Ліннікова О.В.

Криворізький економічний інститут Київського Національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана

Проблеми удосконалення національної пенсійної системи

 

Незадовільний стан пенсійної системи свідчить про необхідність проведення пенсійної реформи. Основною метою якої є забезпечення гідного рівня життя громадянам, які протягом свого трудового життя сплачували пенсійні внески, не приховуючи своїх трудових доходів.

Основними проблемами пенсійної системи України є:

-             Україна відноситься до держав із старіючим населенням, що обумовлює систематичне погіршення співвідношення між громадянами працездатного і непрацездатного віку. В Україні 13,7 мільйони пенсіонерів. Зараз на 88 пенсіонерів припадає 100 осіб, що сплачують пенсійні внески, а в 2025р. 1 працюючий утримуватиме 1 пенсіонера. У 2050 р. вже буде 125 пенсіонерів на 100 працюючих;

-             Низький рівень пенсій більшості осіб, що досягли пенсійного віку: понад дві третини пенсіонерів отримують пенсії до 1 тис гривень. У той же час, середній розмір «спеціальних» пенсій щонайменше у 2,5 рази перевищує середній розмір пенсії призначеної на загальних умовах;

-             Незбалансований бюджет Пенсійного фонду. У 2010 році з держбюджету на покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду України виділено майже 27,0 млрд. гривень;

-             Видатки на пенсійне забезпечення вже сягнули 16,3 % ВВП. При цьому не слід забувати, що розмір пенсійних внесків становить 35 відсотків, що набагато вище, ніж в інших країнах Європи: Угорщина – 26,5 %, Франція – 24 %, Чехія – 28 %, Швеція - 18,9 %. Проте й цього недостатньо для покриття пенсійних видатків.

На даний час існує розрив між розмірами пенсій жінок і чоловіків. Для жінок встановлено нижчу межу працездатного віку, вони мають меншу тривалість стажу, заробітна плата жінок в середньому майже на 30 відсотків нижча ніж у чоловіків.

На сьогоднішній день солідарна система посідає головне місце в пенсійному забезпеченні українців. Незважаючи на всі позитиви солідарної системи, назвати її досконалою важко, оскільки державна пенсія може забезпечити пенсіонерові дохід, що дорівнює в середньому близько 48 % його передпенсійного заробітку. Людям, що досягли пенсійного віку, доводиться визнавати, що рівень їхнього життя по виході на пенсію значно знижується, і їм доводиться продовжувати трудову діяльність. На жаль, причини, що впливають на розмір пенсії українців, серйозні: тіньові зарплати, недосконалість законодавчої бази, демографічні проблеми. Серед інших недоліків цієї системи варто назвати не враховані інтереси 40-50-річних людей. Адже з огляду на демографічну перевагу населення літнього віку, українці старше середнього віку опиняються в становищі, коли, допомагаючи забезпеченню пенсією 60-70-річних, потрібно накопичити ще й на свою пенсію. І тут одною лише державною пенсією за віком не обійтися, щоб зберегти рівень доходів, який дає можливість продовжити активне життя в похилому віці, не почуваючи себе зайвим для родини й суспільства.

Демографічні проблеми стоять не тільки перед Україною, вони характерні й для європейських країн, США і Японії. Однак світове співтовариство вирішило проблему пенсійного забезпечення, розробивши й впровадивши Систему недержавного пенсійного забезпечення. Вона містить у собі забезпечення людини додатковою недержавною пенсією шляхом перерахування коштів як за рахунок роботодавця, так і за рахунок громадянина.

При вдалому розвитку економічної ситуації приблизно протягом 5 років Україна зможе запровадити другий рівень - накопичувальну систему загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Частина внесків ПФУ буде спрямована в державний Накопичувальний пенсійний фонд України. Внески будуть враховуватися на індивідуальних пенсійних рахунках. Кошти Накопичувального фонду повинні інвестуватися в економіку України з метою захисту їх від інфляції, одержання інвестиційного доходу, забезпечення потреб держави в джерелах фінансування довгострокових інвестиційних проектів. І все це повинне сприяти загальному економічному зростанню країни.

Оскільки зараз ринок праці нестабільний, втрата роботи призводить до несплати внесків у Пенсійний фонд України, а значить і до зменшення розміру державної пенсії.

За даними Державного комітету Статистики, рівень зареєстрованого безробіття в Україні на кінець січня 2011 року склав 2,1 % від загальної кількості населення. По офіційним даним, на сьогодні в Україні зареєстровано 585,6 тис. безробітних. В той же час, експерти стверджують, що реальний рівень безробіття значно вище зареєстрованого. По підрахункам Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, проведених на базі методології Міжнародної організації праці, реальний рівень безробіття на кінець 2010 року складав 8,1 – 8,3 %.

Ріст кількості безробітних співпав з прийняттям нового Податкового Кодексу, одним із нововведень якого є обмеження прав малих підприємців, в частині сплати єдиного податку, а також найму робочої сили. Таким чином, були встановлені обмеження бізнесових можливостей малого підприємництва, яке виступає більш мобільним по створенню нових робочих місць на ринку України, що призводить до збільшення кількості безробітних. А саме цей показник має вплив на успішності проведення Пенсійної реформи, тому що внески до Пенсійного фонду, дефіцит якого в 2010 році складав 34,4 млрд. гривень, сплачуються саме з заробітної плати працюючих осіб.

Також негативно впливає на розмір пенсії невелика офіційна зарплата. Тому в таких умовах треба, не чекаючи віку виходу на пенсію, обрати прозорий і зрозумілий НПФ, що буде постійно знаходитись під державним і громадським контролем. НПФ добре справляються зі своїми завданнями, зберігаючи кошти «на старість» для широких верств населення, і вже довели свою ефективність у розвинених країнах світу. Однак криза внесла свої корективи й у діяльність НПФ, позначившись зниженням результатів їх прибутковості.

Основні зауваження до пенсійної реформи такі: відсутність гарантій схоронності коштів, які вкладені в ІІ рівень накопичувальної пенсійної системи, підвищення пенсійного віку, яке зменшить можливості підприємств по забезпеченню молоді робочими місцями, що призведе до підвищення рівня безробіття.

Таким чином, одним з головних завдань Уряду сьогодні є збалансованість пенсійної системи. Тому надзвичайно актуальними є питання пенсійного віку і впровадження 3-рівневої пенсійної системи. Пенсійна реформа є складовою інших реформ - економічної, охорони здоров'я, соціального страхування. У складних демографічних умовах саме 3-рівнева система здатна гарантувати диференціацію пенсії і виплату її у таких розмірах, що забезпечать людям похилого віку нормальне життя. Реалізація проекту Закону України вже у 2011 році призведе до додаткових надходжень до Пенсійного фонду України та економії коштів у сумі 1,7 млрд. гривень.

 

Література:

1.    http://rus.newsru.ua/finance/19feb2011/pens.html

2.    http://alfi.kiev.ua/uroven-pensiy-v-raznyh-stranah/

3.    http://alfi.kiev.ua/category/pension-in-world/