Літовченко О.Ю., Вовк К.Я.

Харківський національний економічний університет

СУЧАСНИЙ СТАН ТА ОСОБЛИВОСТІ ІНВЕСТУВАННЯ У

                                       БАНКІВСЬКИЙ СЕКТОР УКРАЇНИ

                                                                                         

Стабільне функціонування та подальший розвиток банківської системи України перебувають у тісному взаємозв'язку із нарощуванням обсягів банківських ресурсів. Від того, наскільки банки приділятимуть увагу формуванню ресурсів, залежить їх спроможність здійснювати активні банківські операції та надавати послуги, фінансова стійкість банківської системи, її місце і роль в процесах економічних перетворень, інтеграція банківської системи України у європейський економічний простір.

Тому важливим напрямом зміцнення банківської системи та розширення масштабів її діяльності є зростання рівня концентрації грошових ресурсів суспільства у банківських установах.

Залучені кошти — це основне джерело формування ресурсів комерційного банку, які спрямовуються на проведення активних операцій. З розвитком ринкових відносин структура залучених ресурсів зазнала істотних змін, що зумовлено появою нових, нетрадиційних для старої банківської системи способів акумуляції тимчасово вільних коштів фізичних і юридичних осіб.

Дослідженню основних аспектів проблеми формування банківських ресурсів в Україні присвячені праці багатьох вітчизняних економістів: М.Д. Алексеєнка[1)], О.І. Барановського, О.В. Васюренка[2)], А.П. Вожжова, A.M. Мороза[5)], М.І. Савлука[5)] та ін.

Метою даної роботи є проведення порівняльного аналізу депозитних пропозицій банків України, виявлення факторів які впливають на депозитну політику, та на попит банківського продукту.

Головними задачами є порівняти депозитні пропозиції банків України, дослідити економічний стан країни, та виявити які фактори впливають на банківські депозитні пропозиції.

Об’єктом дослідження є депозитні пропозиції першої групи банків України за рейтингом НБУ, та зміни і доповнення до Податкового Кодексу.

Предмет дослідження – депозитні пропозиції банків України.

Депозитні вклади є найбільш затребуваною банківською послугою, тому банки пропонують широкий спектр пропозицій за різноманітними тарифами.

Порівняльний аналіз депозитних пропозицій банків за процентними ставками проводиться в розрізі таких груп, як [2]:

1)                Прибуткові депозитні вклади - це рейтинг депозитів з виплатою відсотків щомісячно або щоквартально, без права поповнення або часткового зняття грошей з рахунку;

2)                Накопичувальні депозитні вклади - це порівняння ставок по депозитах з можливістю поповнення рахунку, незалежно від періодичності виплати відсотків, але без права часткового зняття грошей;

3)                Ощадні депозитні вклади - це рейтинг депозитів з виплатою відсотків в кінці терміну або капіталізацією, без права поповнення;

4)                Універсальні депозитні вклади - це порівняння процентних ставок по депозитах з можливістю поповнення і часткового зняття, незалежно від періодичності виплати відсотків;

5)                Внески в золоті - найкращі депозити в золоті в банках України.

Порівняльну оцінку депозитних пропозицій у розрізі досліджуваних банків наведено у табл. 1.

Виходячи з таблиці 1 банки розробляють депозитну політику орієнтовану на обслуговування цільових сегментів ринку та залучення депозитів які розрізняються за строком, умовами та рівнем процентної ставки.

Найкращою банківською депозитною пропозицією є внески в золоті, але надавати такі послуги можуть далеко не всі банки. Розмістивши депозит у золоті, клієнт не лише збережете свої кошти від інфляції, але й отримає прибуток на вкладі. Наприклад,  банк «Фінанси та кредит» пропонуємо своїм клієнтам вклад «Золотий» на термін від 1 до 24 місяців за ціною від 1% до 5,5% річних з можливістю поповнення [8)]. 

