Гутченко А. В., Павлова Д. І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

АВТОТРАНСПОРТНЕ СТРАХУВАННЯ В УКРАЇНІ

Автотранспортне страхування - це тип комбінованого страхування, яке дозволяє у комплексі застрахувати самі засоби транспорту, багаж та додаткове обладнання, яке знаходиться в автомобілі, а також водіїв та пасажирів у разі заподіяння шкоди їм самим чи третім особам.

Актуальність теми випливає з того, що швидке зростання парку автомобілів в Україні зумовлює збільшення числа дорожньо-транспортних пригод та пов`язаних з ними збитків, заподіяних життю, здоров`ю, майну громадян. Підвищена криміногенна обстановка приводить до збільшення кількості угонів, викрадень транспортних засобів, а відсутність законодавчої бази в області страхування цивільної відповідальності  власників транспортних засобів позбавляє громадян впевненості у своїй безпеці та збереженні майна. Зараз в Україні біля 10 мільйонів одиниць автотранспорту, і щорічно відбувається більше 300 тисяч ДТП [4].

Мета роботи полягає в дослідженні сутності автотранспортного страхування, його значення, визначення на цій основі шляхів рішення проблем розвитку автотранспортного страхування в Україні.

Розглянемо на прикладі страхових компаній динаміку основних показників страхування автотранспорту  – страхування наземного транспорту (КАСКО) та страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів („Автоцивілка”).

Таблиця1

Динаміка основних показників автострахування

за січень – грудень 2008 – 2009 рр.

Вид страхування

Валові страхові премії,

млн. грн.

Валові страхові виплати,

млн.грн.

Рівень страхових виплат, %

Темпи зміни, %

2008р.

2009р.

2008р.

2009р.

2008р.

2009р.

2008р.

2009р.

Страхування наземного

транспорту (КАСКО)

5 796

3887,9

3 129,3

2487,0

54,0

64,0

67,1

79,5

Страхування цивільно-правової відповідальності

власників наземних

транспортних засобів

(„Автоцивілка”)

1309,4

1430,9

460,8

568,3

35,2

39,7

109,3

123,3

 

Як видно з даних таблиці , надходження валових премій при страхуванні наземного транспорту (КАСКО) за 12 місяців 2009 року скоротилися на 32,9%у порівнянні з аналогічним періодом 2008 року і склали 3 887,9 млн. грн., при страхуванні цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів („Автоцивілка”)  – збільшилися на  9,3%  і склали 1 430,9 млн. грн.

Зменшення надходжень валових премій зі страхування наземного транспорту (КАСКО) пов’язане з девальвацією національної грошової одиниці та зменшенням платоспроможності населення. Обсяг валових виплат при страхуванні наземного транспорту (КАСКО) за 12 місяців 2009 року склав        2 487,0 млн. грн., що на  20,5% менше, ніж за аналогічний період 2008 року; розмір валових виплат при страхуванні цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів („Автоцивілка”)  – 568,3 млн. грн.,  що на  23,3% більше, ніж за аналогічний період 2008 року.Рівень валових виплат зі страхування наземного транспорту (КАСКО) станом на 31.12.09 склав 64,0% (54,0% станом на 31.12.08), при страхуванні цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів („Автоцивілка”) – 39,7% (35,2% станом на 31.12.08).

Станом на кінець ІV кварталу 2009 року:

- при страхуванні наземного транспорту (КАСКО) розмір чистих страхових премій склав  3 448,1 млн. грн.,  при страхуванні цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортнихзасобів („Автоцивілка”)  –1 297,6 млн. грн.;

- при страхуванні наземного транспорту (КАСКО) розмір чистих страхових виплат склав  2 377,0 млн. грн.,  при страхуванні цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів („Автоцивілка”)  –567,9 млн. грн.

В українських страхових компаніях страхувальник може застрахувати окремо автомобіль чи життя, здоров`я, чи цивільну відповідальність, так і все це в комплексі.

Український страховий ринок ще дуже молодий і погано розвинений. Страховикам доводиться зіштовхуватись з багатьма серйозними проблемами. Нерозвиненість нашого страхового ринку веде за собою винекнення багатьох проблем : в страхових компаніях працює небагато спеціалістів страхової справи, не завжди правильно проводяться актуарні розрахунки (в основному через те, що не вистачає необхідної інформації), не вистачає законодавчих актів про страхування, що значно ускладнює роботу страхових компаній.

Конкретно в підгалузі автотранспортного страхування - це значне збільшення кількості іномарок з набагато більшою потужністю двигунів (що збільшує ймовірність ДТП), ніж у вітчизняних автомобілів, а також іномарки мають величезну вартість, і у випадку будь-яких страхових подій витрати страховиків на виплати збільшуються.

Значно знизився середній вік водіїв, погіршилась культура водіння, кваліфікація водіїв (кваліфікація у водіїв взагалі може бути відсутньою, так як зараз за гроші можна придбати права, не маючи взагалі ніякої кваліфікації).

Вирішити проблеми, що накопичились в Україні можна такими шляхами:

ѕ створення привабливого і доступного для страхувальників ринку страхових послуг, перетворення страхування в ефективну складову частину соціального захисту населення;

ѕ усунення адміністративних бар'єрів для здійснення окремих видів страхування та створення рівних умов для всіх страховиків;

ѕ забезпечення шляхом страхування реальної компенсації збитків, завданих стихійним лихом, катастрофами та аваріями природного і техногенного характеру, що дасть змогу зменшити навантаження на державний та місцеві бюджети;

ѕ збільшення інвестиційних можливостей страховиків, впровадження системи мотивацій їх інвестиційної діяльності, перетворення накопичувальних страхових резервів у надійне джерело інвестування національної економіки;

ѕ досягнення високої конкурентоспроможності українських страховиків, приведення вітчизняного страхового ринку у відповідність із світовими стандартами.

Висновок Автотранспортне страхування дозволяє застрахувати самі засоби транспорту, а також водіїв та пасажирів у разі заподіяння шкоди їм самим чи третім особамСтрахування автотранспортних ризиків пов'язане з глибокими економічними і соціальними змінами, що відбуваються в суспільстві в зв'язку з масовою автомобілізацією, зростанням парку автомобілів і інтенсивності дорожнього руху. Необхідним є створення умов для розвитку ринку посередницьких послуг у сфері автотранспортного страхування, створення ефективного регулювання і підвищення рівня знань споживачів, де є необхідною умовою для забезпечення стабільності й прозорості транспортного сектора та його фінансового забезпечення. Виникає необхідність у розробці підходів та інструментарію для ефективного вирішення специфічних проблем функціонування транспортного страхового ринку страхових компаній, методів регулювання в умовах глобалізації ринку, що потужно розвивається.

 

Література:

1. Базилевич В.Д. Страховий ринок України. - К.: Товариство «Знання», КОО.- 2008. - 374 с.

2. Голошевич І. Страхування автомобіля: облікові аспекти// Бухгалтерія.- 2007.- №42.- С. 49-52

3. Яворська Т.В. Страхові послуги: навч. посіб.- К.: Знання, 2008.- 350с

4. http://www.dfp.gov.ua/fileadmin/downloads/dpn/sk_2009.pdf