Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

Моторна Я.В.

Науковий керівник: Раца О.Б.

Буковинська державна фінансова академія, Чернівці

Інтернет-маркетинг як засіб розвитку сучасного підприємства

 

Характерною особливістю нашого часу є технологічний процес, який все сильніше змінює способи здобуття і обміну інформацією. За таких умов Інтернет-технологіям належить провідне місце у даному процесі, адже саме їм властива унікальність передачі інформації, що проявляється в можливості одержання миттєвого зв’язку від користувача, в організації інтерактивної взаємодії.

Сьогодні саме Інтернет зміцнює свої позиції в інструментарії просування та стає дедалі привабливішим і доступнішим носієм рекламної інформації. Це, в певній мірі, зумовлено відносно низькою вартістю, високою ефективністю та можливістю оперативного внесення змін. Ось чому застосування мережних інновацій у маркетинговій діяльності підприємств є досить актуальним.

Підвищений інтерес щодо теоретичних основ Інтернет-маркетингу простежується у працях таких зарубіжних вчених: Котлера Ф., Хенсона У., Хартмана А., Еймора І., де предметом наукових досліджень є питання Інтернет-маркетингу в цілому і Інтернет-маркетингових комунікацій зокрема. Науковцями досліджується віртуальне мікро- і макромаркетинтове середовище, web-можливості для ведення і просування бізнесу, специфічні особливості функціонування комплексу маркетингових комунікацій в Інтернет-просторі. Російські автори вивчають можливості Інтернету як механізму електронної торгівлі, інформаційної і рекламної діяльності.

Значний внесок у розвиток теорії інтернет-маркетингу вніс Успенський І.  Він першим з російських маркетологів розглянув специфічні риси маркетингу в Інтернеті. Українські вчені Балабанова Л., Войчак А., Павленко А., Солнцев С. в своїх працях приділяють  увагу засобам проведення маркетингових досліджень, створенню функціональних web-сайтів, їхнього контенту, варіантам просування, переважно Інтернет-рекламі. Інтернет-маркетинг як інструмент антикризових програм підприємства є предметом дослідження Литовченко І., а особливості використання Інтернету в системі маркетингу підприємства  знаходяться в полі досліджень Артюхова М.

З розвитком мережі Інтернет поступово міняються підходи до управління компанією і відповідно маркетинговою діяльністю. Весь комплекс маркетингу можна розглядати з позицій застосування його в середовищі Інтернет. Інтернет-маркетинг - це процес, який направлений на задоволення потреб споживачів із застосуванням інтернет-технологій та управління інструментами маркетингу.

Інтернет, як глобальна інформаційна система, надає великі можливості  для ведення економічної діяльності. Це величезний майданчик, де продавці товарів і послуг знаходять своїх покупців, і навпаки. Реклама у цьому не є виключенням. Якісна реклама в інтернеті приносить користь обом сторонам.

Клієнт може відшукати пропозиції компаній, обрати з пропонованого асортименту  товари чи послуги, які найбільш підійдуть для нього за критеріями ціни і якості.

Зворотна ситуація: підприємство створює корпоративний web-сайт, і представляє на ньому свої товари чи послуги потенційним покупцям. Грамотно вклавши в розробку цього проекту гроші, підприємство може отримати від нього відчутний зиск [3, 51].

Завдяки своїм комунікативним можливостям Інтернет є потужним інструментом для видобутку свіжої маркетингової інформації, перевершуючи в цьому інші традиційні засоби, такі як преса, телебачення і радіо. Також він став практично незамінним як оптимальний спосіб пошуку потенційних партнерів та інвесторів, зокрема закордонних. Інтернет дозволяє заощадити час і кошти на міжнародних переговорах, телефонних перемовинах і паперовому листуванні.

Врешті, завдяки засобам інтернет-маркетингу помітно скорочуються витрати  коштів на просування товарів і послуг. При цьому ефективность рекламних кампаній залишається на високому рівні. Цей факт забезпечує різке зменшення ризиків при капіталовкладеннях в інтернет-рекламу.

Протягом 2009 року кількість користувачів Інтернету в Україні зросла на 37%. Чисельність Інтернет-аудиторії в Україні станом на 1 січня 2010 року становила понад 15,3 млн. унікальних користувачів - третину населення України.

На 1 січня 2010 року налічувалось 2,1 млн. абонентів широкосмугового доступу, або 11,5% загальної кількості сімей в Україні.

За даними Internet World Stats, у 2009 році Інтернетом користувалися 52% населення Європи і 74% - США і Канади. В цілому у світі Інтернетом користуються 24% людей.

