Экономические науки/ 4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

 

                                Гук Л.С., к.е.н. доцент Ващенко Л.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

     Аналіз інвестиційної привабливості підприємств України

        В період складних процесів реформування економіки  одне із завдань, що стоїть перед Україною, полягає у створенні необхідних та сприятливих умов для економічного зростання, підвищення рівня життя населення. Досягнення поставленої задачі можливо шляхом залучення інвестицій. Актуальність цієї теми  обумовлюється недостатнім рівнем розробки методичних підходів та вагомим значенням практичних рекомендацій щодо комплексного аналізу інвестиційної привабливості .

        Метою даної статті є дослідження та систематизація існуючих методик аналізу інвестиційної привабливості підприємств.

        Рівень інвестицій в Україну постійно зростає, навіть якщо інвестиційний клімат вважається не зовсім прийнятним згідно до міжнародних оцінок. [5,6] Однак країна  вважається  інвестиційно привабливою завдяки географічному положенню та наявністю великого ресурсного потенціалу.

        В сучасних економічних умовах немає єдиного підходу до трактовки визначення інвестиційної привабливості. Більш точно економічна сутність даного поняття визначається як доцільність вкладання в об’єкт тимчасово вільних грошових коштів. Але поза залежністю від використання того чи іншого підходу до визначення  інвестиційної привабливості, цей термін використовують для оцінки доцільності вкладання коштів, вибору альтернативних варіантів та визначення ефективності розміщення ресурсів.[3]

       Серед науковців, що займаються вивченням цієї галузі аналізу, існує багато варіантів методик аналізу інвестиційної привабливості.  Та необхідно зазначити, що кожен інвестор використовує власний набір методик та підходів. Найчастіше аналіз зводиться до аналізу фінансового стану об’єкту інвестицій, і цей підхід має як теоретичне, так і практичне обґрунтування. Одним із найбільш поширених є аналіз на підставі єдиного аналітичного показника  рівня прибутковості активів, що в повній мірі  відповідає основній меті інвестування – одержання прибутку. Перевагою цього методу є, перш за все, оперативність та відсутність необхідності великого обсягу даних. Але є й значні недоліки – висока ймовірність неточності оцінки та відсутність єдиної інформаційної бази.

        Існують різноманітні погляди вчених на  методики аналізу інвестиційної привабливості, які можна поділити на такі групи:

1)    методики на основі аналізу життєвого циклу підприємства [3];

2)    методики, що базуються на аналізі економічної спроможності емітента цінних паперів і оцінці ризику та дохідності акцій у ринковому обороті [4];

3)    експертно-рейтингові методики для оцінки інвестиційної привабливості [1];

4)    методики оцінки на основі надійності цінних паперів [2].

         На нашу думку, проблема оцінки інвестиційної привабливості може бути вирішена тільки після визначення усіх факторів, що впливають на діяльність об’єкту інвестування як зовні, так і зсередини. Власники, інвестори, кредитори та інші учасники процесу вкладання коштів мають різні інтереси. Та перш ніж задовольнити ці інтереси, необхідно мати комплексне уявлення про ефективність та доцільність інвестування саме в обраний об’єкт. Для того щоб відповісти на ряд таких важливих питань, як: які фактори впливають на інвестиційну привабливість, яка величина майбутніх доходів, період отримання доходів та інші, необхідна комплексна методика, використання якої дозволить інвестору звернути увагу на наступні моменти: наявність чи відсутність потенціалу високих доходів; конкурентоспроможність об’єкту; ступіть фінансової стійкості; рівень професіоналізму апарату управління; аналіз можливих ризиків та засоби їх мінімізації; рівень можливих збитків; аналіз думки спеціалістів щодо здійснення проекту інвестування та багато інших.

       Таким чином, узагальнюючи існуючі на сьогоднішній день методики  аналізу інвестиційної привабливості, можна зробити висновок, що в сучасних умовах постає необхідність використання декількох методів. Найпростіший фінансовий аналіз вже не відповідає вимогам інвесторів. У зв’язку з цим необхідним є розробка нових методів та підходів до визначення інвестиційної привабливості та прийняття рішень. Україна має дуже великий потенціал, тому додаткове вкладання коштів з боку інвесторів є необхідною умовою стабільного економічного розвитку.

    

 

                                                     Література:                    

1.     Балацький О.Ф., Теліженко О.М., Соколов М.О. Управління інвестиціями: Навч. посібник.  – 2-ге вид., перероб. і доп.  – Суми: ВТД «Університетська книга», 2004. – 232 с.

2.     Донцов С.С. Оценка инвестиционной привлекательности предприятия посредством анализа надежности его ценных бумаг // Финансовый менеджмент. – 2003. – № 3. – С. 78 – 84.

3.     Зайцева Н. Как оценить инвестиционную привлекательность? // БДМ. Банки  и деловой мир. – 2007. – №12 – С. 7 – 9.

4.     Иванов А.П. Инвестиционная привлекательность  акций.    М.:  Изд.  центр «Акционер», 2002. – 192 с.

5.     Standard & Poor's підвищило рейтинги України у зв'язку з отриманням кредиту МВФ - 30 липня 2010 р// Електронний ресурс <http://www. newsru.ua/finance/30jul2010/standartpoors.html >

6.     Fitch підвищило Україні ще один рейтинг//Економічна правда. -     07.07.2010 р. // Електронний ресурс <http://www.epravda.com.ua/news/ 2010/07/7/240904/ >