Економічні науки/ 3. Фінансові відносини

 

Приймак Ю.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Сучасний стан українського ринку страхування життя

 

Страхування життя є важливим напрямком діяльності переважної більшості страхових ринків економічно розвинених країн світу та важливою складовою в системі страхового захисту інтересів громадян.

Особливо актуальною у даній темі є проблема формування та розвитку ринку страхування життя для України, коли відбуваються кардинальні зміни в економічній системі.

Вагомий внесок у дослідження теоретико-методологічних засад страхування життя внесли як вітчизняні,  так  і зарубіжні вчені:  І. Балабанов,  К. Турбіна,  В. Шахов,  Р. Юлдашев,  В. Базилевич,  Н. Внукова,  М. Клапків,  С. Осадець, Т. Ротова, Я. Шумелда. Проте, кожний з них має свій погляд на питання страхування життя.

Метою даної статті є аналіз розвитку ринку страхування життя в Україні, виявлення його проблем та шляхів їх подолання.

Ст.6 Закону України «Про страхування» містить чітке визначення страхування життя як виду особистого страхування, який передбачає обов'язок страховика здійснити страхову виплату згідно з договором страхування у разі смерті застрахованої особи, а також, якщо це передбачено договором страхування, у разі дожиття застрахованої особи до закінчення строку дії договору страхування та (або) досягнення застрахованою особою визначеного договором віку. Умови договору страхування життя можуть також передбачати обов'язок страховика здійснити страхову виплату у разі нещасного випадку, що стався зі застрахованою особою, та (або) хвороби застрахованої особи. У разі, якщо при настанні страхового випадку передбачено регулярні послідовні довічні страхові виплати (страхування довічної пенсії), обов'язковим є передбачення у договорі страхування ризику смерті застрахованої особи протягом періоду між початком дії договору страхування та першою страховою виплатою з числа довічних страхових виплат. В інших випадках передбачення ризику смерті застрахованої особи є обов'язковим протягом всього строку дії договору страхування життя.

З часу розбудови незалежної України ця галузь залишалася поза увагою бізнесменів та уряду. Проте на сьогодні ситуація поступово змінюється на краще, держава посилює свій контроль в цій галузі, але цих заходів недостатньо. Потрібно вживати законодавчих заходів для створення умов розвитку цього виду страхування в Україні вітчизняними страховиками.

Серед негативних чинників, які стримують розвиток ринку страхування життя на сьогодні, можна виділити наступні:

— недосконалість захисту прав споживачів страхових послуг;

— низький рівень співвідношення страхових платежів з відрахуванням платежів, переданих на перестрахування українським страховикам, і валового внутрішнього продукту, незначна клієнтська база страховиків, а також зосередження страхової діяльності переважно на майновому страхуванні юридичних осіб;

                    нерозвиненість довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення та відсутність правового регулювання діяльності страховиків у сфері обов’язкового медичного страхування;

— недостатність надійних фінансових інструментів для інвестування;

— велика кількість страхових компаній з низьким рівнем капіталізації, а також слабкий розвиток національного перестрахового ринку;

— використання страхового ринку суб’єктами господарювання для оптимізації оподаткування та витоку коштів за кордон;

— недостатній рівень кадрового та наукового забезпечення страхового ринку;

— низький рівень страхової культури населення.

Для поступового розвитку цієї галузі в Україні необхідно: підвищити добробут громадян; законодавчо унормувати визначення фінансових ризиків; розвивати класичні види довгострокового і накопичувального особистого страхування;освоїти нові види страхування життя та поліпшити якість послуг;підвищити рівень капіталізації страхових компаній, їх фінансову стійкість, плато- і конкурентоспроможність та інвестиційну привабливість; розвивати сучасну інфраструктуру ринку страхування життя;підвищити ефективність менеджменту та маркетингового аналізу сегментів ринку;приділити особливу увагу вдосконаленню страхової справи в регіонах; підвищити якість підготовки і перепідготовки кадрів страхового бізнесу; підвищити прозорість страхового ринку, створити єдину базу даних; організувати роботу бюро страхових історій; впроваджувати в практику роботи страхових компаній новітні Інтернет-технології; підвищити страхову культуру населення і його довіру до страхових компаній.

Отже, дослідивши ринок страхування життя та його роль у сучасній економіці, виявлено негативні чинники, які стримують розвиток страхових послуг, причини недоліків ринку страхування життя в Україні та шляхи їх вирішення.

 

Література:

1. Закон України «Про страхування» від 7 березня 1996 року №86/96-ВР.

2. Приймак В.І. Динамічне управління фінансовими потоками компанії зі страхування життя / В.І. Приймак, О.І. Карчевська // Фінанси України. – 8/2008. - №153. – С. 26-36

3. Трігуб П.В. Аналіз сучасного стану страхового ринку України // Європейський вектор економічного розвитку. - 2009. - №2. - С. 32-41.