внутрішнього контролю підприємства: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня кандидата екон. наук: спеціальність 08.06.01 «Економіка, організація і управління підприємствами» / О.Б. Акєнтьєва. – Донецьк, 2006. – 20 с.

2.                 Бурцев В. В. Организация системы внутреннего контроля коммерческой организации. – М.: Экзамен, 2000. – 320 с.

3.                 Контроль внутрішньогосподарський чи внутрішній? [Електронний ресурс] / Т.А. Бутинець // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу: Міжнар. зб. наук. праць. – 2009. – Режим доступу: http://www.ztu.edu.ua/ua/science/publishing/wzbirnik/econom /2_ 14/1.pdf .

4.                 Внутрішній контроль суб’єктів господарювання: проблеми трактування і термінологія. [Електронний ресурс] / В.П. Гончар // Вісник Сумського національного аграрного університет. – 2010. – № 2. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Chem_Biol/Vsnau/2010_2/25Gonchar.pdf.

5.                 Дерій В. Внутрішньогосподарський (внутрішньофірмовий) контроль за витратами і доходами у рослинництві / В. Дерій // Бухгалтерія в сільському господарстві. – 2005. – № 2. – с. 10-12.

6.                 Кулаковська Л. П. Основи аудиту: навч. посіб. для студентів вищих закл. освіти / [Л.П. Кулаковська, Ю.В. Піча]. – К.: «Каравела», 2002. – 504 с.

7.                 Петренко С. М. Внутрішній контроль діяльності підприємств і його інформаційне забезпечення: теорія, методологія, організація: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра екон. наук.: спец. 08.00.09 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / С.М. Петренко. – К., 2010. – 37 с.