 

Таблиця 1

Депозитні пропозиції банків України на 22.11.2010

 

 

п/п

Назва банку

Тариф

Внески в золоті

Прибуткові вклади

Універсальні вклади

Ощадні вклади

Накопичувальні вклади

1

Брокбізнесбанк

 

 

+

+

+

2

Форум

 

+

+

+

+

3

Ощадбанк

 

+

+

+

+

4

Райфайзен Банк Аваль

 

+

+

+

+

5

Укрексімбанк

+

+

+

+

+

6

ПриватБанк

+

+

+

+

+

7

Фінанси і кредит

+

+

+

+

+

8

Укрсоцбанк

 

 

+

+

+

9

УкрСиббанк

 

+

+

+

+

10

VAB банк

+

 

+

 

+

 

Головною метою банку є залучення довгострокових ресурсів, тому відсоткова ставка за прибутковими та ощадними депозитними вкладами найвища, що є більш привабливою для клієнта, та мінімізує інфляційні ризики.

Серед клієнтів найпоширенішими є накопичувальні вклади та універсальні, які носять середньостроковий та короткостроковий характер, і мають оптимальну відсоткову ставку, тому попит на цей банківський продукт стимулює пропозицію банків.

Також банківські продукти можна класифікувати за валютою, тому серед клієнтів банку актуальним є питання «Яку валюту депозиту обрати?». Відповіддю на це питання є те, що валюта депозиту залежить багато в чому від терміну депозиту. Якщо депозит короткий - до шести місяців, то вигідніше розміщувати в гривні. Так як ставки за гривневими вкладами найвищі і найближчим часом такими ж і залишаться. Для інвестицій на термін від року і вигідніше розміщувати валютні депозити. Ставки по ним нижче і будуть ще знижуватися, але існує валютний дохід.

При цьому варто враховувати ту обставину, що на світовому ринку долар знецінюється і ця тенденція носить глобальний характер. Тому більш привабливими є депозити в євро.

Таким чином з урахуванням нестабільної економічної ситуації в країні, доцільно відкрити депозити у всіх трьох валютах (гривня, долар і євро), а також в золоті, приблизно в рівних частинах, але більшу частину можна покласти на вклад у валюті з максимальною процентною ставкою - тобто в гривні.

В сучасних умовах просліджується тенденція до зниження відсоткових ставок за депозитними пропозиціями. Причиною цього є триваючий приплив депозитів і обмеження обсягів кредитування, на тлі якого у більшості банків сформувалася надлишкова ліквідність. За статистичними даними вона практично вдвічі перевершує норму. Не чекаючи поліпшення ситуації з кредитуванням, банки починають робити різні заходи щодо недопущення подальшого формування надліквідності[9)].

Більшість банків вдаються до таких заходів, як зменшення відсоткової ставки за депозитом, введення комісії на поповнення вкладу. Але найбільш радикальні заходи впровадив ПриватБанк позиціонуючи це як боротьбу з чергами. З початку зими  2010 року він вирішив обслуговувати фізичних осіб лише за умови наявності емітованих даними фінустановою платіжних карт. Для обслуговування у відділеннях Приватбанку фізособам необхідно буде мати кредитну, зарплатну або іншу карту. Без її наявності проведення грошових операцій буде неможливим[7)]. Але єдиним ефективним вирішенням проблеми надлишкової ліквідності є відновлення кредитування.

Проте з боку держави впроваджуються такі реформи як податок на депозити, який набуває сили 2015 року. Введення податку в розмірі 5% з доходів, одержуваних фізичними особами від розміщення депозитів у банках, передбачає прийнятий Верховною Радою Податковий кодекс [9)].

Оподаткування доходу від депозитів у багатьох країнах світу - давно прийнята практика. Однак в Україні запровадження податку на депозити передували жваві дискусії, в тому числі в банківському середовищі.

