Крижановська О.Г.

Донбаський державний технічний університет, Україна, м. Алчевськ

Науковий керівник: к.е.н. Ульяницька О. В.

 

Переваги та недоліки сучасного інвестування в Україні

 

         Завжди перед інвесторами постає питання про вибір об’єкта інвестування. Головне для інвестора - отримання прибутку, тому необхідно вигідно вкласти гроші. Поняття «вигода» для кожного своє, але, як правило, її розмір залежить від ступеня трудовитрат інвестора, а також ризиків. У сучасній економіці існує безліч варіантів вигідних вкладів, найпоширеніші з них: нерухомість , банківські вклади, інвестиційні фонди та розвиток власного бізнесу. Вибір дуже великий, але у кожного з названих варіантів є свої переваги та недоліки. Тому питання щодо оцінки ефективності проекту інвестування у різні сфери набуває все більшої актуальності [1].

         Проблемою ефективності інвестиційних проектів зацікавились такі сучасні вчені, як Малолєпши П., Мочерний С.В., Малютін О. К, Гаврилюк О.В та інші. Проте в сучасній літературі це питання не знайшло достатнього науково-практичного вирішення.

За сучасними умовами в Україні самим популярним методом вкладення грошей є відкриття депозитного рахунку в банку. Банки беруть в інвестора вільні кошти під певний відсоток і надають їх позичальникам кредитів, таким чином отримуючи вигоду. Вкладення грошей у банк - самий безпечний і відповідний метод для того, хто не знає, куди вкласти гроші і не хоче особливо впроваджуватися у фінансові механізми держави [2].

Інший, не менш популярний вид вкладу-вклад у нерухомість. Нерухомість являє собою інвестиційне благо і як інвестиційний інструмент, вона є специфічною, зважаючи на особливі характеристики. Основною характерною ознакою нерухомості, насамперед земельної, хоча стосується це також нерухомості в якості будівель є те, що становить саму її суть, а саме – як частина поверхні землі вона не змінює місця, тобто її локалізація [3] .

За показниками останніх років, найбільш ефективним є вклад у розвиток власного бізнесу. Володіючи певними навичками та вільними грошима завжди можна відкрити власний бізнес. Головні питання, які  хвилюють велику кількість підприємців: де узяти гроші під створення нового перспективного бізнесу; скільки коштуватиме бізнес-ідея і чи буде вона працювати? У цьому випадку на допомогу їм можуть прийти бізнес-ангели. Бізнес-ангели— це фізичні та юридичні особи, що інвестують частину власних коштів в інноваційні компанії ранніх стадій розвитку - "посівної" (seed) і "початкової" (start-up). Мета вкладень бізнес-ангелів - зростання вартості проінвестованих ними компаній за рахунок розробки та просування на ринок високотехнологічних продуктів. Основний дохід бізнес-ангел отримує на "виході" через продаж своєї частки (пакета акцій) за вартість значно перевищує початкові вкладення. Від бізнес-ангелів почали свій шлях до вершин бізнесу Intel, Yahoo, Amazon, Google, Fairchild Semiconductors і інші бренди [4].

Порівняємо основні характеристики варіантів інвестування у таблиці 1.

Таблиця 1

Порівняльна характеристика інвестиційних проектів

Показники

Депозит

Нерухомість

Бізнес

1

2

3

4

1. Початковий капітал

Необмежений

Залежить від вартості об’єкта

Потребує значних коштів

2. Термін окупності

Не потребує

Не потребує

Залежить від проекту (прибутковий/

неприбутковий)

3. Облікова норма прибутку

Незначна

Середня

Висока


Продовження табл. 1

1

2

3

4

4. Вплив інфляції

Великий

Середній

Малий

5. Наявність ризику

Без ризиковий

Без ризиковий

Великий ризик

6. Прибуток

Залежить від суми та відсотків за депозит

 

Залежить від використання нерухомості (оренда, лізинг, тощо)

Прибуток від діяльності

 

Отже найбільш вигідним, проте і найбільш ризикованим,  є вклад інвестицій у розвиток бізнесу. Найпростішим є вклад у банк - депозит, проте прибуток від цього вкладу незначний.

Таким чином, провівши порівняльну характеристику видів вкладів, можна зробити висновок, що одним з найприбутковіших видів вкладення є розвиток власного бізнесу. Особливо слід відзначити бізнес-ангельське інвестування. Незважаючи на високі ризики, бізнес-ангельське інвестування здатне принести інвесторові не менше 70% річних. Бізнес-ангельське інвестування - один з найважливіших елементів нової економіки - економіки знань, тому що бізнес-ангели вносять в компанії не тільки гроші, але також досвід, знання, ділові зв'язки. Інвестуючи в технології, інтелект, креативні команди, бізнес-ангел закладає майбутній добробут для себе, партнерів, країни.

Література:

1.     Інтернет джерело – [http://novostinews.blox.ua/2010/01/Yak-vigidno-vklasti-groshi.html]

2.     Інтернет джерело – [http://comprodukt.blogspot.com/2010/02/blog-post_7795.html]

3.     Інтернет стаття – П. Малолєпши  - [http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/ Vnulp/Logistyka/2009_649/46.pdf]

4.     Інтернет джерело – [http://www.prybutok.com.ua/board/5-1-0-15].