Фаюра Н.Д. к.е.н., доцент, Чорна В.М. магістрант

Вінницький національний аграрний університет

  Особливості становлення та розвитку грошового ринку України

Становлення  ринкової  економіки  в Україні  пов'язано  з  використанням можливостей  грошового  ринку,  який  є  визначальною  складовою ринкового  механізму. У  процесі  ринкових  трансформацій  роль  та  завдання грошового ринку поступово набувають нового змісту, пов'язаного зі зростанням ролі монетарних чинників в економічних процесах. Розвиток грошового ринку пов'язаний з інтеграцією усіх сфер соціального життя суспільства в товарно-грошові відносини та формування на їх основі  ринкових  механізмів,  спроможних  утвердити  тенденції  економічного зростання.

Проблеми формування грошового ринку та  його регулювання в умовах ринкових  трансформацій  досліджено  в  працях  багатьох  українських  вчених Б.П. Адамика,  О.С. Любунь,  І.О. Лютого,  А.М. Мороза,  М.Ф. Пуховкіної, М.І. Савлука та ін. Проте складність та багатогранність проблематики грошового ринку лишили поза достатньою увагою його вплив на становлення ринкових механізмів у трансформаційний період.

Механізми грошового ринку спроможні повноцінно врегулювати властиві йому функції за умов синхронного розвитку банківської  системи, національної грошової системи, платіжної системи та повноцінного ринку цінних паперів. Особливо тісно пов'язане з процесами становлення сучасного ринку формування дворівневої банківської системи, яка забезпечує регулювання процесу мультиплікативного  розширення  грошової маси. Підвищення  рівня капіталізації банківської системи збільшує її ресурсну базу і створює передумови для стабільного функціонування грошового ринку.

За своїми функціональними можливостями грошовий  ринок,  спроможний коригувати вже сформовані ринкові механізми. Тому фінансово-економічна стабілізація в Україні створила передумови для використання потенційних можливостей грошового ринку, властивих сучасним грошовим економікам.

Після  запровадження  української  гривні  набуло  ваги  стабілізаційне регулювання для подолання спаду виробництва, зниження темпів інфляції та безробіття. Заходи стабілізаційного регулювання  грошового ринку виходять за сферу компетенції лише НБУ і мають здійснюватися у складі запровадженої  урядової  програми,  де  узгоджуються  зі  структурою,  бюджетно-фіскальною  та  валютно-курсовою політикою. В період початку  економічного  зростання  у 2000-2001 рр.  виникла потреба  доповнення  заходів  стабілізаційного регулювання  системою  тактичних методів  та  інструментів  і  корекції  економічної кон'юнктури. Аналіз  встановив,  що  на  дестабілізацію  грошового  ринку  в  Україні впливає зміна швидкості обертання грошей та низький попит на гроші. Структура грошової маси і поведінка її структурних складових постійно змінюються, що позначається на структурі грошових агрегатів (табл.1)

Таблиця 1

Грошові агрегати

Грошові агрегати

 

 

Показники

Грудень 2010

Січень 2011

Залишок на кінець періоду, млрд. грн.

Зміна у річному обчисленні, %

Залишки на кінець періоду, млрд. грн.

Зміна у річному обчисленні, %

М3

597,9

22,7

601,2

25,3

Готівкові кошти в обігу поза депозитними корпораціями (М0)

183,0

16,5

176,2

15,1

Переказні депозити в національній валюті

106,9

39,3

110,4

49,3

М1

289,9

24,0

286,7

26,3

Переказні депозити в іноземній валюті

41,6

0,3

44,1

3,9

Інші депозити

265,4

26,6

268,7

29,1

М2

596,8

23,1

599,4

25,5

Цінні папери, крім акцій

1,0

-59,2

1,8

-25,5

Загальний обсяг грошової маси на кінець січня 2011 року в Україні збільшився до 601.2 млрд. грн., а темп його приросту – до 25.3% у річному обчисленні (у грудні 2010 року – 22.7%).  Основний  приріст   грошового  агрегату  М3  у  річному  обчисленні  було забезпечено за рахунок збільшення всіх видів депозитів: переказних у національній та іноземній валютах, а також інших депозитів. Готівкові кошти в обігу поза депозитними корпораціями (М0) зменшилися до 176.2 млрд. грн., а темп приросту становив 15.1% у річному обчисленні порівняно з 16.5% на кінець грудня 2010 року. Грошовий  агрегат М1  хоча  і  зменшився  у  номінальному  виразі  порівняно  з груднем  до 286.7  млрд.  грн.,  темпи  його  зростання  прискорились  у  річному обчисленні. Приріст  становив 26.3% порівняно  з 24.0% на кінець  грудня 2010 року. Це  визначалось  як  динамікою  готівкових  коштів,  так  і   збільшенням  переказних  депозитів  у  національній  валюті  на 49.3%  у  річному  обчисленні (внаслідок прискорення зростання депозитів сектору нефінансових корпорацій до 72.5%). Грошовий агрегат М2 зріс до 599.4 млрд. грн., а темп його приросту – до 25.5% у  річному  обчисленні (у  грудні 2010  року – 23.1%). Його  динаміка  визначалась  як зміною  грошового  агрегату М1,  так  і  зростанням  переказних  депозитів  в  іноземній валюті  та  інших  депозитів –  на 24.8%  у  річному  обчисленні.  Це  було  обумовлено прискоренням зростання за депозитами сектору домашніх господарств – до 30.7%.

Становлення та розвиток грошового ринку в Україні можливо розглядати в контексті трансформаційних процесів. У системі ринкових механізмів  грошовий  ринок  є  одним  з  найбільш  точних  індикаторів  глибини  трансформаційних перетворень. Грошовий  ринок  спроможний  ефективно  виконувати  властиві йому функції лише в умовах фінансової та економічної стабільності та сформованих механізмів взаємодії попиту та пропозиції на гроші. Становлення грошового ринку пов'язано з синхронним розвитком основних  ринкових  інститутів:  банківської  системи,  національної  грошової системи, платіжної системи та повноцінного ринку цінних паперів.

Література:

1.   Вдовиченко В.М. Особливості становлення та розвитку грошового ринку в перехідній економіці / Фінансовий ринок України. – 2010. - №4. - С. 5-10.

2.   Гутов А.М., Колодій І.Є. Становлення грошових систем в умовах ринкових трансформацій / Вісник КНТЕУ. – 2010. - №4 - С. 105-111.

3.   Дорошенко І.В. Сучасні теоретичні концепції розвитку фінансових ринків капіталу / Економічна наука. – 2009. - №6. - С. 37-39.