Введення оподаткування депозитів приведе до відтоку коштів (з банків) і, як наслідок, до обмеження кредитних ресурсів фінустанов, що негативно позначиться на стані банківської системи. На думку експертів УКБС в умовах зростання інфляції посилення податкового навантаження на вкладників недоцільно. Однак таку думку поділяють не всі банкіри. Наприклад  Владислав Кравець, член правління Промінвестбанку вважає, що

пропонована ставка податку - 5% - абсолютно щадна і ніяк не вплине на бажання людей зберігати кошти на депозитах [9)].

Однак введення податку на доходи, одержані від розміщення депозитів, несе ризики порушення принципу банківської таємниці. У рамках контролю за його сплатою Державна податкова адміністрація може отримати доступ до інформації про обсяг депозиту того чи іншого громадянина.

Серед інших ризиків, пов'язаних з введенням податку на доходи від депозитів, експерти називають необ'єктивне, панічне сприйняття такого нововведення громадянами. Вирішенням цієї проблеми є проведення роз'яснювальної кампанії серед населення яка б виключила можливу неадекватну реакцію громадян на введення податку на депозити. Таким чином з введенням податку навряд чи виникнуть суттєві проблеми для банківської системи.

Одним із шляхів вирішення проблеми адміністрування податку на доходи від депозитів може стати сплата податку на так званій агрегованої основі. У рамках такої моделі банк як податковий агент розраховує загальний обсяг нарахованого за певний період доходу за всіма депозитами своїх вкладників і від цієї суми 5% відраховує як податок. При цьому банк не деталізує, хто з вкладників заплатив яку суму.

У той же час покладання на банки функції податкових агентів, як вважає Асоціація українських банків, значно збільшить їхні витрати. У зв'язку з цим асоціація пропонує зберегти мораторій на оподаткування доходів населення від їх вкладів до повного завершення кризових явищ і до відновлення економіки.

Однією із пропозиція експертів банківського співтовариства - оподаткування доходу лише від депозитів, розміщених на термін до 1 року. Фінустанови зацікавлені в залученні довгострокових ресурсів, а прийняття такого рішення стимулювало б приплив у банківську систему коштів на термін більше одного року.

 Сама по собі ідея обкладати податком доходи від депозитів фізосіб нормальна і здорова. Однак при цьому критично важливо забезпечити дотримання банківської таємниці і відповідних процедур. Крім того, важливо, щоб з прийняття законодавчого акту зберігалися рівні умови ринку для всіх груп населення, щоб жодна з таких груп не страждала і не була дискримінована. Не думаю, що введення такого податку спровокує який-небудь відчутний відтік депозитів. Можливі незначні короткострокові зміни з моменту введення нової норми, проте вони не стануть загальною тенденцією і не вплинуть на банківську систему в цілому.

 

 

 

 

 

 

 

Література:

1)     Алексеенко, М.Д. Капітал банку: питання теорії і практики: К., КНЕУ, 2002. – 275 с.

2)     Васюренко О.В. Банківські операції: Навчальний посібник. – К.: Знання, 2001. – 255с.

3)     Закон України «Про банки і банківську діяльність» №2121 – ІІІ від 07.12.2000. – http://zakon.rada.gov.ua

4)     Інструкція №10 «Про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків» / Затверджена постановою Правління НБУ №141 від 14.04.1998р. – http://zakon.rada.gov.ua

5)     Мороз А.М., Савлук М.І., Пуховіна М.Ф. Банківські операції: Підручник. – К.: КНЕУ, 2000. – 384с.

6)     Офіційний сайт НБУ // http://www.bank.gov.ua

7)     Офіційний сайт ПриватБанку // http://www.privatbank.com.ua

8)     Офіційний сайт Фінанси та кредит  // http:// www.fc.kiev.ua

9)     Податковий кодекс України від 01.01.2011

10)            http:// finance.tochka.net

11)            http:// www.prostobank.ua