Із вище наведеного зрозумілим є те, що з кожним днем користувачами Інтернету стає все більше і більше людей. Це потрібно взяти до уваги сучасним підприємствам, які хочуть іти в ногу з часом і поступово переходити на ведення бізнесу в Інтернет-просторі. Відповідно, все актуальнішим є поняття Інтернет-маркетингу [2, 12].

На сьогоднішній день існує декілька підходів до трактування поняття Інтернет-маркетингу. Згідно з визначенням Американської   асоціації   маркетингу (АМА, American Marketing Association) Інтернет-маркетинг – це маркетингова діяльність, що ґрунтується на принципах Інтернету й електронної пошти та охоплює рекламу за допомогою банерів, електронної пошти, оптимізації у пошукових системах, електронної комерції та іншого інструментарію.

Насправді інтернет-маркетинг являє собою розвинений комплекс галузей, що включають не тільки контекстну, банерну рекламу і PR в мережі Інтернет, але й методики проведення маркетингових досліджень. Зокрема, це вивчення попиту та споживчої аудиторії, методики забезпечення високої ефективності рекламних кампаній, дослідження способів правильного позиціонування торговельних марок і брендів на ринку, та багато іншого [4, 196].

Сучасні бізнес-процеси в більшості випадків мають інтернет-маркетинг як одну зі складових. У наш час без нього не обходиться практично жодна ефективна рекламна кампанія. Сектор інтернет-маркетингу постійно зростає, про що свідчить поява все нових і нових комерційних сайтів. Виділяють такі основні переваги інтернет-маркетингу:

- орієнтування (точність охоплення цільової аудиторії);

- доступність (24 години на добу, 7 днів на тиждень) і гнучкість (почати, коректувати і перервати рекламну компанію можна миттєво);

- інтерактивність: споживач може взаємодіяти з продавцем та з продуктом, вивчити його, іноді спробувати і, якщо підходить, - купити;

- можливість розміщення великої кількості інформації (включаючи графіку, звук, відео, спецефекти);

- оперативність розповсюдження і отримання інформації;

- порівняно низька вартість;

- простота в оцінці ефективності кампаній;

- теоретично необмежена аудиторія, яка до того ж, постійно зростає [5,128].

Інтернет-маркетинг у сучасному підприємстві виконує ряд функцій:

а) забезпечення можливості скорочення часу на пошук партнерів, здійснення угод, розробка нової продукції і т.д.;

б) раціоналізація структури управління, в тому числі шляхом її стиснення по вертикалі, скорочення та об’єднання ряду функцій, солідаризації відповідальності;

в) зниження асиметрії інформації і, як наслідок, зниження інформаційних трансакційних витрат;

г) зниження трансформаційних витрат за рахунок оптимального вибору структури товарного асортименту, скорочення часу на розробку і впровадження нової продукції, обґрунтованої політики ціноутворення, зменшення числа посередників і витрат на збут і т.д [1, 50].

В сучасних умовах перед підприємствами стоїть завдання вибору і розробки механізмів збереження позицій на ринку, оптимізації скорочених бюджетів. Одним із шляхів вирішення даної проблеми може бути застосування принципів Інтернет-маркетингу в його діяльності.

Сьогодні важко знайти велике індустріальне підприємство, що не просувало б себе у мережі Internet. Вибухове зростання числа користувачів Інтернет, в першу чергу за кордоном, відкриває нові можливості взаємодії з потенційними клієнтами і виводить Інтернет-маркетинг на якісно новий рівень. Потрібно ще чимало часу, поки Інтернет-маркетинг повністю не виявить свій потенціал і стане на рівних використовуватися разом з іншими бізнес-інструментами.

Література:

1. Артюхов М. Особливості використання Інтернету в системі маркетингу підприємства / М. Артюхов // Маркетинг в Україні. – 2008. - №5. – С. 47-53.

2. Дубинський І. Розвиток Інтернету в Україні відкриває нові можливості для маркетингових досліджень / І. Дубинський // Маркетинг в Україні.  – 2009. - №3. – С. 11-13.

3. Литовченко І. Інтернет-маркетинг як інструмент антикризових програм підприємства / І. Литовченко // Маркетинг в Україні. – 2009. – №5. – С. 49-53.

4. Литовченко І. Методологічні аспекти Інтернет-маркетингу: монографія / І. Литовченко. – К.: Наукова думка, 2009. – С. 196.

5. Хоменко П.Г. Сучасні тенденції розвитку маркетингу / П.Г. Хоменко // Актуальні проблеми економіки. – 2009. – №12. – С. 123-133.